Skocz do zawartości

Co wybrać (okular czy barlowa)


Adallo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chciałem zaczynać nowego wątku, więc postanowiłem zadać to pytanie w tym temacie.

Mam zamiar kupić sobie okular do planet i zastanawiam sie co wybrać :Ortoskopowy (Antares) 6 mm, czy może szerokokątny W70 (Antares) 5,8 mm.

Cena na wydanie na okulary to około 600-700zł, jakie jesz dobrać, aby móc obserwować DS?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Aby nie zaczynać wszystkiego od nowa zobacz ile nam wyszło jak kolega posiadający teleskop o takich samych parametrach zadał podobne pytanie

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3971

 

:Ortoskopowy (Antares) 6 mm, czy może szerokokątny W70 (Antares) 5,8 mm.

Mam swoje zdanie ale że nie mam już ochoty na dyskusje z Marcinem nie wypowiadam się, może On Ci posłuży niezawodną radą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do DS to TYLKO szerokokątny - ortoskopy mają za małe pola AFOV rzędu 40* i nadają się raczej do planet a nie do DS. Z tym że ten szerokokątny powinien być 2''. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Cytat:

Nie chciałem zaczynać nowego wątku, więc postanowiłem zadać to pytanie w tym temacie.

Mam zamiar kupić sobie okular do planet i zastanawiam sie co wybrać :Ortoskopowy (Antares) 6 mm, czy może

 

A możesz Marcinie tylko rzeczowo odpowiedzeć po jasną cholerę okular szrokokątny o ogniskowej 5,8mm ma być w wielkiej i ciężkiej oprawie 2", uświadom mnie proszę o wielki Panie doradco bo widzę ze jestem tu naprawdę początkujący :roll: :mrgreen: :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 2'' z zastosowaniem do DS należy kupić o ogniskowej min. 24 mm ze względu na prawa fizyki - wtedy dopiero wyzyska się jego wielkość i dużą oprawę 2'' z ogromnym polem AFOV >70*. Sam właśnie taki 2'' sobie "organizuję" do mojej Synty. Marcin

 

PS. Januszu kręte to jest Twoje myślenie jak w ogóle przyszło Ci do głowy 2'' z 5,8 mm!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzbieraj na 2'' WA szerokokątny 32mm z polem >70*(ok.300-400zł jak model ekonomiczny) i masz okular do DS "na całe życie", a do planet używam 5,2 mm lantana(ok.500-600zł) z ostrym obrazem po brzeg.

 

Ewentualnie można rozważyć tańszy substytut okular ED Celestron X-Cel 5mm(360zł) albo jak koniecznie ma być jeszcze taniej to zestaw za ok. 200-250 zł: znakomity tani rosyjski okular NPZ S-PL 10mm (160zł) + Barlow 2x(50-100zł) ale wtedy z oddzielnym Barlowem obraz nie będzie tak ostry jak w lantanie czy ED czy samym S-PL bez Barlowa (ale bez to wtedy będzie z 2x mniejszym powerem). Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co możecie powiedzieć na temat okularu Ortoskopowego (Antaresa) 6 mm, czy będzie on odpowiedzni do obserwacji planet ?  

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Umów się najpierw do przetestowania zanim kupisz i zapłacisz, ale nie z Januszem bo odmówi- vide post Lukiego powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wystarczy przyjechać na jakiś zlot i tam można testować sprzęt i akcesoria do woli i bez ograniczeń, Marcinie zrozum wreszcie że prowadzę komercyjny sklep a nie wypożyczalnię używanego sprzętu, jakbyś się czuł jakbyś dostał okular ze śladami użytkowania odesłany przez poprzedniego użytkownika jako nowy, coś Ci sie chyba w tej łepetynie powywracało za nadto od tej zjednoczonej Europy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu a DeltaOptical z Panem mgr Grzegorzem Matoskiem na czele jakoś solidnym klientom użycza sprzęt do przetestowania np. już cały tydzień mam lornetę 22x100, a poprzednio mogłem przetestować całą gamę lornetek i okularów i OK- Oni mogą a Ty nie ? Natomiast 25mm plossla Soligor od Ciebie z za krótką muszlą gumową, swego czasu musiałem sprzedać ze stratą na allegro, bo nie było nawet z Tobą możliwości dogadania się co do zwrotu, mimo że był nienaruszony po jednym "looknięciu".

 

Od razu widać komu zależy na Kliencie i jakie ma podejście do Klienta. Swego czasu Arkowi Olechowi zwykły lifting teleskopu wyceniłeś coś na 1000zł - to ma być OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jako handlowiec i sprzedawca nie zrobiłbym tak karygodnego błędu marketingowego powierzając do testowania markowy sprzęt jak przykładowo Ortoskopy Antaresa osobie twojego pokroju z wypaczonym mocno punktem odniesienia i bez odpowiedniej wiedzy tematu.

Nasz sprzęt i jego jakość jest oceniana poprzez opinię jego długoletnich użytkowników i nie potrzebuję do tego twojej akceptacji jako raczej wątpliwego dla wielu forumowiczów autorytetu.

 

Bez urazy kolego ale naprawdę za mało jeszcze wiesz aby się wypowiadać w tych kwestiach co dopiero testować jakikolwiek sprzęt optyczny, czy masz choć blade pojęcie jaką bierzesz na siebie wielką odpowiedzialność :?:

 

Ps. Marcinie :roll: Klient Płaci i Wymaga jakości którą dostaje a Ty tylko marudzisz i wybrzydzasz więc nie jesteś solidnym klientem tylko maruderem :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie jako klienta masz juz w kazdym razie "z głowy", inni pewnie też będą woleli kupować u kulturalnych, wykształconych i sympatycznych ludzi na poziomie. A mam zamiar jeszcze sporo zainwestować ale na pewno nie u Astrokraka - sam na to zapracowałeś swoją bezczelnością, żeby nie powiedzieć wręcz chamstwem. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się nie mylę, to w Bieszczadach okular ortroskopowy miał Andrzej i patrzyłem nim przez Synte na Jowisza :lol: . Do planet stawiam więc na okular ortroskopowy.

A jakie okulary do DS (tylko prosze konkretnie o odpowiedź)?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
No to mnie jako klienta masz juz w kazdym razie "z głowy", inni pewnie też będą woleli kupować u kulturalnych, wykształconych i sympatycznych ludzi na poziomie. A mam zamiar jeszcze sporo zainwestować ale na pewno nie u Astrokraka - sam na to zapracowałeś swoją bezczelnością, żeby nie powiedzieć wręcz chamstwem. Marcin

 

Na temat twojego poziomu i wycieczek personalnych pod moim adresem się nie wypowiem publicznie bo właśnie kultura mi na to nie pozwala, pozostawię to forumowiczom :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu ja jestem tolerancyjny, Twoje teksty swiadczą o Tobie i o Twoim podejściu do Klienta i każdy miałby już dosyc. Nikt nie musi tego znosić. Między innymi dlatego wolałem ostatnio kupić teleskop Synta w FotoClassicu a lornetę 100mm rozważam w DeltaOptical a nie w Astrokraku, no i ta spora różnica w cenie, nie wiadomo czy uzasadniona jakością, ale tego nie sprawdzę bo Ty oczywiście do przetestowania nie użyczysz jak DeltaOptical. W ten sposób traci się potencjalnego Klienta. Marcin

 

[ Add: Sob Maj 22, 2004 21:50 ]

Marcinie, przeczytaj jeszcze raz, bo chyba nie zrozumiałeś mojego postu  :roll: . A co sądzicie na temat zwykłych Plossli na początek  :P  

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Tzn. czego Pawle sobie życzysz - do DS ten szerokokątny 2'' to najlepsza rada na lata o ile masz parę stówek. Oczywiście że lepszy o niebo od Plossli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle - w najbliższym czasie powinienem otrzymać otrzymać Plossla 6mm z Astrokraka (o którym jest dużo sprzecznych opinii, głównie z powodu LER). Sprzęt mam praktycznie identyczny jak ty, więc jeśli tylko chcesz, będę mógł ci udzielić szczegółowego raportu na temat krótkoogniskowych Plossli. Mimo wszystko uważam, że jeśli dysponujesz większą gotówką, warto zainwestować w coś "stworzonego do DS", czyli okular szerokokątny.

 

Jeszcze odnośnie okularu ortoskopowego - będzie on na pewno dobry do planet. Kolega Danny, także posiadacz C6-N, bardzo go sobie chwali. Oczywiście nie możesz też oczekiwać rewelacji - światłosiła w twoim 150/750 sprawia, że jest to teleskop przede wszystkim do DS.

 

Marcinie - popełniłeś chyba jakiś błąd pisząc o szerokokątnych w fotoclassicu. Bo ja tam widzę same plossle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luki, właśnie rozmawiałem z fotoclassicem i spodziewają się dostawy tanich szerokokatnych 2'' od o ile pamiętam 240 zł za 28mm i 300zł za 32mm z polem > 70* oraz 40mm ale nie pamietam ceny (340?). Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba że tak. Swoją drogą bardzo atrakcyjna cena (mam wątpliwości, czy aby nie za atrakcyjna).

 

Jednak moim zdaniem do teleskopu Pawła nie będą one odpowiednie ze względu na dawane zbyt małe powiększenie. Wnioskuję to z własnych obserwacji okularem PL 20mm. Owszem, gromady otwarte takie jak Plejady czy Preasepe (średnice ok. 100 minut kątowych) zajmowały całą powierzchnię okularu, ale inne, średnie wielkością obiekty DS (Hantle, M13 w Herkulesie, galaktyka M81) byłu zdecydowanie za małe, aby w pełni cieszyć się ich widokami. Dlatego stawiał bym na ogniskową ok. 10 mm, a nawet mniejszą, aby pooglądać sobie spokojnie galaktyki z końca katalogu Messiera i NGC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.