Skocz do zawartości

Projekt : Katalog Van den Berg


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnie kilka lat uzbierało się na tyle dużo fotografii obiektów nieba głębokiego, że postanowiłem jakoś ukierunkować i usystematyzować swój zbiór.

Zainspirowany umieszczonym na jednym z sąsiednich portali czeskim katalogiem zdjęć obiektów katalogu Messiera postanowiłem zrobić coś podobnego dla katalogu Van den Berga. To w końcu tylko 159 obiektów. :) Po przejrzeniu zbiorów okazało się że mam całkiem sporo zdjęć VdB.

 

Zainteresowanych postępem prac odsyłam do swojej galerii pod linkiem:

 

http://www.astrofun.pl/index.php/ccd-vdb-catalogue

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi zawsze marzyło się, żeby galeria fotek astro nie była tabelką/listą zdjęć astro, ale niemal mapą nieba, bez tej tabelarycznej formy - "ścian" i "sufitów", żeby każdy który do niej wstąpi, od razu wiedział gdzie można jej szukać na niebie, a przynajmniej w którym gwiazdozbiorze, może komuś się to kiedyś uda? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, cokolwiek to znaczy " zapłodniłeś" mnie swoim pomysłem :). Pracuje nad tym intensywnie. Idea jest taka : wchodzisz na stronę, wybierasz gwiazdozbiór ( z grafiki albo z listy, to drugie chyba będzie bardziej przejrzyste) a potem masz rysunek gwiazdozbioru z położeniem obiektów. Klikasz w nazwę lub punkt- otwiera się miniaturka z opisem. Ponadto podam rozmiar każdego obiektu i prawdopodobnie przykładowy kadr z jakiegoś popularnego setupu np. f=800 mm i sensor ST 2000 lub zbliżony.To plan maximum, ale chyba się uda.
Póki co znalazłem na swoich fotkach 49 obiektów Van den Berga. Cześć z nich już jest na stronce.
Uprzedzając życzliwą krytykę " przyjaciół" :) - katalog jest skonstruowany zgodnie z zasadą " znajdź i zaznacz" ( czytaj: odhacz na liście). Nie do końca są więc to zdjęcia najwyższej jakości. Pokazują raczej charakter i kolorystykę mgławicy niż jej wysokiej jakości wizerunek.

Pozdrawiam wszystkich i niskie ukłony dla " przyjaciół"
Maciek

 

http://www.astrofun.pl/index.php/ccd-vdb-catalogue

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, samemu bym chciał takie coś stworzyć.

Fajnie mieć coś co nie przedstawia tylko zdjęć w jakiejś tam, ustalonej kolejności.

 

Może na "mapę nieba" jestem jeszcze za cienki, ale obiekty na tle gwiazdozbioru - to dało by się zrobić :-)

 

W każdym bądź razie - fajny pomysł. Powodzenia

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo to super! już nie mogę doczekać się efektów :)

bo dajesz nadzieję, że może wreszcie galerie astrofotografi wyjdą z tych "skostniałych" form prezentacji

 

A ktoś kiedyś wpadł na z pozoru szalony pomysł pokazania wszystkich gwiazd z katalogu Tycho-2 na jednym obrazku:

 

tycho-small-300x150.png

 

Udało mu się to znakomicie. Tu dużo większa rozdzielczość: http://mechanicalintegrator.com/2010/maps-of-the-sky/

Przyznaj, że wygląda świetnie

Więc dlaczego galerie zdjęć nie mogłyby być prezentowane w podobnej projekcji,

np. właśnie takiej:

 

800px-CaldwellStarChart.svg.png

 

większa rozdzielczość tu: http://en.wikipedia.org/wiki/File:CaldwellStarChart.svg jest również dla obiektów Messiera http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Messier_objects#Star_chart_of_Messier_objects

wtedy każdy obiekt na takiej mapce, mógłby być linkiem do miniaturki/opisu/większej rozdzielczości

Mapkę można podzielić, odciąć południowe niebo, wyświetlać w pozycji ostatnich zdjęć, itp

może Ci się to przyda? Trzymam kciuki

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne te zobrazowanie gwiazd Tycho

Ten temat spowodował, że u mnie w głowie też rodzi się kilka pomysłów na inne przedstawienie zdjęć - jak wrócę z urlopu to pewnie się tym zajmę :-))

 

W każdym bądź razie będę śledził poczynania Maćka z zainteresowaniem.

 

P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo to ładne Jacek. Musze pomyśleć jak to wpasować w design własnej stronki bo nie chcę zbytnio zmieniać kolorystyki i układu. Zobaczę na co Joomla pozwoli :)

Ważne jest też to, aby stronka szybko się ładowała. Jak na razie wrzucanie dużej grafiki to jest główny mankament z powodu przepustowości sieci. Poza tym wersja web musi być przejrzysta a ten rysunek Tycho jakos do mnie pod tym względem nie szczególnie przemawia.

Dziękuję panowie za pozytywny odzew :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi zawsze marzyło się, żeby galeria fotek astro nie była tabelką/listą zdjęć astro, ale niemal mapą nieba, bez tej tabelarycznej formy - "ścian" i "sufitów", żeby każdy który do niej wstąpi, od razu wiedział gdzie można jej szukać na niebie, a przynajmniej w którym gwiazdozbiorze, może komuś się to kiedyś uda? :)

 

Jakieś 5 lat temu marzyłem o tym samym. Wykonane cps w tym stylu - klikam na zaznaczone obszary Mlecznej Drogi i pokazuje się zdjęcie. Niestety do tej pory nie dorobiłem się swojej panoramy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No...odkopałem sobie wątek przed weekendem... :)

A takie znalazłem jeszcze suche zestawienie, ale przydatne, bo są współrzędne podane http://www.astronomy.com/~/media/Files/PDF/Web_Extras/Import/van_den_bergh_catalog.pdf

I jasność powierzchniowa jakoś jest podana, co w zestawieniu ze stronką wessela może stanowić fajną informację w co celować.

Edytowane przez maquu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mój katalog zawiera już 42 obiekty. Biorę się teraz za graficzna stronę- będzie mapka nieba z gwiazdozbiorami, po kliknięciu na obszar gwiazdozbioru otworzy się mapka gwiazdozbioru z zaznaczonym położeniem i tabelka z danymi obiektów. Tak ma być- przynajmniej w teorii :)

 

http://www.astrofun.pl/index.php/ccd-vdb-catalogue

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najbardziej przystępną formą prezentacji takiego katalogu byłoby naniesienie zdjęć na mapę w odpowiedniej skali, tak żeby było widać od razu, jaki obiekt gdzie się znajduje i jak wygląda oraz jaki jest duży. Bardzo fajną formą są zdjęcia w Stellarium, szkoda, że nie ma ich więcej i w wyższej jakości. Bardzo przydatne byłoby też narzędzie, które by generowało listę obiektów najlepiej widocznych danego dnia (przydatne do planowania sesji). Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najbardziej przystępną formą prezentacji takiego katalogu byłoby naniesienie zdjęć na mapę w odpowiedniej skali, tak żeby było widać od razu, jaki obiekt gdzie się znajduje i jak wygląda oraz jaki jest duży. Bardzo fajną formą są zdjęcia w Stellarium, szkoda, że nie ma ich więcej i w wyższej jakości. Bardzo przydatne byłoby też narzędzie, które by generowało listę obiektów najlepiej widocznych danego dnia (przydatne do planowania sesji). Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim niestety.

Niestety, to nierealne. Skala tych obiektów powoduje, że na mapie byłyby pojedynczymi punktami a nie zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.