Skocz do zawartości

OAG do refraktorka


MarysM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
W związku z "przystępną" ceną OAGa jaka pojawiła się ostatnio w DO (http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/off ... d2219.html) zastanawiam się na zakupem do swojego refraktora TS APO65Q.
Jako kamera do guidingu byłaby QHY5, zdjęcia rejestorwane Canonem 60D.
Z tego co poczytałem o guidingu za pomocą OAGa to, że mało światła trafia do kamery i potrzeba jasnego teleskpu żeby złapać gwiazdkę (szczególnie przy ciasnym kadrze), sprawa złapania ostrości na kamerze i aparacie.

Czy jest sens zakupu OAGa do mojego setupu ? (Zaznaczę jeszcze, że mieszkam na obrzeżach miasta i niebo nie jest zbyt ciemne)
Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co poczytałem o guidingu za pomocą OAGa to, że mało światła trafia do kamery i potrzeba jasnego teleskpu żeby złapać gwiazdkę (szczególnie przy ciasnym kadrze), sprawa złapania ostrości na kamerze i aparacie.

 

Ja po zbudowaniu OAG-a najpierw go znienawidziłem a teraz go toleruje :] bo musze, bo prowadzenie nim jest bezwzględnie dokładniejsze ale jak pisałeś wyżej, złapanie gwiazdy i zgranie ostrości bywa czasem uciążliwe. Choć to też zależy od skali jaką sie robi, jakości nieba i wielkości teleskopu, a w OAG-u przy słabym niebie i małym teleskopie nie zawsze trafisz w pierścieniu który on obsługuje na odpowiednie gwiazdy. Ale jak pisałem wyżej zależy to od wielu czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link nie działa. A co do światła to prawda bo OAG wykorzystuje zaledwie ułamek światła który daje teleskop.

Do tego OAG daje strasznie małe pole widzenia nie raz nie będziesz w stanie znaleźć dość jasnej gwiazdy w pobliżu tego co będziesz chciał focić.

W twoim przypadku dobre będzie szukaczo-guider albo coś podobnego.

Generalnie tak ja uważam może ktoś doradzi ci coś jeszcze lepszego.

OAG.JPG

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link nie działa. A co do światła to prawda bo OAG wykorzystuje zaledwie ułamek światła który daje teleskop.

Do tego OAG daje strasznie małe pole widzenia nie raz nie będziesz w stanie znaleźć dość jasnej gwiazdy w pobliżu tego co będziesz chciał focić.

W twoim przypadku dobre będzie szukaczo-guider albo coś podobnego.

Generalnie tak ja uważam może ktoś doradzi ci coś jeszcze lepszego.

 

Link do OAGa

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/off-axis-guider-oaghu48-z-mocowaniem-canon-eos,d2219.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten OAG to dorzucę parę zdań:

Co prawda OAG od Dyody pewnie sprawi się dobrze, ale nie zastosujesz go do niczego ponad refraktor.

Jeśli będziesz chciał fotografować newtonem, to będziesz już walczył o właściwą odległość matrycy Canona od korektora i wtedy Lacerta będzie w sam raz do na przykład MPCC (działa jak T-ring grubości 10-11mm).

 

Sama lacerta jest okej, tym bardziej jeśli masz QHY5 to spodoba Ci się fakt, że nie będziesz bardzo walczył z ostrością kamerki guidującej (pozycja parfokalna dla QHY5/Alccd5 przedstawiona tutaj).

 

Nigdy nie miałem problemu ze znalezieniem gwiazdy guidującej w TSAPO80 ani w Newtonie 150/750.

 

Wady: zakładanie na aparat wymaga rozebrania niemal całości - czyli kamerki i tarczy z gwintem T2, więc ja zawsze zabieram aparat już zmontowany z OAG'iem i kamerką w pole.

 

Oczywiście - szukacz wystarczy, ale przy tej cenie ja bym się nie zastanawiał.

 

EDIT: Acha, to nie tak, że OAG wykorzystuje ułamek światła jaki daje teleskop, bo wykorzystuje niemal całe światło (minus winieta) - po prostu szerokość kadru na kamerze guidującej jest niewielka, co szczególnie boli przy krótkich czasach guidowania. OAG zdecydowanie wynagradza to dokładnością prowadzenia.

Edytowane przez Pimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Panowie za podpowiedzi.

 

Pimo - na tą chwilę mam dwa refraktory (na razie nie zamierzam nic zmieniać ale jak to mówią "nigdy nie mów nigdy" :) i może jak się dogadam z Dyoda to zobaczę co potrafi ten OAG Meade. W każdym bądz razie OAG Lacerta cały czas jest rozważany (dopóki jest promocja). Nie miałem jeszcze nic wspólnego z guidowaniem i na początek nie chciałbym za bardzo szaleć i wtopić z czymś czego nie będę umiał wykorzystać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.