Skocz do zawartości

Flattener - ktokolwiek widział , ktokolwiek ma ?


elay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po ostatnim zlocie i praktycznie pierwszych fotkach z WO FLT98 doszedłem do wniosku że muszę się doposażyć w flattener.

Na tą chwilę focę kamerą SBIG 2k XCM i ze względu na wielkość matrycy krzywizna jest na granicy tolerancji ( zawsze można użyć lekkiego cropa ), ale w przewidywalnym czasie planuję kupić kamerę B/W z chipem 8300 i problem z płaszczyzną pola będzie wymagał rozwiązania.

 

Oczywiście przegrzebałem sieć i ..... szczerze nie znalazłem za dużo konkretnych informacji na temat prostowania pola w moim teleskopie, podobno jest wymagający ..... i tyle :-(

Na pierwszy rzut planowałem kupno znanego i sprawdzonego Tele Vue TRF 2008. Ktoś w stanach podobno go używa z moim teleskopem i jakoś to działa. Chociaż generalnie ten flattener ma zastosowanie w teleskopach o aperturze ok 85mm i ogniskowej od 400 -600 mm , czyli ja moim WO lekko przekraczam te granice.

Na stronach APM znalazłem ciekawostkę , czyli TRF 2008 dla ogniskowych 400-800mm , coś czego nie ma nawet na stronach producenta ??

link APM : http://www.apm-telescopes.de/de/Mechanisches-Zubehoer/Adapter/Fotografische-Adapter/400-800-mm-08-Field-Flattner-881.html?x79db2=ieqehs8b5m545p6rnj7jj7k814

 

Ale do rzeczy , na stronach WO jest flattener niby przeznaczony do mojego teleskopu , ale w sieci nie znalazłem żadnej informacji o tym sprzęcie ??!!

 

I teraz pytanie , czy ktoś z Was ma jakiekolwiek informacje o tym flattenerze WO lub jego tańszym odpowiedniku z TS ?

 

link do WO : http://www.williamoptics.com/accessories/TMBflattener_features.php

link do TS : http://astromarket.pl/flattener-ts-optics-do-3-calowych-wyciagow-gwint-m80.html

 

Będę wdzięczny za wszelkie info :-)

 

 

Pozdrowienia Elay

Edytowane przez elay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o info odnoscie flattenera na stronie APM to czeski blad. Generalnie z tymi reduktorami/flattenerami jest tak, ze dopoki nie sprobujesz na konkretnym teleskopie to nie bedziesz mial pewnosci jak bedzie wspolpracowal. Ale ten TRF-2008 jest dosc uniwersalnym korektorem i jest duze prawdopodobienstwo, ze moze calkiem przyzwoicie wspolgrac z Twoim FLT98. I niekoniecznie przy rekomendowanej odleglosci od matrycy 55mm. Ja go uzywalem z refraktorem 90/630mm i lepiej dzialal przy odleglosci 52mm (a pewnie jeszcze lepiej by dziala przy krotszym backfocusie, ale z moim setupem nie dalem rady zejsc ponizej tych 52mm).

A swoja droga to WO rekomenduje do tego teleskopu ten model: http://www.williamoptics.com/accessories/flattener4_features.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o info odnoscie flattenera na stronie APM to czeski blad. Generalnie z tymi reduktorami/flattenerami jest tak, ze dopoki nie sprobujesz na konkretnym teleskopie to nie bedziesz mial pewnosci jak bedzie wspolpracowal. Ale ten TRF-2008 jest dosc uniwersalnym korektorem i jest duze prawdopodobienstwo, ze moze calkiem przyzwoicie wspolgrac z Twoim FLT98. I niekoniecznie przy rekomendowanej odleglosci od matrycy 55mm. Ja go uzywalem z refraktorem 90/630mm i lepiej dzialal przy odleglosci 52mm (a pewnie jeszcze lepiej by dziala przy krotszym backfocusie, ale z moim setupem nie dalem rady zejsc ponizej tych 52mm).

A swoja droga to WO rekomenduje do tego teleskopu ten model: http://www.williamoptics.com/accessories/flattener4_features.php

 

Dzięki za odp :-)

 

Też na początku myślałem że APM się pomyliło ........... ale zobacz to :

link: http://www.apm-telescopes.de/index.php?page=categorie&cat=107&filter_id=58&sorting=

 

Flattener WO mod.4 niestety z moim teleskopem wydłuża ogniskową o współczynnik 1,2 !! zamiast redukować o 0,8 !!

To info opisywane na Cloudy Nights. Właśnie o tym pisałem wcześniej, że mój WO FLT98 jest upierdliwy/wymagający w współpracy z flattenerem.

 

Osobiście też kieruję się w stronę TV , ale może warto dopytać o ten WO/TS i dlatego pytam :-)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flattener WO mod.4 niestety z moim teleskopem wydłuża ogniskową o współczynnik 1,2 !! zamiast redukować o 0,8 !!

To info opisywane na Cloudy Nights. Właśnie o tym pisałem wcześniej, że mój WO FLT98 jest upierdliwy/wymagający w współpracy z flattenerem.

Niekoniecznie. Byly dwie wersje tego korektora i slyszalem, ze z jej pierwsza byly jakies problemy z wydluzeniem ogniskowej. Po krotkim czasie WO wypuscilo nowa wersje (ta, ktora jest teraz dostepna). Ale musial bys to dokladnie sprawdzic. Swoja droga ten korektor od WO jest sporych rozmiarow i swoje tez wazy. Jak by nie bylo to dodatkowe obciazenie dla fokusera (no chyba, ze masz FT, to nie ma zadnego problemu). Ja jednak sklanial bym sie w kierunku TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Byly dwie wersje tego korektora i slyszalem, ze z jej pierwsza byly jakies problemy z wydluzeniem ogniskowej. Po krotkim czasie WO wypuscilo nowa wersje (ta, ktora jest teraz dostepna). Ale musial bys to dokladnie sprawdzic. Swoja droga ten korektor od WO jest sporych rozmiarow i swoje tez wazy. Jak by nie bylo to dodatkowe obciazenie dla fokusera (no chyba, ze masz FT, to nie ma zadnego problemu). Ja jednak sklanial bym sie w kierunku TV.

 

 

Tak właśnie wiem że WO IV był w dwóch wersjach, ale nawet ta druga działa w moim teleskopie tylko jako X1,0 a nie X0,8 ........ no i ta waga.

Ja mam fabryczny wyciąg 3,5" , jest solidny, ale z pewnością FT przeznaczony do mojego teleskopu byłby lepszy ..... gdyby nie ta cena - 670 euro .

 

Swoją drogą nigdzie nie znalazłem informacji ile waży TV TRF2008 ?

 

Szkoda że nie odzywa się nikt odnośnie wkręcanego flattenera WO/TS, też jest ciężki, ale wkręcany w wyciąg i nie byłoby problemu z osiowością.

 

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomoge w sprawie korektorow WO/TS. Jezeli chodzi o TV to waga okolo 350g i tez mozesz go wkrecic w fokuser. Potrzebujesz dorobic adapter z gwintem M48x0.5 (od strony TV). Ja wlasnie mialem w ten sposob polaczonego z FT.

 

 

OK , dzięki za info :icon_biggrin: zawsze wiem coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.