Skocz do zawartości

Zakrycie Wenus przez księżyc...


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Zakrycie zaczyna sie coś koło 13:35 a koniec koło 14:47

 

Jak to obserwować?

 

Mój pierwszy "odkrywczy" pomysł to słońse schować za jakiś blok.... 8)

 

Czy są szanse na zarejestrowanie wenus aparatem na obiektywie 100mm? Czy tło powinno być raczej ciemne? jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do rejestracji foto z tą ogniskową tło musi być wręcz lazurowo granatowe jak w Italii bo inaczej nie ma szans ale im dłuższa ogniskowa tym wymafagania co do tła już o wiele mniejsze, przed chwilą wyniosłem z firmy Yukona na statywie i Wenus widzę z cienkim sierpem na czystym, niebieskim niebie bez problemu ale Łysego ani w ząb i jakieś Cirrusy idą od strony Cieszyna co nie wróży dobrej pogody na to zjawisko :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że Wenus aż tak dobrze widać gołym okiem w dzień. Wczoraj około 13 wyszukałem ją na niebie lornetką TENTO 10X50 , aby mieć wprawę na dzisiaj. Ustawiłem również Yukona i ku mojemu zdziwieniu idąc po lini prostej od niego widziałem wenus na niebie gołym okiem. Ciekawi mnie zasięg gołym okiem w dzień ? Z wczorajszych doświadczeń dla mnie najlepsza obserwacja zjawiska to schowane Słoneczko za jakimś budynkiem lub drzewem- osobiście obserwowałem z sadu. Księżyca natomiast nie widziałem ,dostrzegłem go dopiero po zachodzie Słońca. A dzisiaj to chyba nici z zakrycia :Cry: . Na zdjęciach radarowych widać wstrętną plamę opadów idących od Czech ,są nawet wyładowania. Mimo to może się uda. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś miał jakiś pomysł jak zakrycie obserwować przez chmury to bym był wdzięczny :| :evil:

U mnie syf. A tak na szczęście :wink: załorzyłem sobie koszulkę astronomii.pl

No to pewnie koniunkcji Księżyca z Wenus nie zobaczę jeszcze długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany, jak Tyś to zrobił... Ja próbowałem lornetką też schowany w cieniu budynku i d... zbita! Inna sprawa,ze przełaziły stada cirrusów i szanse były marne. Uznałem, że tło jest za jasne i dałem spokój -do tej pory Wenus w dzień łapałem późnym popołudniem, gdy kontrast był lepszy... :(:(:( :cry2: Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie zasięg gołym okiem w dzień ?

 

Kiedyś widziałem gołym okiem Jowisza (-2.5), gdy Słońce było kilka stopni nad horyzontem i jestem przekonany, że dałoby si ę go wypatrzeć nawet w południe, ale chyba tylko w górach przy bardzo czystym powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na pół godziny przed zakryciem widziałem lornetką 20*80 piękny maleńki sierp Wenus i cieniutki sierp Księżyca. :lol:

A samo zakrycie do :Ass: Widziałem tylko kilka sekund :Cry::Cry::Cry: , w dziurze między chmurwami.

Może 8 czerwca szczęście się bardziej uśmiechnie :roll:

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.