Skocz do zawartości

Przerobienie szukacza na guider - opcje...


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Ostatnio porzuciłem z różnych względów pomysł guide poprzez OAG.

Chcę wrócić częściowo do tradycyjnego rozwiązania czyli odrębnego teleskopu do guidingu. Ale ponieważ ma on wspomagać w pracy Astrotraca bardzo ważne jest aby był jak najlżejszy więc w grę wchodzi tylko popularne ostatnio rozwiązanie szukaczo-guidera.

 

Moje pytanko brzmi - jaki szukacz wybrać do przerobienia na guider i jakie akcesoria dokupić?

 

Założenia:

- jak najtaniej - ekonomia przede wszystkim!!

- guider ma mieć wyjście pod kamerkę z noskiem 1,2'' (LVI Autoguider)

- średnica obiektywu szukacza to 50mm

- jak najmniejsza waga

 

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Maciek dobrze radzi, ale nie jest to najtańsza opcja.

 

Poszukaj dokładniej na forum, - sporo się o tym pisało.

Na giełdzie czasem pojawiają się używki.

Możesz też na giełdzie ogłosić że takowego potrzebujesz.

Ja swój szukaczoguider zrobiłem ze zwykłego szukacza skywatchera 8x50 (niemodyfikowany wygląda tak - http://astromarket.pl/szukacz-ts-prosty-8x50-z-uchwytem.html )

aby mi ostrzył z Atikiem Titanem, skróciłem go o 5mm,

 

Mocowanie do kamery wykonałem z posiadanych w domu elementów oraz barlowa z którego wykręciłem soczewkę.

 

Pzdr.

P.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

To rozwiązanie Oriona znam ale niestety finansowo jest trochę "zbyt wymagające" :)

 

Piotr - przeszperam jeszcze forum, skoro piszesz, że już o tym gdzieś pisano to pewnie znajdę ten temat.

 

No i raczej pójdę w stronę zakupu zwykłego szukacz SW lub GSO i jego przeróbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, weź zwykły szukacz - oblicz sobie gdzie musi być mniej więcej matryca by wyostrzył (masz margines błędu, bo przednia soczewka jest regulowana), zadzwoń do mitka, zrobi Ci konwerter na wymagany gwint i już - najłatwiej :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój szukaczo-guider (na dole). Jak dotąd jestem z niego zadowolony. Może przyda ci się ta fotka.

 

Hej,

 

A możesz mi napisać skąd wziąłeś tą złączkę zaznaczoną kółkiem i generalnie co to za złączka (wymiary)? Robiona na zamówienie czy z seryjnej produkcji.

Ten szukacz to zwykły SkyWatcher 9x50?

 

szukaczo guider.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi napisać skąd wziąłeś tą złączkę zaznaczoną kółkiem i generalnie co to za złączka (wymiary)? Robiona na zamówienie czy z seryjnej produkcji.

Ten szukacz to zwykły SkyWatcher 9x50?

 

Oczywiście zrobię pomiary złączki. Ale dopiero jak się wybiorę na wieś. Być może za tydzień.

Szukacz kupiłem razem z teleskopem ED, nie ma na nim żadnych oznaczeń. Chyba jest to SkyWatcher.

W oryginale miał wygodną plastikową kątówkę. Wykręciłem ją i w to miejsce wkręciłem interesującą ciebie złączkę. W tej chwili nie mogę sobie przypomnieć skąd tą złączkę miałem..... ale za parę groszy takie coś dorobi ci Mitek.

Troszkę kłopotliwe jest ustawianie ostrości. Można to robić na dwa sposoby. Albo wysuwając manualnie kamerkę, a potem ja blokując śrubą, albo kręcąc obiektywem (gwint) a później blokując położenie pierścieniem.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że ustawianie ostrości robi się raz i już... :)

Jeszcze jedna praktyczna -chyba- uwaga. Mocowanie guidera na pierścieniach to przerost formy nad treścią. Jeśli masz porządna kamerke guidera( raczej nie webcam tylko np. QHY 5 ) to ZAWSZE przy jasności guidera ok. f/4 ( czyli np. 50/180) i czasie ok. 3-4 sekundy znajdziesz gwiazdkę. Można mocować na sztywno.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi napisać skąd wziąłeś tą złączkę zaznaczoną kółkiem i generalnie co to za złączka (wymiary)? Robiona na zamówienie czy z seryjnej produkcji.

Ten szukacz to zwykły SkyWatcher 9x50?

 

Oczywiście zrobię pomiary złączki. Ale dopiero jak się wybiorę na wieś. Być może za tydzień.

Szukacz kupiłem razem z teleskopem ED, nie ma na nim żadnych oznaczeń. Chyba jest to SkyWatcher.

W oryginale miał wygodną plastikową kątówkę. Wykręciłem ją i w to miejsce wkręciłem interesującą ciebie złączkę. W tej chwili nie mogę sobie przypomnieć skąd tą złączkę miałem..... ale za parę groszy takie coś dorobi ci Mitek.

Troszkę kłopotliwe jest ustawianie ostrości. Można to robić na dwa sposoby. Albo wysuwając manualnie kamerkę, a potem ja blokując śrubą, albo kręcąc obiektywem (gwint) a później blokując położenie pierścieniem.

 

pozdrawiam

 

Dzięki za wyjaśnienia :)

 

Z tym że ustawianie ostrości robi się raz i już... :)

Jeszcze jedna praktyczna -chyba- uwaga. Mocowanie guidera na pierścieniach to przerost formy nad treścią. Jeśli masz porządna kamerke guidera( raczej nie webcam tylko np. QHY 5 ) to ZAWSZE przy jasności guidera ok. f/4 ( czyli np. 50/180) i czasie ok. 3-4 sekundy znajdziesz gwiazdkę. Można mocować na sztywno.

 

Ja będę używał do guidowania LVI SmartGuidera. Przy średnicy 50mm powinien dać zasięg około 7mag (maksymalny czas naświetlania to tylko 2s). Planuję powiesić go równolegle do głównej tuby (podobnie jak frugosław) z tym, że zamiast pierścieni użyję miniaturowej głowicy kulowej - dla zredukowania wagi całości :) a jednocześnie dla zachowania możliwości poszukiwania gwiazdy do guidowania tak "just in case".

 

 

Dziękuję wszystkim za rady i podpowiedzi. Jak poskładam wszystko do kupy to się pochawlę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobry pomysł. Głowica kulowa jest podparciem tylko w jednym punkcie i to może nie zapewnić odpowiedniej sztywności połączenia tuby guidera z montażem. Potem się będziesz dziwił że masz jajowate gwiazdki..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.