Skocz do zawartości

Kamera CCD ATIK 11000 kolor


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś miał styczność z tą kamerą ? W internecie brak testów ... same opisy producenta...

Nadaje sie ona do teleskopu 155 mm f/7 ? A może coś alternatywnego w tej cenie ...?

Jaką kamerę polecilibyście do APO-ED D66/F400 F6.0 ? (do guidowania)

 

 

 

http://www.atik-came...info/atik-11000

http://astromarket.p...1000-kolor.html

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym zestawie, szukaj raczej zdjęć porównawczych z STL-11000, bo rozumiem, że "155 mm f/7" to AP 155 StarFire EDF?

a ten drugi to Equinox Sky- Watcher? Jeżeli tak, to się nie będzie nadawał, daje za mały krążek światła do tej kamery

A w ogóle to czemu kolor a nie mono?

 

ups sorry jakoś to guidowanie przeoczyłem,

to do guidowania jedną z lepszych jest Atik 16-ic, czy też jego nowsza odmiana Atik Titan

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to AP 155 StarFire EDF a, ten drugi to Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 - do guidingu - No i potrzebuje dobrą kamerki do guidowania ...

A w ogóle to czemu kolor a nie mono?

No właśnie ? - łatwiejsza w obsłudze .. wystarczy natrzaskać dziesiąt fotek i już jest obraz ... dla niedoświadczonego jest to na pewno dużo łatwiej ... poza tym w mono trzeba wiedzieć na jaki kolor ile poświęcić czasu itp... No nie wiem, jakoś trudno mi sie przekonać do mono, choć prawdę mówiąc nigdy nie używałem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz może, jakie obiekty chcesz fotografować?

Jeżeli mgławice - to raczej zdecydowanie mono, bo kolorową nie pofocisz w paśmie H-a, a bez niego mgławice to już nie to samo

Jeżeli galaktyki - to też przydał by się kanał Luminacji ;)

Jeżeli gromady - to po co Ci taka wielka kamera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że on używa kamery mono...

Zwróć uwagę że AP podaje wprawdzie pole ostrości po flattnerze o srednicy 4 cale ale z gwiazdkami 15-20 mikronów. To jest dużo . Współczesny sprzęt daje maksymalnie 8 mikronów na matrycy full frame co oznacza dokładnie tyle, ze obraz gwiazdki jest mniejszy od rozmiaru piksela matrycy ( takie sensory mają 9 mikronów np. STL 11000 czyli taki sensor jak ATIK 11000).

Do przemyślenia.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jest identyczna ale sam wiesz że obrazki uzyskane z kamery kolorowej są inne ( nie ma ci dyskutować lepsze czy gorsze) od kamery mono. Jeśli więc kolega napisał że Keller używa takiej kamery to nie jest to do końca prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na stronie napisano, że kamera mono. Ale kiedyś czytałem (chyba na cloudynights), że miał też kamerę kolorową. Stąd moja podpowiedź. A tu wygrzebałem jakąś wypowiedź Warrena na temat jego OSC vs mono:

http://www.sergepetiot.com/?p=274

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry panowie rozpocząłem dyskusje ... a nie brałem w niej udziału --- no niestety praca . Ale :

Napisz może, jakie obiekty chcesz fotografować?

Jeżeli mgławice - to raczej zdecydowanie mono, bo kolorową nie pofocisz w paśmie H-a, a bez niego mgławice to już nie to samo

Jeżeli galaktyki - to też przydał by się kanał Luminacji C:\Users\BMWI7-~1\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.gif

Jeżeli gromady - to po co Ci taka wielka kamera?

 

W teorii fotografuje wszystko, nie jestem jakoś wyspecjalizowany, zabawę z astrografią zacząłem przed kilkoma miesiącami ....

Z racji tego, że jestem zainteresowany dokupieniem kamery głównej , że tak powiem .. Staram się zdobyć jak najwięcej informacji o danym produkcje, który "wydaje mi sie" dobry technicznie... ? Dlatego pytam.

riklaunim - to fakt na astromaniaku była dyskusja - o C14 ... bardzo wiele rzeczy mi sie wyjaśniło odnośnie tego teleskopu ... robiłem też zdjęcia moją kamerką jupitera -- z binning 2*2 i już było naprawdę lepiej (seeing tak nie przeszkadzał)- za to wielkie dzięki riklaunim.(wiem powinno sie robić filmik avi ... do planet )

Odnośnie Kamery Atik 11000 ( dzięki Adam) dostałem kompletne wyjaśnienie na PW , czym one sie tak naprawdę różnią !! Color i mono... że sobie pozwolę zacytować - może sie komuś przyda ? >

Wersja kolorowa jest taka sama, poza oczywiście spadkiem sprawności wynikającej ze stałej obecności filtrów kolorowych (maska bayera). Plusem tu jest spora ilość pikseli (11 megapikseli), co pozwala zmniejszać zdjęcia i w ten sposób zwiększać sprawność i jakość obrazu

 

Ale czy ten spadek sprawności wynikający z obecności maski bayera, nie można nadrobić, ilością zbieranego materiału ? Zamiast 20zdjęć , usmażyć 30 ? po to, aby nie zmniejszać rozdzielczości zdjęcia .?

 

Adam może robiłeś test kamerek tego typu (Atik 11000 mogą być inne serie )... różniących sie tylko mono a color , przy innych czynnikach stałych (tzn. długość naświetlania , podobne warunki atmosferyczne , ten sam obiekt oczywiście ... podobna obróbka ... ewentualnie czas spędzony na obrabianiu materiału) Fotki porównawcze chętnie zobaczę .. lub link do testu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie robiłem takich bezpośrednich porównań. Z tego co można wyczytać w internecie różnica w przypadku KAI11K nie jest jakaś porażająca (~30%) i oczywiście da się to nadrobić ilością subklatek/ekspozycji. Temat mono, czy kolor, to bardzo dyskusyjna sprawa. O ile kiedyś byłem totalnym ortodoksem i twierdziłem, że kolor jest beee, to z czasem zmieniam zdanie. Oczywiście dla zaawansowanych użytkowników nie ma innej drogi, niż mono (zaawansowanych także w kwestii obróbki graficznej). Sprawa spadku ostrości w przypadku kolorowych matryc też jest już mniej dokuczliwa, niż np. w DSLR. Poza tym, przy 11 megapikselach zapas jest na tyle duży, że zawsze zdjęcie pokazujesz zmniejszone, a wtedy różnicy już tak nie widać.

 

Najlepiej byłoby mieć obie :szczerbaty: Jedną do luminancji i narrowband, a drugą do RGB ;)

 

Z czasem dostrzegłem także, że bardzo istotną rolę w wyborze OSC vs mono odgrywają kwestie osobistych preferencji. Wiele razy polecałem komuś mono i nie jestem przekonany, czy ten ktoś w 100% był zadowolony. Z drugiej strony wielu początkującym do budżetu wstawiłem kolorową kamerę i ruszyli z astrofotografią z kopyta. Po 6-12 miesiącach oczywiście zmienili ją na mono. Jaki z tego morał? Każdy chyba musi sam przejść swoją drogę. Jeżeli do razu damy komuś zaawansowaną mono kamerę, to może mu się nie spodobać (bo nie ma koloru od razu).

 

Tu masz dobre porównanie, czego oczekiwać od OSC (one shot color):

http://www.helixgate.net/Xm-XCM-1A.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt. "Każdy chyba musi sam przejść swoją drogę. Jeżeli do razu damy komuś zaawansowaną mono kamerę, to może mu się nie spodobać (bo nie ma koloru od razu).". To fakt, mnie jako nowicjusza odpychała przede wszystkim mono dlatego, że nie kolorowa i również dlatego, że trzeba zbierać osobno kolory. Wtedy (rok temu) dla mnie to było zbyt skomplikowane. Teraz zbieram kasę na porządną kamerkę mono :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnym rozwiązaniem na pewno będą nowe matryce (KODAK TRUESENSE Color Filter Pattern), w których 1 z czterech pikseli jest czysty (L-ka). Przy ich sporej megapikselowości nie ma problemu z rozdzielczością sczytanego co czwartego piksela. Tym bardziej, że można kombinować z wyciąganiem informacji o rozdzielczości z dodatkowych pikseli RGB.

 

Póki co, te kamery tanie nie będą, ale na pewno wiele zmienią w sektorze kamer OSC. W sumie to tak, jakbyśmy mieli 2 kamery. Jedna np. kolor 25 mpix, druga mono do halpha 6 mpix.

 

W tej chwili takie kamery oferujemy od FLI. Liczę, że inni też zaczną, np. Atik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówiąc konkretnie, to np. taka kamera jest fajną alternatywą -

http://www.flicamera.com/spec_sheets/MicroLine_ML29050.pdf

o technologii matrycy:

http://www.truesenseimaging.com/products/interline-transfer-ccd/47-KAI-29050

 

Ta kamera przy bin x2 będzie miała rozdzielczość 3288x2192 przy pełnej klatce (full frame). Przy tych parametrach studnia wyniesie 80 tys elektronów, co już jest fajną wartością. Do tego przy bin 2 w RGB będzie żreć fotony, jak topowe mono matryce, znacznie przebijając np. KAI11000 w sprawności.

 

Mam ogromną chęć zmierzyć się z taką matrycą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.