Skocz do zawartości

z reflektora na refraktora lub MAKA


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak pewnie wiecie posiadam teleskop galaxia 114/900. Mam zamiar go sprzedać i zastanawiam się co kupić refraktora 100/1000 Maka 127/1270 lub synte 200/1200. Interesują mnie wyłącznie planety ale DS też nie pogardze. :D Mieszkam w Poznniu na osiedlu kosmonautów w domku jednorodzinnym, obserwacje prowadze z balkonu. Wkurzające jest to że naprzeciwko balkonu są latarnie. Raz na miesiąc wyjeżdzam ze sprzętem na działkę która się znajduje na Kozichgłowach. :salu: Co w takim wypadku wybrać :?: Trzeba wziąść pod uwagę że sprzęt chciałbym wziąść na raty.

 

 

pzdr Adam

P.S Już prawie skończyłem recenzje. :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Najlepszy do Planet i najbardziej mobilny będzie Mak, potem refraktor achromatyczny 100/1000 i na końcu Synta, zastanów się czy z refraktorem i Syntą zmieścisz się na balkonie bo zrobisz(nabędziesz) jak pewien forumowicz za długi telskop i będzie klapa z obserwacjami balkonowymi :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 na 8m hmmmm jesli mam byc szczery to jeszcze nie widzialem takiego balkonu :lol:. Zreszta mzoesz meic nawet 1,5 na 30 m a i tak jesli wystawisz teleskop prostopadle do barierki moze sie nie zmiescic :roll: . Ja ze swoim newtonem 170/1300 na balkonie o podobnej dlugosci mialem b. duze problemy z moblinoscia :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 200/1200 Dobson, którą sam mam, wbrew pozorom nie jest wcale taka duża, spokojnie z jej "normalnymi" rozmiarami i wagą mniejsza niż 20kg powinieneś zmieścić na balkonie i sobie poradzić... No i najważniejsze: jest tania- 1900 zł za komplet ze sporym 200mm lustrem, Dobsonem, bardzo jasnym szukaczem 9x50 i okularami. Ze swojej strony polecam, bardzo fajny, całkiem taniutki, mobilny, wygodny i elegancki teleskopik. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tylko że Synta na Dobsonie plus barierka balkonowa = się niedostępność obiektów do około 45* nad horyzontem a to już bardzo kłopotliwe ograniczenie.

Co innego wysoki paralaktyk ale już nie za tę cenę niestety :roll: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą byłem pewien, że Adam chce się przesiąść z reflektora na coś innego. Skąd więc przyszło komuś do głowy radzić mu drugi reflektor? Sprzęt na "dobsonie" na balkon?

Bzdury.

Janusz ma 100% racji - zostanie tylko kawałeczek nieba do obserwacji.

 

Jeśli interesują Cię planety, a budżet nie pozwala na APO, to ja wybrałbym Maka.

Krótka i zwarta konstrukcja w sam raz na balkon, a i na wyjazd łatwo zapakować. Montaż paralaktyczny pozwoli komfortowo filmować planetki webcamem podpiętym do komputera (na balkonie), a całość na tyle lekka, że można myśleć nawet o samodzielnych wypadach (gdy się ma laptopa).

 

Sam mam Tała 200K od 1.5 roku i uważam, że takie krótkie konstrukcje są "optymalizowane pod balkony" właśnie :wink:

Mój balkon ma 1.2 na 5 m i wszystko dłuższe zajmuje zbyt wiele miejsca. A tak, mieszczę się z telepem na statywie, komputerem i dwoma stołeczkami (wyższym i niższym). No i maleńki stoliczek na okulary i filtry.

Efekty balkonowych operacji tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack nie porównuj lustra 200mm ze 114mm i nie pisz iż to bzdury bo sam się tutaj mylisz. To ponad 3x wieksza zdolność zbierania światła (i większa zdolność rozdzielcza)- 200mm vs. 114mm, policz najpierw zanim się wypowiesz. Miałem okazję w Bieszczadach oglądać takim malutkim reflektorkiem 114mm i ze wzgledu na mniejszą sprawność luster i ostrość obrazu już wolę refraktorek ZRT457 po upgradzie ze względu na efekt wizualny. Ceny 1900zl Synty 200/1200 Dobson też nic nie przebije- znajdż odpowiadającego Maka za tyle to przyznam Ci rację. Poza tym Synta z 20cm lustrem i jej lekki Dobson jest super łatwy i wygodny dla początkujacego w przeciwieństwie do np. ponad 50kg "zawalidrogi" Klevzowa Tał 200K konstrukcyjnie ograniczonego do okularów 1,25''.

A co do balkonów są różne- mam jeden taki na 1 piętrze domku który ma waską metalową barierkę i nie przeszkadza w obserwacji Syntą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, przepraszam że zapytam - przeczytałeś tytuł tego wątku?

Jeśli nie - zrób to teraz.

Już? Świetnie. To teraz spróbujmy doradzic koledze - co wybrać do obserwacji planet z balkonu: krótkiego i lekkiego Maka, czy sporo dłuższi cięższy refraktor.

 

8" Syntia to śwetny teleskop - fotki Łysego najlepszym przykładem. Ale nie o to pyta kolega.

PS.

Kompletny zestaw Tał 200K waży 36 kg.

Nie widziałeś, nie wiesz - nie wypowiadaj się. Jeśli producent napisze, że waży 70 kg i mozna nim dostrzec gwiazdy 15m to też będziesz takie bzdury powtarzał? Producenci różne rzeczy piszą - a ja podaję informację zweryfikowaną przez życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz spróbujmy doradzic koledze - co wybrać do obserwacji planet z balkonu: krótkiego i lekkiego Maka, czy sporo dłuższi cięższy refraktor.

 

Wracając do meritum, Bielack to raczej Ty zobacz pierwszy post- kolega Adam Tomaszewski też słusznie rozważa tę Syntę. I jako jej użytkownik mogę konkretnie Syntę polecić z czystym sumieniem. Zaproponuj zatem konkretnie odpowiadającego ceną i parametrami Maka aby poprzeć swoją opcję, inaczej mówimy o czymś wirtualnym, OK ? Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest Maczek o jakim mówi Adam - on wie, czego chce, tylko nie wie, co wybrać.

 

Najkonkretniej odpowiedzi udzielił Janusz i w dodatku był pierwszy. Trzeba to uszanować, a koledze Adamowi poradzić - słuchaj Janusza. Widział i oglądał przez setki sprzętów - mozna mu zaufać.

A jak jeszcze Maczki będą w końcu w Astrokraku...

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem mówisz konkretnie o:

SKY-WATCHER MAK 127 EQ3-2 od 1.5.04 18.800 Kč

Tylko po przeliczeniu jest po pierwsze sporo droższy bo to już ok. 2800 zł, po wtóre nie tak jasny jak 200mm lustro idealne do słabych rozmytych DS, a najważniejsze na koniec- jest w czeskiej Suprze-Dalehohledy a nie u nas czyli nie bedzie prosta sprawa ze sprowadzeniem, serwisem etc.

 

Jak najbardziej cenię doświadczenie Janusza, wobec tego byłoby najlepiej gdyby On miał to w krajowej ofercie. Inaczej po prostu wygodniej jest wziąć tę Syntę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanów się czy z Syntą zmieścisz się na balkonie bo zrobisz (nabędziesz) jak pewien forumowicz za długi telskop i będzie klapa z obserwacjami balkonowymi

 

Cały czas odnoszę się do tego fragmentu wypowiedzi Janusza. Janusz jest przytomny i dobrze radzi. A Ty znów wyskakujesz z tą Syntią - ona jest świetna, ale nie na balkon!

 

Praga to teraz prawie jak w domu - tylko piwo bywa inne. Granicy tam chyba już nie ma, czyli problemu z zakupem też.

Te Maczki są w ofercie Orion`a i zdaje się, że Janusz kilka zamówił - czyli mamy je "u siebie" (jak tylko dojdzie kontener z wynalazkami Oriona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

E tam Piwo też mogę dostać tam to samo ulubione czyli Warkę Strong ale bracia Czesi mają kilka fajnych gatunków które zawsze warto tam zdegustowac :Beer: a Maki 127 na paralaktyku już do nas jadą i będe zapewne lada dzień.

Marcinie chyba rzeczywiście nie doczytałeś mojej uwagi o barierce i Dobsonie skoro ślepo upierasz się na Syntę, to fajny teleskop ale na łakę a nie balkon z barierką, tam to jest zupełne nieporozumienie do niskich obiektów :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A co do balkonów są różne- mam jeden taki na 1 piętrze domku który ma waską metalową barierkę i nie przeszkadza w obserwacji Syntą."

 

Januszu (i Bielacku) a Ty natomiast nie doczytałeś mojej w/w uwagi parę postów wcześniej. Balkon balkonowi nierówny- a nie wiemy jaki ma nasz Kolega- może tak jak u mnie barierka nie przeszkadza? . I kto tu jest niby "ślepy" Januszu ?

 

To bardzo dobrze Januszu że sprowadzasz Maki do sprzedaży w kraju. Ale dziwię się że nikt z Was nie bierze pod uwagę sporej różnicy w cenie- czy każdy ma "na starcie" do dyspozycji o tysiaka więcej? A ta Synta jest wg mnie niedroga za 1900 i "mozliwa do uzbierania", a Mak za prawie trzy balony (O ile nie więcej Januszu?) to już może być dla początkujacego poważny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesli lubisz obserwować jak z więzienia przez pręty barierki to droga wolna ale dla mnie to widok niedopuszczalny bo dyfrakcja na płaskownikach czy prętach barierki degraduje uzyskiwane obrazy :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, nie przesadzajmy, moge nawet tubę u siebie tak ustawić aby w ogóle nie było pręta po drodze. Jak coś mi RZECZYWIŚCIE przeszkadza to raczej te cholerne lampy uliczne. Jeszcze raz powtórzę- nie wiemy jaki balkon ma nasz Kolega.

 

Januszu, może powiedz coś konkretnie o cenie tych Maków bo na razie to mówimy o czymś wirtualnym. A cenę Synty w każdym razie znamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ziomku Poznaniaku Adamie bierz tę Syntę 200/1200 Dobson za 1900zeta, wg mnie jako jej użytkownika to znakomity i niedrogi teleskopik o potężnych mozliwościach przy takiej sporej 20cm aperturze. Wręcz trudno mi znaleźć w nim jakiekolwiek istotne wady. Na pewno będziesz zadowolony jak ja. Do spotkania 9 czerwca w Poznaniu !

Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniważ miałem:

100RS

Maka 1500

Synta 200/1200

powiem jak to wygląda:

Szans nie ma aby zobaczyć na planetach dwowa pierwszymi telpami tyle szczegółów co przez syntę. 100RS daja fajny obraz ale taka apertura ma swoje ograniczenia rozdzielcze. W dobrych warunkach pokazał WCP, mały północny cienki pasek dwa pasy ale szczegóły prawie niosiągalne. MAk pozazał nieco więcej ale to sprzęt kłopotliwy w obsłudze i chłodzi się koszmarnie długo. Synta w dobrych warunkach pokazuje spokojnie szczegóły zawirowań w pasach i mosty między pasami głównymi.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.