Skocz do zawartości

Pierwsze APO, co wybrać? TS APO ED 110/770 vs TS APO 90/600 triplet vs TS APO 80Q


leslav

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję Waszej pomocy przy wyborze pierwszego mojego apo do astrofoto, chcę się zmieścić kwotowo do maks. 6k. Największa moja rozkmina jest taka: czy lepiej kupić mniejsze apo tryplet czy większy dublet? Jeśli chodzi o kamerę to póki co focę lustrzanką ale w niedługim czasie planuję przesiadkę albo na QHY8 albo na QHY9

W tym przedziale cenowym w oko wpadły mi te trzy refraktorki ale oczywiście rozawżam też inne modele, te jakoś przypadły mi do gustu:

 

TS APO ED 110/770 Photoline

plusy:
- największy z całej trójki

- wyciąg 3"
- dedykowany flattener w znośnej cenie
- stosunek cena/wielkość ;)


minusy:

- dublet a nie triplet

- brak walizki transportowej

TS APO 90/600 triplet

plusy:

- 90mm tryplet
- karbonowa tuba

minusy:

- konieczność dokupienia dosyć drogiego flattenera
- cena

 

TS APO 80Q quadruplet

plusy:

- triplet z wbudowanym dwuelementowym flattenerem

minusy:
- "tylko" 80mm

- 2" wyciąg

Bardzo proszę o pomoc i podpowiedzi na co zwrócić szczególną uwagę przy takim wyborze.

 

pozdrawiam

 

Edytowane przez leslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leslav - myśmy się chyba już gdzieś spotkali ;) Widzę, że przekonałeś się jednak do refraktora ... i dobrze.

 

Moim zdaniem kup najtańszą lufę. Na początek będzie jak znalazł, a pozostałą kasę przeznacz na guidingu.

 

Zobacz jakie efekty osiąga kolega Antoni z małego refraktorka TSAPO 65Q - jak dla mnie klasa.

 

P.S. czyżbyś montaż już zmienił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leslav - myśmy się chyba już gdzieś spotkali ;) Widzę, że przekonałeś się jednak do refraktora ... i dobrze.

 

Moim zdaniem kup najtańszą lufę. Na początek będzie jak znalazł, a pozostałą kasę przeznacz na guidingu.

 

Zobacz jakie efekty osiąga kolega Antoni z małego refraktorka TSAPO 65Q - jak dla mnie klasa.

 

P.S. czyżbyś montaż już zmienił?

 

Co do guidingu to mam już QHY5 i SW 80/400.

 

Tak, udało mi się wymienić HEQ na NEQ :smokin:

 

Co do TS APO65Q to dla mnie troszkę mały, chciałbym jednak więcej rozdzielczości bo coś czuję, że jakbym wziął 65Q to zaraz chciałbym coś większego :icon_viking: Nie zrozum mnie źle - podobają mi się szerokie kadry, ale nie jest to dla mnie jakiś priorytet a z tak krótką ogniskową ten maluch wydaje mi się mało "uniwersalny", chociaż wiem że nie ma uniwersalnego teleskopu. Poza tym dosyć zabawnie by wyglądał na NEQ6 :szczerbaty:

 

A spotkaliśmy się chyba na Kudłaczach ;)

Edytowane przez leslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 65Q jest dla Ciebie za mały, podobnie jak 80 to kupuj ten dublet 110 lub newtona np 8" i będzie po kłopocie.

 

Ja akurat uważam, że 65Q i 80Q to na prawdę dobre astrografy. Apertura nie stanowi tutaj jakieś wielkiego problemu nie do przeskoczenia. Te dwie sztuki mają pełną korekcję barwną (co nie wiem czy można powiedzieć o dublecie).

Dla kamer, które wymieniłeś 2" wyciąg nie stanowi żadnego problemu.

 

Skoro piszesz, że chcesz więcej to po co interesujesz się mniejszymi refraktorami :-)

Znam osobę, która ma powieszonego 65Q na EQ6 i nie wygląda zabawnie - wręcz przeciwnie - wygląda bardzo fajnie :-)

 

Przejrzyj sobie zdjęcia zrobione 80Q (ma go sporo ludzi, w tym np. ja i bardzo go chwalę) i 65Q (jak np. wspomniany Antoni).

Małych galaktyczek nie wyłuskasz, ale na takowe to większa ogniskowa (np. jak tego dubletu)

 

Paweł

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 65Q jest dla Ciebie za mały, podobnie jak 80 to kupuj ten dublet 110 lub newtona np 8" i będzie po kłopocie.

 

Ja akurat uważam, że 65Q i 80Q to na prawdę dobre astrografy. Apertura nie stanowi tutaj jakieś wielkiego problemu nie do przeskoczenia. Te dwie sztuki mają pełną korekcję barwną (co nie wiem czy można powiedzieć o dublecie).

Dla kamer, które wymieniłeś 2" wyciąg nie stanowi żadnego problemu.

 

Skoro piszesz, że chcesz więcej to po co interesujesz się mniejszymi refraktorami :-)

Znam osobę, która ma powieszonego 65Q na EQ6 i nie wygląda zabawnie - wręcz przeciwnie - wygląda bardzo fajnie :-)

 

Przejrzyj sobie zdjęcia zrobione 80Q (ma go sporo ludzi, w tym np. ja i bardzo go chwalę) i 65Q (jak np. wspomniany Antoni).

Małych galaktyczek nie wyłuskasz, ale na takowe to większa ogniskowa (np. jak tego dubletu)

 

Paweł

 

Poruszyłeś tutaj chyba najważniejszą kwestię a mianowicie jaka jest różnica w korekcji AC między trypletami a dubletami, czy rzeczywiście opłaca się spuścić troszkę z tonu i kosztem mniejszej rozdzielczości mieć lepszą korekcję AC w małym tryplecie ?? Niby między 80 a 110 tylko 30mm różnicy na średnicy ale jak chodzi o powierzchnię to jest to prawie drugie tyle..Z drugiej strony taki edek110 z ogniskową 770 powinien dawać radę nawet z planetkami co daje mu namiastkę wspomnianej uniwersalności..

 

Newtona 8" mam no i już zauważyłem, że opanowanie takiego smoka nie jest proste, chciałbym go z czasem doprowadzić do takiego stanu żeby wszystko było fajnie i sztywno i na pewno będę do tego dążył. Póki co prawidłowe wyważanie zestawu, uwzględnianie jak kabelki leżą, zapewnienie idealnej kolimacji itd troszkę mnie przerasta i stąd decyzja o zakupie apo. Mam nadzieję, że z czasem i tego Newtona uda mi się poskramiać.

 

Co do wyciągu to moje myślenie jest trochę troglodyckie: 3" będzie sztywniejsze niż 2", myśląc przyszłościowo pomyślałem że 3" = lepiej

Edytowane przez leslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam,

Mam podobny dylemat jak autor niniejszego watku:

TS 80Q vs TS 90/600+TV2008 vs TS 65Q vs TV NP101/540.

 

Dyskusja w tym watku zostala przerwana bez zadnych wnioskow.

Wszystko powyzej to dobre tryplety na szkle fpl53. Trudna decyzja dla poczatkujacych.

Mont HEQ5 juz z guiderem i (na razie) bedzie tylko lustrzanka C7D nie modyfikowana.

Bede wdzieczny za pomocna opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam podobny dylemat jak autor niniejszego watku:

TS 80Q vs TS 90/600+TV2008 vs TS 65Q vs TV NP101/540.

 

Każda sroczka swój ogonek chwali... ale z tych trzech a wybierałem długo - wybrałem TS 90/600 i się nie zawiodłem i z kamerką MEADE DSI III Pro i ze SBIGiem i Kolega robił przez lustrzankę. W wizualu widoki super a gwiazdki igła.

Tutaj troszkę o nim napisałem http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3395-ts-triplet-apo-90600/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Jacku!

Czytalem juz wczesniej Twoja recenzje jednak chcialem jeszcze porownac o 1k tanszego 80Q z wbudowanym korektorem.

Oprocz 1cm apertury i wyciagu 2,5" nie potrafie sam dostrzec atutow wiekszego brata.

Przepraszam doswiadczonych Kolegow za byc moze ignorancje ale kazdy kiedys zaczynal astrofoto po dluzszym etapie samych obserwacji ;)

Pomeczylem kilka miesiecy achromat 120/600 do prob foto DS i wiem, ze wybrane docelowo APO nie pojdzie w kat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam doswiadczenia w astrofoto, ale widzialem kilka ciekawych zdjec zrobionych Esprit 80/400. Jest w promocji za 1100e teraz.

Np ta fotka... http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=100823

 

Rzucił mi się w oczy ostatnie WO GTF 81mm z wbudowanym fabrycznie flattenerem w podobnej cenie jak wyzej.

 

Oba ww na fpl53.

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

TS APO 80Q quadruplet

plusy:

- triplet z wbudowanym dwuelementowym flattenerem

 

minusy:

- "tylko" 80mm

- 2" wyciąg

 

Bardzo proszę o pomoc i podpowiedzi na co zwrócić szczególną uwagę przy takim wyborze.

 

pozdrawiam

Popatrz sobie co można zrobić tym refraktorkiem, który wg mnie jest wart swojej ceny - rysuje ślicznie. (z QHY8L). Nie mówię również jest jestem ostatecznym autorytetem w tej materii - po prostu użytkuję go i bardzo go chwalę.

 

http://pawel.foto-zdjecia.pl

 

wg mnie gadanie w stylu "tylko" 80mm jest trochę na wyrost.

 

Chcieć znaczy móc...

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.