Skocz do zawartości

Problem w wyborze okularu 5mm


Seba787

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam teleskop Sky-Watcher SK1309EQ2 i mam problem w wyborze okularu krótkoogniskowego 5mm (Vixen NLV 5mm lub Baader Hyperion 5mm).

Chciałbym zobaczyć opinie osób które posiadają taki okular oraz wypisanie ewentualnych wad i zalet okularów:)

 

Czy takie okulary są w ogóle dobrze dobrane do mojego teleskopu?

 

Pomóżcie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze jakieś opinie okularów Vixen nlv 6mm lub 5mm i Hyperion 5mm. Co o nich myślicie?

Jeśli ktoś posiada któryś z okularów, proszę podzielić się opinią na ich temat ? Ponieważ najbardziej mnie one interesują

Może znaleźliście jakieś testy nlv w necie? Chcę zakupić te właśnie okulary ,żeby mieć już na przyszłość- do następnego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mnie odrzuca małe pole widzenia w Vixenie, dlatego zastanawiam się nad Hyperionem, bo cena nie jest taka zła, tylko potrzebuje opinii na forum o tym okularze żeby mieć pewność od osób które go posiadają.

Jeśli ktoś posiada Hyperiona 5mm, proszę o kilka zdań na jego temat, ponieważ naprawdę mam problem w wyborze okularu w szczególności że jak już pisałem mało jest informacji na forach o Vixenie 5-6 mm :-(

Edytowane przez seba787
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mnie odrzuca małe pole widzenia w Vixenie, dlatego zastanawiam się nad Hyperionem, bo...

 

może napisz najpierw do czego taki okular jest Ci potrzebny,

bo jak tylko do planet, to po co Ci duże pole widzenia?

 

... ponieważ naprawdę mam problem w wyborze okularu w szczególności że jak już pisałem mało jest informacji na forach o Vixenie 5-6 mm :-(

 

bo to trzeba trochę poszperać:

http://astropolis.pl/topic/22381-okular-vixen-nlv-6-moja-ocena/

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=7

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2007/03/test5ek2.pdf

itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za linki, a okular ma być: do planet i do DS-ów, bo zamierzam za rok lub 2 zakup lepszego teleskopu więc okular wyższej klasy mam nadzieje mi się przyda niż te tandetne kellnery w zestawie :-P

Czy to prawda że Hyperion 5mm nie jest wart swojej ceny? Bo na wielu forach piszą, że ma beznadziejną jakość wykonania, wyciąg nie utrzymuje ciężaru okularu itd.

Edytowane przez seba787
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba. Jak masz wybierac między LV czy też NLV a Hyperionem to wybór jest prosty. Vixen. Mam Hyperiona 21mm. Kiedys na forum kazali mi go owijac banknotami jak sobie go już sprawię, żebym widział, że stac mnie na lepszy :icon_biggrin:. Nie posłuchałem, czego nie żałuję . Ma swoje wady (fiolecik, trochę bije mlekiem, słynne "fasolki" itp.) Na DS-y, jako okular przeglądowy, szukacz spokojnie daje radę - fajne duże nieźle skorygowane pole, ładnie punktuje, wygodne ER, słowem przyzwoity obraz . Natomiast wystarczy spojrzec przez niego na dowolną planetę jasną gwiazdę, żeby bez wpatrywania się stwiedzic, że wykłada się totalnie. Z tego co mi wiadomo wady te dotyczą krótszych ogniskowych tej serii i ulegają nasileniu, co potwierdzają tu i ówdzie ich użytkownicy.

 

Vixeny (miałem doczynienia tylko z krótkimi 2,5 i 5mm) w zasadzie mają tylko jeden niedostatek - małe pole (bez przesady ), ale rekompensują to totalnie jego jakością. Jest ono płaskie, ostre i w zasadzie niezmienne w całym zakresie. Odblaski tym szkiełkom również są obce. Jeśli chodzi o obraz planet chyba tylko Pentaxy i ortoskopy mogą je pokonac. Wszelkie mgławice planetarane, gromady kuliste, centra gromad otwartych, gwiazdy również prezentują się wyśmienicie . Niektórym nie podoba się ich ciepły balans kolorów.

Edytowane przez Robson78
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprowadź sobie ze Stanów ES-a 4.7 82* i będziesz zadowolony http://handsonoptics.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_136_162&products_id=1745 ;) Ja taki miałem, i przyznam, że choć nie zawsze warunki (seeing) pozwalały na jego użycie - w Syncie 10 to powiększenie 255x, to gdy już były odpowiednie, widoki przyprawiały o szybsze bicie serca :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się składa,że pierwszym moim teleskopem był 1309 eq2 no i oczywiście pan z delty polecił mi do niego hyperiona 5mm :fool: osobiście nie przypadł mi do gustu,obraz jakby mleczno blady,na planetkach smużył,no ale to nic,największą jego wadą biorąc pod uwagę posiadany przez Ciebie sprzęt jest jego waga.. plastikowy i chwiejny wyciąg traci na osiowości,montaż także jest kiepkiej jakości,obraz drżał jak osika,żeby coś wypatrzyć musiałem wstrzymywac oddech :icon_biggrin: ..rada ode mnie,celuj w jak najlżejsze okulary pod ten teleskop..takim maksimum które bym wrzucił w wyciąg byłby HR Planetary 5 lub 6mm a najlepiej Baader ortho 6mm,masz mikroruchy więc małe pole nie będzie problemem..

Edytowane przez Soprano
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, odrzucam Hyperiona. Został problem nad decyzją między NLV 5mm a ES 4,7mm, ale po tych postach jestem prawie w pełni przekonany, że będzie to ES, ponieważ ma duże pole widzenia(czego szukam) i wiele pozytywnych opinii :icon_biggrin: Teraz muszę dozbierać kwotę i czekać aż pojawi się jakaś korzystna oferta kupna używanego okularu.Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi co do okularów piszcie :icon_smile:

Dziękuje wszystkim za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli kupisz w sklepie w USA to na bank naliczą ci 23% VAT i 4% cła, plus koszty wysyłki to wyjdzie więcej niż u rodoma. Kupiłem właśnie u rodoma 4,7 mm, nówka nieśmigana. A że chce zarobić? Trudno, żeby charytatywnie sprowadzał do Polski ileś tam okularów. I on jest zadowolony i ci co kupili też.

Kilkakrotnie kupowałem w handsonoptics i zawsze liścik z urzędu celnego przychodził. Cena z kolei na pewno lepsza niż w sklepie w Polsce. Przesiadłem się z NLV 6 mm na ES 6,7 mm i była to dobra decyzja. Pole 45 stopni do planet jest małe jak trzeba gonić za planetą. W ES nie stanowi to problemu.

4,7 mm niestety jeszcze nie próbowałem, pogoda do luftu, nie było kiedy.

Edytowane przez Blondas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blondas miałeś możliwość obserwacji przez ortho 6mm?jeżeli tak,to czy mógłbyś w skrócie porównać go z Es-em 6.7mm?planuję przesiadkę na ten drugi ale nie wiem czy warto dokładac prawie drugie tyle..jeżeli ktoś miał styczność z tymi dwoma okularkami,proszę niech się wypowie..

Edytowane przez Soprano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, z ortho nie miałem nigdy do czynienia.

 

Ja miałem. Dla mnie ortho są po prostu niewygodne. W porównaniu do ES pole jest śmiesznie mniejsze, odległość od oka też. Przy małej soczewce wyjściowej w ortho, trzeba oko przycisnąć do okularu. Szorowanko rzęsami gwarantowane. Wielu osobom to nie przeszkadza. Niewygoda i małe pole jest w przypadku ortho wynagradzane bardzo dobra ostrością obrazu, bardzo dobrą transmisją światła. W centrum pola widzenia planety są jak żylety.

Pozostaje indywidualne podejście obserwatora do "wygody obserwacji".

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ES 4,7 też trzeba się wcisnąć tyle że po to żeby całe pole ogarnąć, ale przez ortho chyba nie patrzyłem więc nie mam odniesienia. Natomiast co do żylet, to jeśli spojrzymy na to z tej strony że dobry obraz planet i tak zależy w ogromnej większości od seeingu a nie od sprzętu to różnice między okularami nie są takie wielkie.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fakt,pole mogłoby być trochę większe ale odległość od oka mi nie przeszkadza,jeżeli chodzi o obraz "żyleta" w centrum pola to mam mieszane odczucia.Miałem kiedys SW SWA 6mm i podczas wielokrotnych obserwacji Saturna obraz nie zachwycał mnie,delikatnie brakowało mu ostrości,oglądając go w orciaku widok zapierał dech w piersi,obraz ostry aż do bólu,poprostu kopara opadała za każdym razem.Natomiast obserwując Jowisza w 6mm SW widziałem taki detal,że w orciaku mogę sobie tylko o takim widoku pomarzyć.Próbuję od miesięcy złapać taki detal w ortho ale nic z tego nie wychodzi,nie wiem już co o tym sądzić,sprawę seeingu odłożę na bok ponieważ przekatowałem na Jupku już wiele nocy z super pogodą..

Edytowane przez Soprano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.