Skocz do zawartości

QHY5 pasywne chłodzenie


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję udanej modyfikacji :-)

 

Też chciałem coś takiego zrobić w swojej QHY5, ale okazało się że w mojej wersji płytka drukowana nie ma okienka i tył matrycy jest zasłonięty... Chociaż dla mnie to i tak kamerka do guidingu więc większych różnic bym nie zauważył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, czytałem że faktycznie niektóre egzemplarze są nie wycięte :(

Dla mnie w 90% do guidowania, a w 10 czasami ją ustawiam na Księżyc :) Czy wyjdą jakieś różnice w guidowaniu ciężko będzie mi porównać, może jedynie będę mógł słabsze gwiazdki używać. Ale ostatnio miałem zestaw na powietrzu pod koniec października, więc i tak już nic nie pamiętam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś opisać jak wyliczyć w Maximie te parametry darków które wykorzystałeś do ich porówania?

 

Musisz otworzyć okienko Information (Ctrl + I). Jeśli wybierzesz mode Area to zostaną obliczone statystyki dla zaznaczonego obszaru. Jeśli wybierzesz mode aperture, to statystyki będą obliczone dla "celownika" :) W ten drugi sposób wyznaczałem wartość hot pixela do tabelki.

Dane do wykresu na końcu dla 60 klatek pochodzą z IRISa, komenda STAT4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość nowszych QHY5 i Alccd (to to samo) tak wygląda, ale przecież jeśli używamy do guide, to nie są potrzebne takie zabiegi :icon_wink:

 

Może tak, może nie... Do tego modu skłoniła mnie w końcu lektura http://www.wilmslowastro.com/tips/autoguiding.htm gdzie autor napisał, że dokładność wyznaczania pozycji środka gwiazdy zależy od wielu czynników i również od kalibracji i niedoskonałości matrycy. Zależy też oczywiście od rozdzielczości przetwornika, ale tutaj nie mam pola do manewru :scratchhead: A zamierzam wymienić mojego potwora 70/500 na jakąś mniejszy obiektyw do guidowania, więc pomyślałem że cold finger nie zaszkodzi :)

 

@ piotrek_w - nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie i nie będę potrafił :( nie mam już żadnego surowego materiału zebranego z avikowania Księżyca i nie będę mógł porównać. Teoretycznie na pewno będzie jakaś poprawa, ale czy zauważalna - trzeba by było sprawdzić.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj niebo się "spisało" - zasięg oceniam na 3.5-4mag, ale w sam raz żeby przetestować parę rzeczy, m.in. chłodzonego QHY5. Kamerka była i jest podpięta do refraktora 70/500. O ile wcześniej w 50% przypadków musiałem szukać gwiazdki do prowadzenia za pomocą śrubek w obejmach, to obecnie jest to niepotrzebne. Przy polu widzenia ok 30x40' i czasach naświetlania 3-5 sekund w kadrze za każdym razem znajdowałem przynajmniej kilka gwiazdek. Tak było wczoraj przy ok 0 st. C, zobaczymy jak będzie kiedy się ociepli :)

 

2013-02-28_210826.jpg

 

Edytowane przez jolo
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.