Jump to content

Studiowanie astronomii (dla wapniaków - czyli dla mnie )


Guest
 Share

Recommended Posts

Dostałem wczoraj Uranię (to takie czasopismo dla niewtajemniczonych ) , no i jest ogłoszenie :

 

" Podyplomowe studia astronomia z element. kosmologii"

WSP w Częstochowie - 2 semestry .

 

Napisałem maila odpowiedź była błyskawiczna (o dziwo) i co o tym sadzić może by zrobić kolejny fakultet ? Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tą uczelnią bo WSP mi się źle kojarzy (nie chce nikomu podpaśc ale przynajmniej ta w Krakowie ma złą opinię), dla ciekawskich cytuję co napisali o programie :

 

"

Astronomia z astrofizyka (80wykl + 40 cw.)

Dydaktyka astronomii (10, 10)

Technologia informacyjna w astronomii (0, 15)

Elementy fizyki klasycznej (20, 10)

Elementy fizyki wspolczesnej (20, 10)

Elementy kosmologii (20, 10)

Historia, metodologia i filozoficzne aspekty astronomii (20, 10)

"

Link to comment
Share on other sites

A jak lubisz sporty ekstremalne, to wstąp na studia zaoczne (lub wieczorowe) do Akademii Marynarki Wojennej na kierunek pedagogiczny, w specjalności pedagogika obronna lub. na przykład, pedagogika z informatyką ;D

 

Czego to Rektorzy i Senaty dla kasiory nie wymyślą...

Link to comment
Share on other sites

No wiesz Częsochowa odemnie to jakieś dwie godziny samochodem a do Gdańska to roche za daleko :) .

A nawiasem mówiąc to mój wójek chyba tam wykładał swego czasu historię czy coś w tym rodzaju więc po znajomości bym się "wślizgnął" , ale nad tymi w Częstochowie się zastanawiam poważnie w końcu to tylko dwa semestry. Pytałem w Krakowie kilka lat temu jak kończyłem poprzednie i nik nic takiego nie organizował a tu proszę nawet studia sie reklamują w czasopismach .

Acha jeszcze jedno w mailu było napisane że się odbędą jeśli będzie ...... 25 osób chętnych , kurcze nie wiedziałem że astronomia jest tak nie popularna , teraz tylko : ekonomia , prawo , zarządzanie i co tam jeszcze a no medycyna .

Link to comment
Share on other sites

Acha jeszcze jedno w mailu było napisane że się odbędą jeśli będzie ...... 25 osób chętnych

 

No to problem masz z bańki

Link to comment
Share on other sites

Astronomia wcale nie jest prostym przedmiotem do wykladania. Bardziej wiec

od listy wykladow zainteresowalbym sie lista wykladowcow. Astronomow w Polsce

jest naprawde malo. Tych ze zdolnosciami dydatkycznymi i odpowiednia wiedza

jescze mniej.

 

No chyba, ze WSP Czestochowa placi na tyle duzo pieniazkow aby skusic jakies

nasze astronomiczne autirytety do wykladania.

 

Sprawdz to zanim pojdziesz na te studia :)

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Arek ma dużo racji , wiem po sobie ile daje dobry wykładowca potrafi zachęcić lub zniechęcić do przedmiotu. Ale jak by co to będziemy jeździć razem do Częstochowy (może mi w koncu dadzą rozgrzeszenie :) , bo tam świętości dużo ).

Link to comment
Share on other sites

Mateusz, jak jesteś z Krakowa, to po co jeździć na studia aż do Częstochowy? Ty Bartek z Myślenic też na UJ nie masz zbyt daleko...

 

Wiem, że na WSP w Częstochowie wykłada astronomię mój przyjaciel dr Bogdan Wszołek. Prowadził przez wiele lat wykłady z Astronomii Ogólnej na UJ i był zawsze bardzo ceniony przez studentów, także przez mój rocznik. Jednak jeden wykładowca o poziomie całych studiów nie świadczy, i na waszym miejscu - jeśli macie tylko czas i chęci - zrobiłbym to to zrobiłem, czyli zaczął studia na UJ.

Link to comment
Share on other sites

Obawiam sie ze to klasyczna gra pod kase. Jak widze program to smiac mi sie chce: a gdzie przedmioty matematyczne, gdzie laborki, itp itd. Cos to podejrzane

 

Też widziałem to ogłoszonko w "U-PA" i w sumie jak dobrze pamiętam to zaznaczyli, że można to traktować luźno tzn. dla podszkolenia swojej wiedzy w przypadku niewiedzy ;D, czyli można powiedzieć, że to jest kurs z astronomii...a nie poważne studia czy fakulcior...szkoda, że nie zaznaczyli czy będą jakiej wypady na obserwację robić w ramach ćwiczeń...dla mnie i tak za daleko...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.