Skocz do zawartości

Maxim i debayeryzacja itp.


franz55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Może to śmieszne lub lamerskie pytanie ale jako, że jestem początkujący w Maximie i w obróbce w nim proszę o pomoc...

 

Otóż mam fita zrobionego przez Sbiga St2000 XCM (czyli kolor).

Z tego co już wyczytałem przed konwersją do koloru należy zrobić 'Extract Bayer Plane.'

I tu mam pytanie - wyskakuje okno z 4 przyciskami od 1 do 4.

Niezależnie od wyboru siatka znika ale zmniejsza również się i rozdzielczość zdjęcia (rozumiem 1/4 - tak działają matryce kolorowe).

No ale co oznaczają te cyfry 1-4 oraz czy jest możliwość przywrócenia oryginalnej rozdzielczości po debayeryzacji ??

Edytowane przez franz55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :-)

Nie wiem jak ma się kamera do tego, ale debayeryzacja przebiega tak:

Color -> Conver Color i z listy wybierasz kamerę, background na auto i przy pomocy offsetu i scallingu kolorów ustawiasz aż uzyskasz "najlepszy" kolor. Dodatkowo zaznaczasz "high quality"

 

dla QHY8L wygląda to tak np:

offset Y 1, High Quality, kamera: Orion Starshoot Pro, background na auto i reset scalling.

 

Dla mnie to najlepsze kolory dla tej kamery i w żaden sposób nie zmniejsza to rozdzielczości zdjęcia. Kamera kolorowa ma na pixelu 4 filtry (RGGB) i nijak to się ma do zmniejszenia rozdzielczości.

 

Nigdy nie używałem Extract Bayer Plane, ale nie wiem jak przy sbigach. Może robi to tak, że rozszerza poszczególne "filtry" na pixele obok... nie wiem - strzelam.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam z opisu to funkcja ta jakby "wydziela" z każdej grupki 4 pikseli ten jeden odpowiedzialny za któryś z kanałów RGGB i robi z nich osobny kadr. Dlatego wynikowa klatka to 1/4 oryginalnej. Ciężko mi znaleźć jakieś zastosowanie dla tej funkcji, a przeróbkę na kolor już opisał Pav1007.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to najlepsze kolory dla tej kamery i w żaden sposób nie zmniejsza to rozdzielczości zdjęcia. Kamera kolorowa ma na pixelu 4 filtry (RGGB) i nijak to się ma do zmniejszenia rozdzielczości.

 

Pawle zastanów się jeszcze raz.... Jak na jednym pikselu mogłyby być 4 filtry? Przecież każdy pixel to jakby światłoczuła komórka, która zbiera wszystko co do niej dociera - nie da się naświetlić jakiejś jego części przez jeden filtr a innej przez drugi.

To że rozdzielczości zdjęć z kamery kolorowej i mono (przy tym samym chipie) są takie same, nie wynika z tego że jest więcej elementów światłoczułych tylko z algorytmu matematycznego, który uzupełnia brakujące dane przez interpolację. Dlatego matryca kolorowa nigdy nie daje tak ostrego obrazu jak matryca mono - chyba, że mamy oversampling optyki teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle zastanów się jeszcze raz.... Jak na jednym pikselu mogłyby być 4 filtry? Przecież każdy pixel to jakby światłoczuła komórka, która zbiera wszystko co do niej dociera - nie da się naświetlić jakiejś jego części przez jeden filtr a innej przez drugi.

Racja. Chodziło mi o to, że światło "przechodzi" przez te "filtry" i trzeba powiedzieć programowi jakie kolory ma nadać.

Ale oczywiście masz rację.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Najlepiej zrobić zdjęcie w dzień jakiegoś obiektu (las, drzewa, droga na Ostrołękę)

2. Otwierasz fotkę

3. Rozsuwasz Screen Stretch na maxa - bardzo ważne !!

4. Idziesz do Convert Color i próbujesz wszystkie offsety - kombinacji jest cztery

5. Następnie włączasz lub wyłączasz Undersampled

 

Ta metoda pozwala dobrać optymalne ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.