Skocz do zawartości

AP1200GTO PHD log interpretacja


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu tematu jarka76, zachciało mi się również sprawdzić moje ustawienia montażu.

Niestety ciągle napotykam na problemy ... W ustawieniach PECPrep V1.84 Nie ma mojego montażu.

Nie wiem jakie parametry tam wpisać ? Wkleiłem log i to co wyszło - ustawiając Mount EQ6 - jak się domyślam jest to źle ?

Camera guidujaca Philipsa PCVC690

Scopos APO-ED D66/F400 F6.0

Zdjęcia idą AP155 mm f/7 Starfire EDF , Kamera Celestron Astro FX 10.7MP (3760x2840)

 

Możecie powiedzieć coś o tej klatce z Maxima --- co te informacji określają.

10.jpg

DEC Error.jpg

Maxim info.jpg

Opcje.jpg

RA Error.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony masz AP1200 i Philipsa ;):D

Wiem ! nieźle to wygląda w opisie :icon_twisted: --- kamerka guidująca już się wybiera ... -- Przygodę z astrofotografią zacząłem inaczej niż wszyscy, ale to temat na jakieś spotkanie przy piwku ...

 

 

W menu Mount masz opcję Edit Types, gdzie wpisujesz dane twojego montażu i zapisujesz go pod nową nazwą.

 

Zgadza sie -- tylko skoro jest to takie proste to napisz mi proszę ile ten montaż ma :

Steps per full rotation ?

Total Gear Teeth ?

Worm Period (S) ?

 

Z "Name" i "Tag'' poradzę sobie :icon_biggrin:

Link do opisu Montażu - ja niestety tych danych nie mogę znaleźć :scratchhead:

http://www.astro-phy...1200gto/1200gto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Steps per full rotation ?

Total Gear Teeth ?

Worm Period (S) ?

 

 

 

Steps per full rotation - nie mogę nigdzie tegoznaleźć

Total Gear Teeth - 225

Worm Period (S) - 448.77 http://tech.groups.yahoo.com/group/ap-gto/message/11383

 

Pierwsze dwie wartości są potrzebne do PEC. Do prawidłowego wyświetlania PE potrzebna jest jedynie 3 wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę, że używanie PECa i guidu jednocześnie jakoś do mnie nie przemawia. Ale niech wypowie się jakiś właściciel AP.

 

dobrze zrobiony i wgrany PEC całkiem nieźle współpracuje z guide, ale jedynie w montażach z dużą powtarzalnością PE (którym AP1200 pewnie jest).

Prawdą jest jednak, że będzie to się trochę gryzło w zestawie, gdzie używany jest port st4, ale np EQMOD potrafi wykożystać informację z PEC i odpowiednio zmniejszać/zwiększać impulsy guide uwzględniając PEC i "wyprzedzając" większe błędy zanim one się pojawią na wykresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dobrze zrobiony i wgrany PEC całkiem nieźle współpracuje z guide, ale jedynie w montażach z dużą powtarzalnością PE (którym AP1200 pewnie jest).

Prawdą jest jednak, że będzie to się trochę gryzło w zestawie, gdzie używany jest port st4, ale np EQMOD potrafi wykożystać informację z PEC i odpowiednio zmniejszać/zwiększać impulsy guide uwzględniając PEC i "wyprzedzając" większe błędy zanim one się pojawią na wykresie.

Czy nie jest tak, że guid zaburza PECa ? Bo przecież PEC ma na celu wprowadzenie kontroli nad powtarzalnym błędem - stosując system kontroli nad błędami przypadkowymi nie będziemy wprowadzać nad korekt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest tak, że guid zaburza PECa ? Bo przecież PEC ma na celu wprowadzenie kontroli nad powtarzalnym błędem - stosując system kontroli nad błędami przypadkowymi nie będziemy wprowadzać nad korekt ?

 

wiesz, nie mam odpowiedniego montażu by sprawdzić to w praktyce, ale to co znalazłem na stronch eqmod, wskazuje, że guide i pec mogą bardzo dobrze współpracować poprawiając końcowy efekt. Polecam ten dokument (najciekawsze putania/odpowiedzi na stronie 18). Myślę, że kluczowe są te 2 punkty.

 

 

Q: Can ASCOM PulseGuiding and VS-PEC be run simultaneously?

A: Yes. EQMOD VS-PEC is designed to work alongside pulse guiding and can actually

improve guiding performance when tracking on fainter guide stars. Unlike ST-4 guiding,

ASCOM PulseGuide Pulses result in the tracking rate being adjust relative to the current

rate and consequently are applied “on top” of PEC not in place of it.

Q: Does using PEC lead to improved guiding?

A: Having PEC active should certainly reduce the the amount/duration of corrections a

guiding system needs to issue. Some folks refer to this as the guider "working less hard"

but that doesn't necessarily deliver better images. It all depends on you imaging scale -

and the rates of change of errors that need to be corrected. It could be that guiding alone

will always keep your error sub-pixel so clearly the addition of PEC would make no

noticeable difference.

What PEC can do is offer greater scope in selecting more aggressive/responsive settings

within the guiding application. So using PEC can deliver more responsive guiding without

loss of control. Also PEC can allow the use of longer guide exposures as it will keeps the

mount on track during the exposure time when the guider cannot act. This not only opens

up fainter guide stars but also means the user has a wider range of guide exposures

available to provide the guider with the best quality star image upon which to make its

centroid calculations. Ultimately the better the quide star image the more accurate

guiding.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tematu jarka76, zachciało mi się również sprawdzić moje ustawienia montażu.

Niestety ciągle napotykam na problemy ...

...

Możecie powiedzieć coś o tej klatce z Maxima --- co te informacji określają.

 

Nic, puki nie skalibrujesz tego zdjęcia w maximie, zaznacz checbox Calibrate w tym okienku i wypełnij dane, dopiero wtedy będzie można coś powiedzieć o tym cropie, choć na oko wygląda bardzo nieźle.

A problemy, zdaje się, sam sobie tworzysz. Używasz montażu i teleskopu z górnej półki, a pomiary robisz webcamem i softwarem z tej dolnej ;)

 

do pomiarów i peca używaj lepiej może tego: http://www.ccdware.com/products/pempro/ w nim na pewno znajdziesz swój montaż,

tu rezultaty: http://www.ccdware.com/products/pempro/examples.cfm

 

JaLe, guid raczej nie "zaburza" PECa, on ją uzupełnia. PEC płynnie zmienia prędkość kątową silników, guid wprowadza impulsowe korekty do bazowej prędkości napędu. PEC nie koryguje błędu PE do zera, a tylko go tylko zmniejsza i wygładza. Z drugiej strony złe prowadzenie to nie tylko błąd PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poprzedniego tematu podaliście bardzo ciekawą stronkę , która daje dużo do myślenia i te moje ustawienia z PHD na pewno będę musiał skorygować . Maximem nie guiduje bo jeszcze nie potrafię.

Przebij się przez to - http://celestia.pl/Guide
do tego Pav1007 też ciekawie podpowiadał z ustawieniami ... Problem z tym ,że ja mam właśnie ten montaż, który jak się już zdążyłem zorientować nie jest tak popularny ... dołożyć do tego małą wiedzę o astrofotografii i każda pierdoła przysparza sporych problemów a znaleźć rozwiązanie w internecie nie jest tak prosto. (Lub jest to wręcz niemożliwe )

Bamus napisał;

Steps per full rotation - nie mogę nigdzie tego znaleźć
Potwierdzenie !

 

 

Ale wracając do tematu Pem mam wyłączone podczas guidy ? foto

zaznacz checbox Calibrate ? czy to jest to foto

A problemy, zdaje się, sam sobie tworzysz. Używasz montażu i teleskopu z górnej półki, a pomiary robisz webcamem i softwarem z tej dolnej ;)

Myślałem , że się da ...

Kamera web miała być tylko do nauki , choć powiem szczerze , że nie rozumiem różnic miedzy web a profi guid kamera . Nie mam problemów ze znalezieniom gwiazd do guidowania i nawet przy sesjach kilkugodzinnych program się nie wysypuje... Wiem ,że ustawienia w PHD są nie do końca dobre, bo jak zauważyłem program guiduje cały czas.

 

A tak żeby było zabawnie --- Jak pięknie się prezentuje ta web kamera :icon_viking:

AP1200GTO.jpg

maxim.jpg

web.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nic, puki nie skalibrujesz tego zdjęcia w maximie, zaznacz checbox Calibrate w tym okienku i wypełnij dane, dopiero wtedy będzie można coś powiedzieć o tym cropie, choć na oko wygląda bardzo nieźle.

A problemy, zdaje się, sam sobie tworzysz. Używasz montażu i teleskopu z górnej półki, a pomiary robisz webcamem i softwarem z tej dolnej ;)

 

do pomiarów i peca używaj lepiej może tego: http://www.ccdware.c...roducts/pempro/ w nim na pewno znajdziesz swój montaż,

tu rezultaty: http://www.ccdware.c...ro/examples.cfm

 

JaLe, guid raczej nie "zaburza" PECa, on ją uzupełnia. PEC płynnie zmienia prędkość kątową silników, guid wprowadza impulsowe korekty do bazowej prędkości napędu. PEC nie koryguje błędu PE do zera, a tylko go tylko zmniejsza i wygładza. Z drugiej strony złe prowadzenie to nie tylko błąd PE.

Miałem coś napisać, ale Sumas mnie uprzedził. Po co robi się PEC? Właśnie po to, żeby guiding był stabilniejszy, bo zwyczajnie redukuje znacząco ilość korekt. Nie da się fotografować z samym PEC bez guidingu, chyba, że na małych ogniskowych i wysokich elewacjach (refrakcja atmosfery się kłania oraz dryf, ugięcia optyki, etc.). PE to tylko jeden z setek błędów, a że powtarzalny, to możliwy do skompensowania, ale nadal reszta błędów pozostaje i kaleczy.

 

 

Do autora, jeżeli chcesz sprawdzić jakość trackingu montażu, to ściągnij wspomniany już PEMpro od CCDWare. Takie badanie robi się na surowym trackingu bez żadnych wspomagaczy typu PEC, czy guiding. Badanie montażu guidując go jest bez sensu i nic nam o samym montażu nie powie.

 

Nagraj PE PEMPro, wrzuć kilka przebiegów i wtedy będziemy mogli coś powiedzieć. PEMPro jest dedykowanym oprogramowaniem do montaży AP (zresztą, razem z nim sprzedawany, więc powinieneś mieć w zestawie - chociaż serial). Którą wersją elektroniki masz w montażu? CP1, CP2, czy CP3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć powiem szczerze , że nie rozumiem różnic miedzy web a profi guid kamera . Nie mam problemów ze znalezieniom gwiazd do guidowania i nawet przy sesjach kilkugodzinnych program się nie wysypuje...

Webcam jest 8 bitowy. Software do guidowania pracuje na tzw. subpikselach, czyli wylicza centroidę z precyzją znacznie mniejszą niż 1 piksel (dziesiąte i setne części). Robi to analizując jasność sąsiednich pikseli. Tania kamerka ma duży szum, a więc sąsiednie piksele wprowadzają spory błąd pozycji, a do tego jest 8 bitowa, co dodatkowo zmniejsza precyzję pomiaru. Oczywiście kamera do guidowania musi byc mono, bo w kolorowych jest tzw. maska bayera, czyli coś, co dodatkowo zmniejsza jej rzeczywistą rozdzielczość (problem z wyliczaniem subpikseli).

 

Problem z tym ,że ja mam właśnie ten montaż, który jak się już zdążyłem zorientować nie jest tak popularny ... dołożyć do tego małą wiedzę o astrofotografii i każda pierdoła przysparza sporych problemów a znaleźć rozwiązanie w internecie nie jest tak prosto. (Lub jest to wręcz niemożliwe )

Nie jest popularny? W Polsce większość zaawansowanych astrofotografów przez niego przechodziła, albo nadal go używa. Sam miałem 3 sztuki w tym ostatnią wersją AP1200 (teraz jest już AP1600).

 

Co więcej serwisowałem te montaże, więc raczej nie musisz się martwić o support i know-how ;) Chyba nie ma lepiej poznanego montażu niż APek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna sprawa - wywal koniecznie tę kątówkę z guidera. Rozumiem, że użyłeś jej, bo nie chciała ci wyostrzyć? Użyj ekstendera (tulejki) i skręć to wszystko na maxa. Ten wyciąg jest kluczowy i jakiekolwiek mikro ugięcia (10 części milimetra) spowodują elogencję gwiazd na zdjęciu głównym (którą zresztą już widać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagraj PE PEMPro, wrzuć kilka przebiegów i wtedy będziemy mogli coś powiedzieć

Ok. Odnowie temat, jak nagram to PE w PEMpro. Numeru nie mam, bo ten montaż był bardzo dawno kupowany i albo nie dawali wtedy , albo NR gdzieś zaginą - ale jest wersja 30dniowa.

 

I kolejna sprawa - wywal koniecznie tę kątówkę z guidera
Niestety nie mogę , bo ekstandera nie mam ... Ale to chyba mi nie będzie potrzebne, bo Adam to już ci pisałem na priv chce kupić guidera ccd mono ATIK Titan (do dalszego obgadania na priv )

 

Którą wersją elektroniki masz w montażu? CP1, CP2, czy CP3?

CP3 a wersja oprogramowania pilota 4.17

 

W sumie chciałem sprawdzić czy mi PHD dobrze guiduie (a nie montaż) a tyle rożnych rzeczy wyszło :szczerbaty:

Na waszych fotografiach te gwiazdy są jak szpilki , a u mnie jakieś takie bleee.... No i nie wiedziałem czym to jest spowodowane ... Poza tym myślałem że guidowanie rozwiąże wszystkie problemy nieumiejętnego ustawienia na polarną (za pomocą lunetki - nie dryftem ) czy ręcznego nagrania PE ...

Dzisiaj spróbowałem zrobić dłuższą ekspozycje , bo po ostatnim razie jak trzasnąłem 900s fote delikatnie pojechały mi gwiazdy > 600s jest - tak mi się wydaje - Ok ale już 900 no i dzisiaj 1600s widać na fotce --- coś się dziej czego ja nie rozumiem :icon_question: Stąd ta chęć analizowania ...

 

A tak na marginesie możecie polecić jakąś dobrą książkę do Maxim DL V5.10 i do Photoshopa CS5 PL Extended -do Astrofotografii

1600 900 600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Maxima mogę Ci polecić - instrukcje obsługi. Nie żartuję. Jest wszystkim, czego potrzebujesz. Przełam się - warto. Do Photoshopa polecam na razie książki ogólne, żeby go poznać. Nie wiem, czy jest coś wartego uwagi odnośnie zastosowań stricte astrofotograficznych. Pewnie koledzy coś doradzą.

 

Taki dryf na gwiazdach, który przyrasta wraz z wzrostem czasu ekspozycji świadczy o tzw. Differential Flexure, czyli różnicy w ugięciu guidera vs głownego teleskopu. Powstaje w 99% na wyciągu któregoś z teleskopów. Tu obstawiam guider. Pamiętaj, że dziesiąte części sekundy to parę pikseli u ciebie na głównej kamerze, więc... wymagana skala jest dosyć porażająca ;) Musisz za wszelką cenę usztywnić guider i uprościć (kątówka out).

 

Często też za takie ugięcia odpowiadają kable. Żaden nie może sobie wisieć. Kable muszą być tak poprowadzone, żeby nie powodowały oddziaływania na żaden z wyciągów/teleskopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.