Skocz do zawartości

Dziwny objaw


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

podczas dwóch weekendowych nocy zbierałem materiał do następnego zdjęcia i zauważyłem dziwny objaw. W PG części zdjęcia pojawiły się mocne rozciągnięcia gwiazd.

 

Przed tą sesją jak przed praktycznie każdą inną kadrowałem obiekt przy pomocy małego rotatora TS, poza tym wszelkie działania co każdy astrofotograf robi.

 

Wcześniej miałem podobny problem, ale to praktycznie cała lewa strona zdjęcia była rozciągnięta, a prawa ok - przyczyną było troszeczkę krzywe zamontowanie wyciągu, problem poprawiłem i wszystko grało - do teraz.

Dodam, że przez długi okres czasu nie miałem problemów - tylko krańce kadru były lekko rozciągnięte - centrycznie.

 

Nic nie ruszałem mechanicznie z teleskopem.

 

Myślicie, że mogło się to pojawić po kadrowaniu (np troszeczkę krzywo dokręcony rotator)? czy może z czegoś innego?

Na pewno przy najbliższej okazji zobaczę, czy to było przyczyną.

 

To jedna (pełna) klatka:

Sh2-155-009Ha-R.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozciągnięte gwiazdy w PG rogu i w prawej części. Spójrz na taką sporszą po prawej stronie.

 

P.

 

Hm, to faktycznie macie Panie kłopot.

Bo dla mnie to zdjęcie do którego nie mogę się doczepić - chyba nigdy nie miałem tak dobrej klatki - serio.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jajka z prawej, kółka z lewej, jeśli dobrze moje oczy widzą.

Nawet nie do końca, bo w PD rogu jest już w miarę ok. Najgorzej jest PG i P na linii środkowej.

 

Brak prostopadłości matrycy do osi?

Też tak stawiam, ale zastanawiam się od czego to mogło zależeć, skoro poprzednio było wszystko ok a ja "technicznie" nic nie ruszałem z teleskopem.

Być może to kwestia niedokładnego dokręcenia w rotatorze... i leciutkie odgięcie.

 

Myślę jeszcze nad jednym elementem, bo kiedyś eksperymentowałem i gdy lżej dokręciłem wyciąg do tuby to były inne gwiazdki niż jak dokręciłem mocniej (o ok 2 obroty)... zastanawia mnie czy korektor jest ułożony idealnie w osi optycznej czy jest lekkie przekoszenie.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to faktycznie macie Panie kłopot.

Bo dla mnie to zdjęcie do którego nie mogę się doczepić - chyba nigdy nie miałem tak dobrej klatki - serio.

Może faktycznie przesadzam... podokręcam wszystko raz jeszcze i kłopot powinien zniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.