Skocz do zawartości

Moja pierwsza M101


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym zaczął fotografowanie od ustawienia ostrości, ale może to niekonieczne? :) :) :)

Eee. Ostrość? po co komu ostrość :) potem tylko zgaga :)

 

Tak na serio. ostrość była ok, ale tylko na początku jak rozpocząłem sesję, potem wilgoć zrobiła swoje....

W sumie FWHM na początku to 1,6 pix, a ostatnie 2.9...

Materiał nie jest idelany to wiem, ale zamówiłem grzałki i mam nadzieję że problem będzie rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, wilgoć była i to spora - rano jak składałem sprzęt to po laptopie spływała woda, ale grzałki zrobiły swoje... niestety rozstawianie na szybko sprzętu i nieogarnięcie okablowania strukturalnego również zrobiło swoje :-)

 

Ale M101 fajna - mi się podoba :-) Piotr, może zastosuj jakąś lekką kurację wyostrzającą.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to i owszem, że ostrzeniem wyciągnie szumy, ale może w delikatności leży siła w tym momencie. Wiadomo, że ostrość to ostrość i nic na to nie pomoże, ale w tym przypadku wydaje mi się, że nie zaszkodzi mu to tak bardzo :-) W sumie to sama luminancja - nie będzie tak widać tych szumów jak na kolorze :-)

 

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez sensu, tylko szumy wyciągnie. There is no cure for that :)

 

A to i owszem, że ostrzeniem wyciągnie szumy, ale może w delikatności leży siła w tym momencie. Wiadomo, że ostrość to ostrość i nic na to nie pomoże, ale w tym przypadku wydaje mi się, że nie zaszkodzi mu to tak bardzo :-) W sumie to sama luminancja - nie będzie tak widać tych szumów jak na kolorze :-)

 

 

P.

 

 

Ciekawe czy udało mi się zrealizować to trudne zadanie....

 

Nowa wersja tego samego materiału czyli 20 klatek 600

Ciekawe co sądzicie o tym?

M101-20L.jpg

tutaj trochę zmniejszyłem tło

M101-20L.jpg

 

Oczywiście próbowałem pracować na stacku 8 klatek z części materiału o lepszej ostrości, ale szum przy obróbce uniemożliwiał jakiekolwiek sensowne podejście do obróbki.

Wniosek,

dla ATIK 314E optymalna ilość klatek to >20.

 

Z góry dziękuję za konstruktywną krytykę

 

P.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednia wersja nie była godna krytyki ponieważ obróbka była tak zła że nie chcieliście mnie demotywować :)

Dzięki i za to!

 

 

 

Myślę że znalazłem klucz do obróbki materiału w PIX

 

Surówka ta sama, ale zmieniłem podejście do obróbki.

 

Ostrości niestety nie da się poprawić, a materiału jest tak mało że wyostrzanie podbija szum.

M101-L18.jpg

 

 

 

Jeszcze kiedyś wrócę do tego obiektu

Mam nadzieję że przy lepszym materiale metoda którą wypracowałem się sprawdzi.

 

Jak zwykle, będę wdzięczny za uwagi co do obróbki.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak w ramach testów procesu obróbki, nowy workflow zastosowałem do starego materiału z M42.

Historia tego obiektu jest opisana w innym wątku, dla porównania można go znaleźć tutaj: http://astropolis.pl/topic/39739-m42-atik-314e/

 

Oto nowa odsłona M42 - materiał 2.30h zbierany w całości z centrum Warszawy.

M42.jpg

 

Proszę o uwagi - chciałbym potwierdzić że idę w dobrą drogę.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, i w jednym i w drugim przypadku wygląda na to ,źe wiesz co należy zrobić z materiałem.Ładne gwiazdki, tło też dobre. Skala tonalna na mgławicy i galaktyce fajna. I to plus. Minusem jest brak ostrości na mgławicach...

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem, popatrzyłem w tutoriale i do 3 rano sprawdzałem czy da radę podnieść ostrość bez szumu.

 

Po obróbce okazało się że tak! a dodatkowo uwydatniłem szczegóły o których nie miałem świadomości że się zarejestrowały, zresztą zobaczcie sami.

 

 

M101-L18.jpg

 

oczywiście, mała ilość materiału powoduje że zdjęcie jest mocno zaszumione, ale moc jest :) /tak mi się przynajmniej wydaje/

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem. Jest lepiej. Ale jak napisałem wyżej - nie ma lekarstwa na nieostry materiał. Wylazł szum. No i przy okazji zepsułeś gwiazdki ...niektóre wyglądają jak kluski śląskie z dziurką :) dlaczego nie obrabiasz obrazu selektywnie?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.