Skocz do zawartości

szukacz


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zrobić szukacz tanim kosztem :?: :?: :?:

Czy mój pomysł będzie dobry????

Jako obiektyw zastosuję szkło okularowe d=50mm lub 60mm F= ok.300mm (czyli soczewka +3 dioptrie), no a z okularem jest problem. U optyka można kupić soczewke +17 dioptri co daje ogniskową ok.60mm i zeszlifować ja do średnicy ok 20-30mm. Taki układ dałby powiększenie ok.5x. Wszystko fajnie tylko że koszt takiej soczewki +17 i oszlifowanie jej jest wysoki (ale i tak niższy niż koszt okularu Ploosla). A może jako okular zastosować zwykłą lupę za 5zł od Ruskich. Lupka taka ma ogniskową ok. 50-60mm. Ale najmniejszą jaką znalazłem ma średnice 50mm. Czy można taką zastosowac jako okular??? Czy średnica soczewki okularu ma duże znaczenie??? :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jak chcesz naprawdę tanio zrobić w miarę dobry szukacz to na obiektyw użyj soczewki z ruskiej lunetki 20x50 z wyprzedaży po 35 zeta i na okular zaadaptuj np komisowy obiektyw z Zenita Helios 50/2 za 10-15 zł i masz gotową optykę do solidnego szukacza klasy 50mm :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale jest problem. najtańszą lornetke jaką moge dostać to jest 20x50 z czerwonymi powłokami za 60zł a w rzeczywistości osiągi ma gorsze niż moja 10x46 :) Ruskich u mnie juz dawno nie ma bo Blue System (policja) ich przegania :D:lol: A i z tym obiektywem jest problem bo komis jest jeden i nie ma nic takego a nie mam znojomego fotografa:). Czy można zastosować jakś inny obiektyw o odpowiedniej ogniskowej??? Czy ten mój pomysł na szukacz jest kompletnie zły??? Może by to działało????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
no tak ale jest problem. najtańszą lornetke jaką moge dostać to jest 20x50 z czerwonymi powłokami za 60zł a w rzeczywistości osiągi ma gorsze niż moja 10x46 :) Ruskich u mnie juz dawno nie ma bo Blue System (policja) ich przegania  :D  :lol:  A i z tym obiektywem jest problem bo komis jest jeden i nie ma nic takego a nie mam znojomego fotografa:). Czy można zastosować jakś inny obiektyw o odpowiedniej ogniskowej??? Czy ten mój pomysł na szukacz jest kompletnie zły??? Może by to działało????

 

Twój pomysł na szukacz nie jest zły ale obraz z takiego szukacza będzie wiecej niż koszmarny więc w sumie na jedno wychodzi przy nieachromatycznych soczewkach, znalazłem u siebie achromatyczną soczewkę nasadkową z Minolty, średnicy 50mm +4D, mogę sie z nią tanio rozstać. Popatrz też na tanie okulary u nas pod używane :salu:

 

Szczegóły proszę ewentualnie na Priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem u Janusza soczewkę achromatyczną i okular od mikroskopu. Teraz czekam na paczkę i jak ją odbiorę to zabieram się za robienie szukacza. Może wyjdzie mi APO ??? :D :wink: :wink: :lol:

 

[ Add: Pon 07 Cze, 2004 ]

witam.

dziś odebrałem przesyłkę od J.Płeszki. Mam achromatyczną soczewkę śr. 50mm +4D od Minolty i okular 6x od ruskiego mikroskopu. Jeszcze dziś zabieram się do robienia szukacza.

8)

 

[ Add: Pon 07 Cze, 2004 ]

Z tych oto gratów na załączonym zdjęciu powstanie mój szukacz. Jeszcze dziś go przetestuję i napiszę jak się sprawdził w działaniu.

 

[ Add: Pon 07 Cze, 2004 ]

Mam już gotowy szukacz 5,5x50. W dzień daje ładny obraz ale jeszcze muszę sprawdzic na nocnym niebie. Jak Wam się podoba mój szukacz??? :)

 

[ Add: Wto 08 Cze, 2004 ]

Witajcie.

Wczoraj w nocy zrobilem test na gwiazdach i obrazy są niezle ale widoczne są mini kalafiory :lol: . Czy to problem justacji??? A tak poza tym to wszystko jest ok. Pozdrawiam

sz4.JPG

 

sz5.JPG

 

sz3.JPG

 

sz1.JPG

 

sz2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

O Raju fajnie wyszedł ale skróć te nóżki oprawy przez 3 i daj tam większej średnicy pręt bo nie spełni swojej roli i będzie się ciągle rozjustowywał :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nóżki już skróciłem podczas montażu do teleskopu, teraz mają 10cm i przy ich grubości 4mm(nierdzewka) są sztywne :) Jedyne co poprawię to chyba te pierścienie trzymające szukacz, muszę pogadać z tokarzem i może mi zrobi coś lekkiego z aluminium. Jeszcze raz dziękuję za "graty", teraz mam fajny i co najważniejsze tani szukacz 8) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.