Skocz do zawartości

Wyważenie 80ED


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje nie drogiego i dobrego pomysłu jak wyważyć teleskop na montażu - obejmy mam przesunięte na maksa w stronę wyciągu, dovetaila również nie da się dalej przykręcić do montażu - kamera ciąży. Widziałem że ludzie wieszają po drugiej stronie jakieś przedmioty, widziałem też przeciwwagi na dovetail ale może jest jakiś inny dobry wypróbowany sposób ??

 

Wiem że pytanie jest dziwne - proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n

Spróbuj przyklelić taśmą dwustronną np. obciążniki do nóg :) ( do dostania w sklepach sportowych) lub zamów u tokarza grubszy odrośnik.

no ja właśnie mam takie cudo - poszły trzy rolki taśmy izolacyjnej do tego ciężarki - to było tak na chwilkę - i tak już jest z pół roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem podobny problem po zakupie 80ED. Nie wiem czy to nie nazbyt amatorski pomysl, ale to co ja zrobilem nie kosztowalo mnie nic oprocz przeniesienia obejmy od strony wyciagu na srodek dovetaila i tym sposobem moglem przesunac Edka do przodu.

a może po prostu kup dłuższy dovetail?

Mam taki dovetail i zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem ale stwierdziłem że to rozwiązanie pod astrofoto nie jest dobre - powstanie dźwignia na dovetailu (lub z standardowym dovetailem zmniejszy się rozstaw obejm i powstanie dźwignia)

 

Ale widzę że moje obawy były bezpodstawne ?! Czy może lepiej ciężarki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje nie drogiego i dobrego pomysłu jak wyważyć teleskop na montażu - obejmy mam przesunięte na maksa w stronę wyciągu, dovetaila również nie da się dalej przykręcić do montażu - kamera ciąży. Widziałem że ludzie wieszają po drugiej stronie jakieś przedmioty, widziałem też przeciwwagi na dovetail ale może jest jakiś inny dobry wypróbowany sposób ??

 

Wiem że pytanie jest dziwne - proszę o wyrozumiałość.

 

Do dovteila przykręcamy płytkę alu - której dodatkową zaletą jest usztywnienie mocowania:

 

setup_dwa.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dovetail i zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem ale stwierdziłem że to rozwiązanie pod astrofoto nie jest dobre - powstanie dźwignia na dovetailu (lub z standardowym dovetailem zmniejszy się rozstaw obejm i powstanie dźwignia)

 

Ale widzę że moje obawy były bezpodstawne ?! Czy może lepiej ciężarki ?

 

Problem jest w tym, że każda dodatkowa przeciwwaga, to zwiększenie ciężaru zestawu, które musi dźwigać montaż, więc najlepiej tego unikać. Po drugie, czy odpowiednia przeciwwaga nie spowoduje "powstania dźwigni" na drugim końcu dovetaila?

Po trzecie, dovetail Sky-Watchera ten w standardzie Vixena nie jest zbyt sztywny, zwłaszcza na siły skręcające, dochodzą do tego dość liche obejmy.

A, że tubus Edka do astrofoto jest za krótki, więc trzeba coś wykombinować.

Ideałem byłoby dorobienie przedłużki tubusa, takiej jak na zdjęciu JaLe, lecz o średnicy zewnętrznej tubusa refraktora, wtedy nie byłoby problemu z przesunięciem obejm bliżej wyciągu i wyważeniem zestawu.

Drugim, to wymiana dovetaila najlepiej razem z obejmami, na dłuższy i szerszy (Losmandy)

Trzecim, jest wzmocnienie dovetaila płytką jak zaproponował Jarek

Czwartym, to dłuższy, lecz standardowy dovetail SW, jedna z obejm nie jest przykręcona na końcu dovetaila i tak powstały wysięgnik służy do przykręcenia montażu

Piątym, jest dodatkowa przeciwwaga przykręcana od spodu do dovetaila, parę linków już Ci koledzy wyżej napisali, jeszcze jednym patentem jest kupienie takiej złączki:

ddovetail_statyw.jpg

 

i do niej przykręcić jakiś ciężarek, np. od eq1 czy eq2, bo są względnie małe i tanie.

Więcej opcji chyba nie ma, no może po za wymianą całego tubusa, np. od 100ED i przycięciu go na właściwą długość.

A teraz wybór należy do Ciebie, choć może zacznij od tego czwartego, bo nie wymaga żadnych nakładów, skoro już go masz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.