Skocz do zawartości

Rs Pi w astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko się rozbija o dostępność sensorów i odpowiednie układy do zasilania i taktowania ccd.

Kiedyś chciałem sam zbudować sobie kamerkę i napisałem zapytanie do Kodak'a.

 

Dostałem ceny dwóch modeli matryc KAF-3200 i KAF-8300.

Cena KAF-3200, grade 2 - $3160 przy zakupie 1-3 sztuk !!! Potwornie droga matryca.....

Cena KAF-8300, standard grade - $370 przy zakupie 1-25 sztuk.

 

Żeby było weselej pod tabelką z cenami jest adnotacja: musisz zakupić co najmniej jeden sensor engineering grade albo płytkę ewaluacyjną, żeby móc kupić matrycę standard grade. Czyli dodatkowo trzeba zapłacić $100 za sensor z uszkodzeniami, służący do testowania płytki (w sumie przydatne) albo $2500 za płytkę ewaluacyjną.

 

Jeśli dodać podatek, cło i przeliczyć to wyjdzie ok. 2000 zł za KAF-8300 (1std+1eng).

Jak na eksperymentowanie to już trochę dużo.... ale jeżeli ktoś jest pewien, że zrobi z tego działąjącą kamerę i przede wszystkim ma niezbędny do tego sprzęt, to można się bawić. Można zaoszczędzić kupę kasy, bo podejrzewam że resztę można zamknąć w 500 zł (z obudową CNC), więc jakieś 5000 zł w kieszeni (w stosunku do ATIKa) i całkiem fajna zabawa.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena KAF-8300 i tak jest bardzo niewielka, ze względu na jego pół masową produkcję do użytku w różnych nie astro kamerkach. W zakupie hurtowym kosztuje pewnie jeszcze mniej, co sprawia że jest to najbardziej opłacalny chyba zakup do hobbystycznych badań - ceny kamerek z tym czipem zaczynają się od 2000$ (Atik 383).

Dla porównania ja z kolei kiedyś wysyłałem zapytanie o ICX205AL (Atik 314E) - przy zakupie 10szt cena 450$, a kamerka z tym czipem 900$. A to cały czas ta sama platforma Atik 3 :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakupie hurtowym kosztuje pewnie jeszcze mniej.

 

W zakupie hurtowym kosztuje $330 (26 lub więcej sztuk). Zastanawiałem się ile kosztowała by produkcja takich kamer i zapytałem jaka będzie cena np. przy 1000 sztuk :D Musiało ich nieźle wciąć, że ktoś chce wydać $330 000 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://nevael.ru/internet_magazin?mode=product&product_id=194256003 840 EUR. Gotowiec jest na http://www.flicamera.com/microline/index.html - i cena zapewne kosmiczna :)

 

Prędzej spopularyzują się duże matryce mono CMOSISa, bo sektor obrazowania przemysłowego wykazuje duże zapotrzebowanie na nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jednostowa produkcja astrokamer tania nie będzie, chyba że będzie to wyglądało i działało jak radioklocki :)

Elektronika to jedna sprawa a mechanika to druga. Rzecz nie kończy się na obudowie - chłodzenie , desikant, migawka, szybki do komory matrycy no i potem poskładanie tego w miarę prosto- bez oprzyrządowania - może być trudne.

Mimo sporego zacięcia do majsterkowania i sporego warszatu chyba bym się nie podjął...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno trzeba mieć kogoś kto zrobi tanio obudowę dobrej jakości. Chłodzenie jest sprawą w miarę prostą bo ogniwo Peltiera i jego używanie nie stanowi wielkiej filozofii. Osuszacz można kupić od Baadera. Szybka tej wielkości to z tego co pamiętam ok. 50 zł.

Jeśli chodzi o elektronikę to ja widzę tylko jedną drogę, żeby zrobić to bez cudowania z szukaniem dziwnych układów do obsługi matrycy - FPGA. Można za jego pomocą taktować matrycę, obsługiwać framebuffer, sterować chłodzeniem i komunikować się z PC.

Najbardzej problematyczne może się okazać znalezienie wystarczającej dokumentacji do danej matrycy, żeby było wiadomo co oprócz FPGA i przetwornika ADC jest nam potrzebne. No i trzeba by znaleźć dobrą książkę o tym jak projektować kamery, żeby się tego najpierw nauczyć.

Ja zrezygnowałem bo zobaczeniu ile kosztuje matryca i zrozumieniu, że po prostu już nie mam na to obecnie czasu. W pewnym momencie dochodzi się do etapu, w którym nie ma się już ochoty na robienie takich rzeczy samemu i woli się kupić gotowy produkt ze sklepu. Może kiedyś wrócę do pomysłu jak będę miał dużo wolnego czasu bo to na pewno fajna zabawa.

 

Orientujecie się ile mogą kosztować matryce SONY ICX674 i ICX694 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jednostowa produkcja astrokamer tania nie będzie, chyba że będzie to wyglądało i działało jak radioklocki :)

Elektronika to jedna sprawa a mechanika to druga. Rzecz nie kończy się na obudowie - chłodzenie , desikant, migawka, szybki do komory matrycy no i potem poskładanie tego w miarę prosto- bez oprzyrządowania - może być trudne.

(...)

 

Popatrz na lustrzanki cyfrowe - mechanicznie są co najmniej kilka razy bardziej zaawansowane. Elektronicznie podobnie - szybkość przetwarzania obrazu, układy AF i wyznaczania czasu ekspozycji, sterowanie fleszem i wiele innych. Jedyny dodatkowy element w kamerkach CCD to chłodzenie, co wymusza zastosowanie mega szczelnej bezobsługowej komory, albo po prostu szczelnej i dołączenie wtedy tubki z osuszaczem. W każdym innym aspekcie DSLR to zupełnie inna liga (nawet te które mają trzeszczące plastikowe obudowy :) ) QE matryc we współczesnych produktach masowych to ten sam poziom co w astro CCD. 16 bit przetworniki w większości amatorskich kamerek są na wyrost, ponieważ studnia ma zazwyczaj 15-30 tys e, a już matryca w Canonie 20D miała piksele o pojemności 50 tys e.

Wszystko rozbija się o skalę produkcji i małą popularność matryc mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na lustrzanki cyfrowe - mechanicznie są co najmniej kilka razy bardziej zaawansowane. Elektronicznie podobnie - szybkość przetwarzania obrazu, układy AF i wyznaczania czasu ekspozycji, sterowanie fleszem i wiele innych. Jedyny dodatkowy element w kamerkach CCD to chłodzenie, co wymusza zastosowanie mega szczelnej bezobsługowej komory, albo po prostu szczelnej i dołączenie wtedy tubki z osuszaczem. W każdym innym aspekcie DSLR to zupełnie inna liga (nawet te które mają trzeszczące plastikowe obudowy :) ) QE matryc we współczesnych produktach masowych to ten sam poziom co w astro CCD. 16 bit przetworniki w większości amatorskich kamerek są na wyrost, ponieważ studnia ma zazwyczaj 15-30 tys e, a już matryca w Canonie 20D miała piksele o pojemności 50 tys e.

Wszystko rozbija się o skalę produkcji i małą popularność matryc mono.

Jolo, ale z tego co napisałeś wcale nie wynika, że wykonanie sprawnej astrokamery w warunkach amatorskim jest łatwe i tanie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, ale z tego co napisałeś wcale nie wynika, że wykonanie sprawnej astrokamery w warunkach amatorskim jest łatwe i tanie...

No niestety nie, miałem na myśli raczej to, że wysoka cena amatorskich kamerek wynika z niewielkiej skali produkcji - dlatego porównanie do lustrzanek, które są tańsze a jednocześnie bardziej zaawansowane technicznie. A pomimo faktu, że lustrzanki są tańsze, to wykonanie sprawnej lustrzanki w warunkach amatorskich byłoby pewnie wiele, wiele razy trudniejsze, niż astrokamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.