Skocz do zawartości

Początek przygody pierwszy teleskop


skot1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po kilku latach głęboko ukrytych planach zakupu teleskopu przyszła pora na zakup.

Mieszkam na wsi 7 km od miasta 25 tys mieszkańców więc myślę że niebo znośne gołym okiem widać ładnie.

Nie chce wydać dużo po zakupie pierwszego teleskopu chce się przekonać czy mnie to na tyle wciągnie że zakupie coś drogiego czy porostu za miesiąc odstawie w kąt. Generalnie interesuje mnie US jak się coś da zobaczyć dalej to super jak nie to trudno.

 

Koszt załóżmy że do 300 zł ale mniej to lepiej.

Takie wynalazki znalazłem:

http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-114-90-ID3qa7n.html

http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-sk1145eq1-ID2pAdN.html

http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-114-90-ID3qa7n.html

i takie cóś

http://tablica.pl/oferta/teleskop-76700-hit-jak-nowka-ID3nAcx.html

Edytowane przez skot1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po kilku latach głęboko ukrytych planach zakupu teleskopu przyszła pora na zakup.

Mieszkam na wsi 7 km od miasta 25 tys mieszkańców więc myślę że niebo znośne gołym okiem widać ładnie.

Nie chce wydać dużo po zakupie pierwszego teleskopu chce się przekonać czy mnie to na tyle wciągnie że zakupie coś drogiego czy porostu za miesiąc odstawie w kąt. Generalnie interesuje mnie US jak się coś da zobaczyć dalej to super jak nie to trudno.

 

Koszt załóżmy że do 300 zł ale mniej to lepiej.

Takie wynalazki znalazłem:

http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-114-90-ID3qa7n.html

http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-sk1145eq1-ID2pAdN.html

http://tablica.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-114-90-ID3qa7n.html

i takie cóś

http://tablica.pl/oferta/teleskop-76700-hit-jak-nowka-ID3nAcx.html

 

Cześć,

 

Nie chciałbym brzmieć zbyt pesymistycznie, ale obawiam się, że z teleskopem do 300 zł może być trochę słabo. Zazwyczaj w tej cenie poleca się osobom początkującym jakąś przyzwoitą lornetkę, a nie wyroby teleskopo-podobne. Praktycznie pod każdym względem dobra lornetka będzie lepsza niż podlinkowane newtony (pomijając już nawet obraz jaki one rysują to wygoda używania newtona na eq1, a lornetki to niebo a ziemia).

 

Rzecz jasna, że lornetka nie nada się do US, więc osobiście uważam, że takim sensownym minimum to jakaś synta 6" (bez względu czy używana do DS czy US), poniżej tego bym raczej nie schodził. Tanie, krótkie achromaty będą obarczone sporymi aberracjami, te długie już mniejszymi ale i tak apertura będzie przemawiała na korzyść synty (zaraz fani małych achro po mnie pojadą :)).

 

Jeżeli cena synty Cię odstrasza to ja na twoim miejscu celowałbym ogólnie (nawet na forumowej giełdzie) w jakiegoś newtona na dobsonie (małe paralaktyki eq1, eq2 w połączeniu z newtonem będą upierdliwe w używaniu), lub ostatecznie jakiegoś dłuższego achromata.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście raczej odradzam jakiegokolwiek newtona na paralaktyku do obserwacji (sam się z tym długo woziłem), po prostu ze względów ergonomicznych nie jest to najszczęśliwsze połączenie.

 

Z tą podlinkowaną 130ką nie miałem styczności, więc lepiej aby wypowiedzieli się jej użytkownicy, ale szczerze wątpie aby tuba o długości 84 cm zachowywała się stabilnie na eq2.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia, a mój poziom określiłbym na nieco powyżej początkującego, mogę potwierdzić to co napisał lech. Jest wiele argumentów przemawiających za tym, aby kupić lornetkę i nie jest wcale tak, że lornetka jest tylko dla początkujących. Obserwacje lornetkowe są bardzo wygodne i przyjemne m.in ze względu na duże pole, możliwość patrzenia obojgiem oczu, oraz możliwość obsługi z ręki (przy mniejszych modelach), a faktycznie z tych samych powodu ułatwiaja poruszanie się po niebie początkującym. Druga sprawa to kwestia czysto ekonomiczna: mały, kiepski teleskop może zniechęcić do obserwacji z powodu słabych obrazów jakie udaje się z niego wycisnąć. Z drugiej strony, jeśli jednak nie zniechęci, to szybko doprowadzi do kolejnego wydatku na lepszy teleskop, w którym więcej widać, więc tak czy inaczej to wyrzucone pięniądze (ciężko później sprzedać taki sprzęt).W przypadku lornetki ten problem jest znacznie mniejszy, bo w tym samym budżecie można kupić całkiem przyzwoitą lornetkę, z której będzie można korzystać wiele lat, jej przydatność nie jest ograniczona tylko do obserwacji astronomicznych, a w skrajnym przypadku nawet sprzedać łatwiej.

 

Do wygodnej obsługi z ręki jakaś lornetka 10x50 byłaby jak znalazł, a w twoim budżecie - do 300zł można kupić sensowną lornetkę 15x70, jakkolwiek ona wymaga jakiegoś choćby małego statywu lub monopoda

Nie korzystałem z Bresser Skylux 700/70, ale używałem Bresser explorer 70/700. Na korzyść tego teleskopu mogę zaliczyć tylko obrazy Jowisza i Saturna (ze względu na powiększenie), wszsytkie pozostałe obiekty prezentowały się zdecydowanie lepiej w lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak poprzednik, na początek polecam lornetkę. Lornetka jest sprzętem najmniej ryzykownym przy takim wkładzie finansowym, bo jeśli nawet nie wkręcisz się na dobre w obserwowanie nieba, możesz zawsze wykorzystać ją do krajobrazów, czy nawet na koncertach nie musisz kupować najdroższych biletów pod sceną,a widzisz wszystko jak z miejsca VIP :D (oczywiście o ile wpuszczą Cię z lornetką i zabawa nie będzie na tyle chulaszcza, że po prostu nie będzie warunków na wyciągnięcie sprzętu i spokojne przyjrzenie się scenie :) ).

A tak na poważnie, myślę, że na początek odpowiednia będzie jakaś lornetka z dużym polem i powiększeniami do 15x, a w kwocie 300 zł można znaleźć np. Celestrona SkyMaster 15x70, czy Nikona Action VII 10x50. Nie miałem z obiema nigdy do czynienia, więc lepiej żeby wypowiedzieli się ich posiadacze, lecz ogólna opinia o tych dwóch modelach jest przeważnie dobra.

Jeśli chodzi o zakup teleskopu, to myślę, że najrozsądniej byłoby uzbierać jeszcze trochę pieniędzy i kupić Syntę 6" albo od razu Syntę 8". Obie ustawione są na bardzo stabilnym montażu dobsona, który jest też bardzo prosty w obsłudze, a już nieco większe lustro będzie dawać lepsze rezultaty w czasie obserwacji.

Wiem, że początkujący zainteresowany kupnem teleskopu liczy na oglądanie Jowisza, czy słynnych DSów jesli niebo pozwoli, dlatego lornetka może trochę zniechęcać. Obserwacje mgławic i gromad za pomocą lornetki są naprawdę satysfakcjonujące i jeśli tylko masz możliwość obserwacji pod ciemniejszym niebem, lornetka naprawdę pokaże Ci sporo, choć planety pozostaną wciąż małymi kulkami, a Jowisz powinien pokazać księżyce galileuszowskie.

Teraz mamy akurat okres, w którym jasne planety są widoczne albo wieczorem, albo wcześnie rano, więc jeśli potrzebujesz coś na teraz, polecam lornetkę, z którą nauczysz się gwiazdozbiorów (co jest umiejętnością bardzo ważną) i przy tym wyłapiesz wiele obiektów głębokiego nieba.

Oferowane teleskopy za >300 zł na pewno nie dadzą Ci tego, czego być oczekiwał, dlatego najrozsądniej moim zdaniem pójść już teraz w obserwacje dwuoczne, albo uzbierać nieco więcej na teleskop, który już coś sensownego pokaże, a np. Synta 8" przez lata może służyć jako sprzęt docelowy ;)

Edytowane przez MikolajSabat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Udało się zdobyć lornetke 10x50 wczorajsza nocna obserwacja nieba okazała się interesujaca widok ksieżyca fajny, nawet złapałem jakiegoś satelite. Gożej z namierzeniem jakiś ciekawych obiektów.

 

Okazało się że kuzyn mojego kolegi ma koleżanke ktorej chłopak (czyli jak to w życiu znajomy znajomego) ma na zbyciu skyluxa 70/700 praktycznie nowy za 100 zł może przygarne cena skromna.

 

Wysłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 100 zł zawsze możesz spróbować, ale jednak szybko się przekonasz, ze Skylux to jednak nie to ;) Jednak możesz użyć go do planet żeby przynajmniej widzieć trochę powierzchni - Jowisz będzie już coraz wcześniej wschodził, a jeśli jeszcze bardziej zagłębisz się w astronomii, pewnie jeszcze zwrócisz się na forum w kwestii kolejnego teleskopu ;)

 

Jeśli nie wiesz, co obserwować lornetką, bardzo polecam Tabelę Wimmera: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=5779 , czyli zbiór jaśniejszych, bardziej podstawowych obiektów głębokiego nieba i różnych ciekawych gwiazd podwójnych. Najlepiej z lornetką udać się gdzieś z dala od miasta, gdzie niebo jest mało zaświetlone, bo w mieście jednak light pollution sporo przeszkadza. Polecam także naukę gwiazdozbiorów z lornetką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.