Skocz do zawartości

Cygnus rulez


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Fantastyczne. Jedynie przepalone gwiazdy nieco drażnią,

Loki, śledzę tutaj Twoje poczynania w astrofoto i widzę, że pomimo trudności sprzętowych masz mnóstwo determinacji, żeby je pokonycwać. Efekty są tego warte.

Między innymi Twoje zdjęcia skusiły mnie do zakupu AT - też tak chcę ;) mam nadzieję, że determinacji mi wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa.

 

Między innymi Twoje zdjęcia skusiły mnie do zakupu AT - też tak chcę ;) mam nadzieję, że determinacji mi wystarczy.

To masz trzy razy lepszy sprzęt niż mój. Zadbaj tylko o jakiegoś dobrego wedga (i statyw) - szczególnie, jeśli chcesz na dłuższych ogniskowych focić. Przy ustawianiu na polarną polecam (jeśli lunetka nie wystarczy) metodę Paula Boltwood-a w kombinacji z polar finderem.

 

Fotka niesamowita, moim Nikonem efekt nieosiągalny. Powalczyłbym z gradientem, szczególnie fioletowym!

Maćku, jeśli masz na myśli ten fiolet na dole zdjęcia, to sam nie wiem co robić. Z tego co oglądałem, cały ten region to jedna wielka plama wodoru. Uznałem, że ten fiolet jest przezeń spowodowany i dlatego nie usuwałem.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I masz rację. Z małym drobnym " ale " :) Otóż o ile można w ten sposób uzasadnić, że tam gdzie jest naprawdę jasno -Ameryka, Pelikan , okolice Sadra - jest fioletowo bo Ha tych obiektów niejako " wyciąga " je z tła, o tyle PONIŻEJ czyli w środkowo- dolnej częsci obrazka jasnych obiektów wodorowych brak. Jest tam owszem sporo wodoru, ale raczej ciemnego tak jak cała reszta :). Tam bym się pobawił. Ale tak jak napisałem - fotka super ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to kolor wodoru na moich zdjęciach jest brzydki. Ten fiolecik jest wyjątkowo denerwujący. Sęk w tym, że z mojej niemodyfikowanej lustrzanki tak to wychodzi. A co do tego gradientu - on tam znikąd się nie wziął, Łabędź jest w zenicie - nie mam tam żadnych zaświetleń od świateł na horyzoncie. Moim zdaniem fioletowy gradient to jednak obłok wodorowy tyle, że zdecydowanie ciemniejszy. Sam popatrz: http://apod.nasa.gov/apod/image/0709/Cygnusmosaicchart1600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobijmy jeszcze chwilę, bo o mam dylemat. Usunąłem gradienty. Bez fioleciku na dole jest lepiej - masz rację. Sęk w tym, zali on tam ma być, czy nie? Zali to wodór, czy gorąca matryca? :)

Na zdjęciach Robsona gwiazdki są zdecydowanie ładniejsze - ja ze swoich robię piasek... muszę poprawić metodologię obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, dzięki za Twoje uwagi. Masz wyrobione oko, ale nadto pobłażasz moim zdjęciom. Zdjęcie Robsona jest zdecydowanie lepiej od mojego obrobione. Chcąc się poprawić, posłuchałem Twoich rad, usunąłem gradienty, a w gwiazdki ingerowałem zdecydowanie mniej, żeby zaś nie zrobić z nich piasku. Pozbyłem się też fioleciku i to jest największa ingerencja w zdjęcie, bo selektywnie przemianowałem fiolecik (magenta) na czerwień. Uważam, że druga wersja jest lepsza:

 

 

Final_2_tiff_lr_minimum_stack_iris_gradient.jpg

Edytowane przez Loki
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie wygląda zmniejszone zdjęcie przy użyciu opcji "Bicubic Sharper". Spróbuj zmniejszyć w PS to zdjęcie najpierw z tą opcją Sharper, a potem z Bicubic (best for smooth gradients), skonwertuj do 8-bit i zapisz normalnie w JPG w PS. Ciekawi mnie, jaki będzie rezultat.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu, dziękuję. Faktycznie, mam w LR ustawioną funkcję wysotrzania przy eksporcie. W fotografii przyrodniczej to standard - po zmniejszeniu zdjęcia się wyostrza, a ja sobie ustawiłem to przy eksporcie pliku. Zrobiłem jak napisaleś. Bicubic sharper wyostrza gwiazdki, a to gubi nieco wcześniejszą obróbkę. Przy bicubic, best for... imho jest lepiej:

 

 

Final_2_tiff_lr_minimum_stack_iris_gradient1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja rzeczywiście fajniejsza. A jeśli chodzi o całość, to jestem pełen podziwu dla tego, jak radzisz sobie z mgławicami, niemodyfikowanym Canonem.

Z gwiazdkami może być problem na FF, ponieważ im dłuższe czasy naswietlania, tym więcej ich zarejestrujesz na dużej matrycy w takiej skali. Ciężko się to potem obrabia, a zauważyłem, że przygaszanie softwerowe (Astro Tools), też do końca sobie z tym nie radzi, bo w efekcie brzydko rozmazuje te najdalsze i najmniejsze w regionie.

Lekarstwem na to może być jakiś dobry algorytm w Irisie, lub filtr, który przygasi troszkę to mrowie gwiazd.

 

 

Update: 3 wersja:)

 

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.