Skocz do zawartości

Problem w wyborze okularu 5mm


Seba787

Rekomendowane odpowiedzi

Ortoskopy są również wykonane ze szkła lantanowego może nie wszyscy wiedzą.

okulary VIXENA NLV dają świetny kontrast co prawda pole nie jest duże, ale odwdzięczaja się brakiem abberacji chromatycznej czego niestety nie do końca korygują okulary ES, naglery, ethosy .

Kiedyś częściej używałem okularów LVW i naglerów tych z krótką ogniskową, ale ostatnio coraz częściej sięgam po okulary NLV. Po ortoskopach i pentaxach są dla mnie następne w kolejce jeśli chodzi o okular planetarny chociać przy nieco dłuższych ogniskowych plossle TV są dla nich mocną konkurencją.

Chciałbym tutaj tez wspomnieć że okulary takahashi LE są na naszym rynku mocno nie docenione a nie są jakoś kosmicznie drogie, a nie ukrywam że spokojnie zostawiają w tyle pentaxsy XW

i jedynie ortoskopy mogą z nimi być conajwyżej porównywalne. Okulary które nazywamy okularami planetarnymi wcale nie sa dedykowane głównie do planet, są wręcz nie zastąpione do obseracji mnieszych galaktyk czy mgławic planetarnych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem pierwsze porównanie ES 4,7 m i 6,7 mm. Jednak seeing był kiepski, więc nie wyciągnąłem z nich wiele. Przy takim seeingu w żadnym wielu szczegółów nie ma, duże pasy na Jupku majaczą, w 6,7 majaczyła WCP, której nie było widać w 4,7. Natomiast 6,7 ma wg mnie większą aberację chromatyczną od 4,7, szczególnie na bokach pola. Może to wynikać z innej źrenicy wyjściowej i pozornie jaśniejszego Jowisza w 6,7 mm. W 4,7 mm mimo nieco gorszych szczegółów, znacznie bardziej cieszyłem się "obcowaniem z planetą" :icon_biggrin: . Jest zdecydowanie większa, co dla mnie rekompensuje nieco gorszy szczegół. Pole nadal jest tak duże, że Jupek powoli ucieka i nie ma problemu ze śledzeniem. Czekam na lepszy seeing.

Generalnie nie przyklejam się bardzo do okularu, śledzić planetę można z nieco większej odległości od soczewki. Przyklejanie jest konieczne, aby ogarnąć większy obiekt, a na mgławice przy tych ogniskowych nie ma co liczyć bo ich nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście jeszcze ostatecznie doradzić czy do mojego teleskopu (Sky watcher Sk1309eq2) będzie bardziej użyteczny ES 6,7mm czy 4,7mm? Dość często korzystam z teleskopu i chciałbym jak najwięcej korzystać także z takiego okularu, a z testów i waszych komentarzy widzę, że 4,7mm potrzebuje świetnych warunków do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.