Skocz do zawartości

Zestaw do średnio zaawansowanej astrofoto


fotolooka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Jest to mój pierwszy temat na forum (jakimkolwiek), więc proszę o wyrozumiałość. :icon_smile:

 

Przekopałem się już przez wiele tematów, ale odpowiedzi na moje konkretne pytania nie znalazłem i chętnie wysłucham opinii doświadczonych kolegów.

 

Problem jest taki:

 

Astrofotografią zajmuję się rok. Dotychczas zdjęcia robiłem teleskopem newtonem SW 150/750 na eq3-2 (napęd w RA). Jako detektora używałem Canon EOS 7d (proszę się nie śmiać z dysproporcji w klasie sprzętu - aparat to pozostałość po wcześniejszych zajęciach jakimi się parałem; obecnie niestety już na taki mnie nie stać :icon_sad: ). Chcę się w najbliższych miesiącach przesiąść na lepszy setup. Zdjęcia, które do tej pory zrobiłem można zobaczyć tutaj: www.gromadaotwarta.fotolooka.pl Jest to strona kółka astronomicznego, które założyliśmy niedawno z kolegą w naszej gminie. :icon_smile: Interesują mnie głównie DS, miejscówka średnio zaświetlona (zasięg gwiazdowy oceniam na ok 5-6; wioska), nie potrzebuję mobilności, jeśli chodzi o sprzęt (planuję nawet w przyszłości wybudować astro-budkę :icon_smile: ) Wymyśliłem sobie takie zestawy (i taki zasięg cenowy):

1) HEQ5; Tuba optyczna GSO N-203/800 M-CRF OTA lub Tuba optyczna Bresser N-203/800 F/4 OTA (mam wrażenie, że są to te same konstrukcje tylko różniące się ceną)

2) HEQ5; Tuba optyczna Sky-Watcher 80 ED APO 80/600 OTAW Black Diamond

 

Jako guiding Tuba optyczna teleskop Sky-Watcher Synta R-80/400 OTA (SK804 OTA) i kamerka QHY5

Detektor główny na razie pozostaje bez zmian :icon_sad:

 

Pytania:

 

Jaka jest różnica między tymi teleskopami (pomijając budowę i typ)? Gdzieś przeczytałem, że apertura w refraktorach w porównaniu do reflektorów może być mniejsza - nie wiem czy chodzi o zasięg gwiazdowy czy o powiększenie... generalnie im większa tym lepiej, czy się mylę?

 

Co potrzebuję do działania takiego zestawu (kable, złączki itp.)? Połączenie canona z tubą już mam. Praca w terenie na razie bez laptopa.

 

Czy ten refraktor to prawdziwy apochromat? (Robiłem zdjęcia zwykłym obiektywem i aberracja chromatyczna jest denerwująca)

 

Czy mimo wszystko pozostać przy SW 150/750, a kupić np EQ6?

 

Jeśli coś pominąłem to proszę o dodanie swoich uwag. Sprzęt musi pracować przez 7 lat - takie są założenia negocjacyjne z członkami rodziny. :icon_smile: Zakup musi być rozważny i przemyślany.

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża tuba Ci potrzebna nie jest - a na pewno nie ułatwia fotografowania przy ograniczonym budżecie na montaż i dodatki. Możesz ulepszyć montaż i zostawić tubę, albo także wymienić tubę - na mniejszą (małe ED/APO) gdyby nadażyła się cenowa okazja a Newton nie byłby zbyt stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem teleskop 203/800 (to był Soligor MT-800). To jest konstrukcja typu "bolid klasy F1 wykonany z kartonu". Mistrz nim pojedzie i wygra, ale 100 innych się rozbije. Ja przez tą drogę przeszedłem, ale to wymaga dużo nauki, uporu, cierpliwości i zacięcia do prowadzenia inwestygacji (co tym razem puściło i jak to usztywnić itp.)

 

Zawsze wszyscy mówią ze montaż to podstawa, i to jest prawda. Dlatego lepiej EQ6 (a może jakiś iOptron?)

 

Ja bym wybrał EQ6 i 150/750.

 

Następny cel to kamera. Przesiadka z aparatu na kamerę już kilku ludzi komentowało na forum jako szok.

 

Rozważ zakupy sprzętu używanego, może wtedy dasz radę zakupić także kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

 

Wobec powyższych wypada na ten refraktor, lub pozostanie przy swojej tubie i montaż EQ6.

Mam tylko kilka wątpliwości co do zestawu z refraktorem. Wymaga on chyba (mimo, że jak piszą jest to apochromat) flattenera. Nie wiem jak wyglądają zdjęcia bez tego korektora i z nim. Do tego dochodzi spadek jasności takiego układu - chyba. Nie wiem jak to wpływa na zdjęia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flattener w niewielkim stopniu wpływa na korekcję chromatyczną, jeśli już to raczej ją pogarsza. Służy do wypłaszczenia pola ostrości co przy Twojej matrycy ma spore znaczenie.

Sugeruję rozwiązanie z refraktorem- będziesz miał mniej problemów. Newton też wymaga korektora a do tego dochodzi zabawa z kolimacją, gięciem tuby pod ciężarem aparatu itp itd.

Pozdrawiam.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, a co gorsza, przy Twoim aparacie, możesz mieć jeszcze problem z winietowaniem,

tak np. wygląda klatka z 5D (full frame) i 80ED bez flattenera: http://astropolis.pl...attach_id=46800

z flattenerem jest sporo lepiej, ale winieta ciągle występuje, dlatego proponowałbym raczej jakiś triplet apo + korektor, niż doublet jakim jest SW 80 ED

 

a sorry, to zdjęcie było robione z flattenerem WOIII :D

tu cały wątek: http://astropolis.pl/topic/29206-m42-orion-z-jodowa/

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady

 

W między czasie poczytałem trochę o tych refraktorach i chyba mają ciut więcej zalet niż np. newtony. Na mój ciężki aparat będą w sam raz. Podobno też występują tam jakieś naprężenia, ale tym (bądź co bądź w początkach mojej przygody z astrofotografią) nie będę sobie zawracał głowy.

 

Sumas dziękuję też za linka. Uzmysłowił mi, że przecież w astrofotografii też można stosować technikę HDR :icon_biggrin: . Jakoś mi to wcześniej do głowy nie przyszło :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.