Skocz do zawartości

Skylux -jaki barlow i czy warto ?


Skalpel

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie - posiadam Skyluxa z Lidla - chciałem Was zapytać czy barlow do tej lunetki ma w ogóle sens ? Planuje zakup lepszego sprzętu , ale wiadomo , ciągle funduszy brak. Myślę wyłacznie o oglądaniu nim planet - Jowisza , może bym spróbował Saturna... Mam do Skyluxa okular K22 i Orto 7. Daje całkiem ładne (jak pewnie na ten sprzet) obrazy, ale torchę brakuje powiekszenia - Satrurn jest malutki , ale bardzo wyrażny - a na Jowiszu widać dwa pasy, ale przy dostępnych powiększeniach wszystko malutkie . Mam też standardowa soczewke prostujaca 1,5 x ,ale ona bardzo pogarsza obraz i bardzo trudno ustawić ostrość i własciwe z niej zrezygnowałem.

 

Obawiam się czy obraz nie ściemnieje tak że nie będzi nic widać i czy np. nie będzie można wyregulowac ostrości (trzęsaący sie teleskop przy małym polu widzenia) no i czy cena tego barlowa nie bedzie zbyt wysoka....

 

Polecicie cos ?

 

Pozdrawiam bardzo serdecznie Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 100x obraz będzie jeszcze bardzo ładny. Powyżej 100x zaczyna się lekka degradacja, a akceptowalne obrazy dostaniesz do jakichś 120x. potem wyjdzie abera obiektywu. Oczywiście, można poeksperymentować z powiększeniami 150x i wyższymi, ale niekoniecznie warto w nie inwestować. Kupując Barlowa do Skyluxa musisz brać 1,25" - polecam Celestrona Ultimę - ale z 7mm dostaniesz 200x i to się mija z celem. Chcąc wyciągnąć więcej z ogniskowej 700mm musiałbyś dokupić okular 5mm albo 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu kup okular 6mm, dostaniesz pow.116x. lepszy bedzie taki ktory ma malo szkla np. Plossl albo ortoskopowy. nie polecam konstrukcji z wbudowanym ukladem ujemnym jak. np. TMB Planetary, SW SWA 58*, czy BST. lepiej sie sprawdzaja w ukladach pozbawionych aberracji chromatycznej. ja obecnie w swoim Skyluxie max. pow. jakie uzyskuje to 70x /Plossl Vixen 10mm/ i oczekuje na dostawe Plossla 7.5mm z ktorym bede mial pow. 93x. a soczewki Barlowa do Skyluxa nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie - bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pomysł kupienia okularu orto - no nie wiem - mam już 7 mm , czy powiększenie 116 da dużo większy obraz planety niż 100 x ? W zestawie był okular K4 mm ale ledwo coś przez niego widać i trudno ocenić... to może się warto przymierzyć do 4 mm , ale np orto ? Swego czasu przeczesałem internet co do dodatkowych okularów do skylux i max co proponowano to były okulary własnie orto 5 mm. Doczytałem się też , że na jasnch obiektach można graniczne powiększenia teleskopów przekraczać, ale nie próbowałem tego sprawdzić no bo nie ma jak :-)

 

W planach mam pomysł kupienia mniejszego okularu np około 30 - tzn jeszcze dokładnie tematu nie rozpoznawałem - chciałbym mieć szersze pole widzenia aby np takie Plejady zobaczyć w grupie. Z tąd ten barlow...

 

W skyluxie poważnym problemem jest szukacz , który tak naprawde to można wyrzucić - nic poza kilkoma bardzo jasnymi obiektami nie widać i nie jestem w stanie odnaleźć czegokolwiek na niebie z ciekawszych obiektów bo gwiazd poprstu nie widać gwiazd po których się szuka. Ten teleskop to taka skarbonka, no ale cóż... pan z Delty polecał mi fajny tani celownik , ale nie kupiłem i teraz żałuję :-(

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu kup okular 6mm, dostaniesz pow.116x. lepszy bedzie taki ktory ma malo szkla np. Plossl albo ortoskopowy. nie polecam konstrukcji z wbudowanym ukladem ujemnym jak. np. TMB Planetary, SW SWA 58*, czy BST. lepiej sie sprawdzaja w ukladach pozbawionych aberracji chromatycznej. ja obecnie w swoim Skyluxie max. pow. jakie uzyskuje to 70x /Plossl Vixen 10mm/ i oczekuje na dostawe Plossla 7.5mm z ktorym bede mial pow. 93x. a soczewki Barlowa do Skyluxa nie polecam.

W różnych źródłach przyjmuje się, że max. użyteczne powiększenie to 2xD_obiektywu [D]=cm z moich doświadczeń w warunkach podkarpacko-polskich (stan atmosfery: tej fizycznej ;) ) z telepkami i okularami które miałem, to jest to 1,4*D [D]=cm. (to współgra z: P. Kulikowski "Poradnik Miłośnika Astronomii") U Ciebie byłoby to 70*1,4=98, czyli praktyczne max. powiększenie to ca. p=100x zatem rajonalnym wyjściem jest okular o ogniskowej ca. 7 mm. Vide: cytowany post Kolegi. A tego Barlowa najlepiej osiowosymetrycznie wdeptać w trawę ;)

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie - bardzo dziekuje za odpowiedzi - jednym słowem pozostaje mi zakup okularu 5 -lub nawet 4 mm a tego chciałem uniknąc, albo pożegnanie się z szczególami Saturna czy Jowisza - ponoć będzie teraz dogodny okres do jego obserwacji. Okular orto mam Baadera 7 - daje ładny jasny i wyraźny obraz, ale oko to trzeba wsadzić praktycznie w niego by mić jakies pole widzenia - przy 4 ce pewnie będzie trzeba jeszcze bliżej :-(

 

Co prawda kolega don Pedro opisał dość konkretnie maxymalne powiększenie (użyteczne) , ale ja jeszcze chcialem podrążyć ten temat, bo gdzieś wyczytałem że w przypadku jasnych obiektów moża ten parametr nieznacznie przekraczać... Skylux to raczej ciemna lunetka...przy orto 4 mogę się spodziewać tylko ściemnienia obrazu , co pewnie było by w jakimś stopniu akceptowalne, czy pojawią się jakieś inne zniekształcenia obrazu ? Macie może jakies z tym doświadczenia ?

 

Pozdrawiam bardzo serdecznie Piotrek - nowa luneta mnie nie minie tak czy siak :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.