Skocz do zawartości

Czym, skąd i co? Czyli zestawienie dla początkujących i nie tylko.


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

chyba jednymi z najczęściej zadawanych pytań na forach to: "Co kupić?", "Jaki pierwszy teleskop?", "Co mogę obserwować?", itp.

 

Może uda nam się jakoś ułatwić wszystkim którzy planują zakup pierwszego teleskopu lub planują zmianę obecnego jeśli zrobimy zestawienie tego co widać przez nasze teleskopy.

Żeby było to miarodajne pomyślałem, że moglibyśmy wybrać z 5 obiektów DS, księżyc, Jowisza i Marsa (fajnie byłoby dołożyć Saturna ale wiemy jak jest - może coś z pamięci) i krótko ale plastycznie (dosłownie 2 zdania) opisać jakie obrazy tych obiektów daje nasz teleskop. Do tego każdy określi niebo jakie ma na zasadzie punktacji gdzie:

1- obserwacje z dużych miast - widać główne gwiazdozbiory i tyle,

2- obserwacje z przedmieść dużego miasta,

3- obserwacje z małych miast, jest LP ale bez dramatu,

4- tereny wiejskie ale z małym LP lub latarniami,

5- pełen wypas, niebo jak smoła, mleczna po horyzont.

 

Jak zepniemy to z forumową mapą naszych lokalizacjami i obserwacji to każdy zainteresowany zakupem będzie mógł sprawdzić jak jego lokalizacja pasuje do punktacji i przeczytać odpowiedni opis obserwacji.

 

Czyli: podawalibyśmy dane teleskopu (np. SCT 8", newton 6" czy refraktor 80mm) okular jakim obserwujemy, lokalizację, punktację nieba i opisy obiektów. Ja ze swojej strony postaram się zebrać wszystkie wpisy w jakieś jedno zestawienie, dołożę coś o logistyce i oczywiście swoje opisy obserwacji. Myślę, że o paru miesiącach mielibyśmy już fajne zestawienie z którego dzięki Waszej życzliwości skorzysta wielu początkujących.

 

Dajcie znać co myślicie. Może macie lepsze pomysły.

 

Jazz

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł :D Warto by było też trochę wspomnieć o spotkaniach lokalnych, gdzie początkujący mogliby trochę poduczyć się od bardziej doświadczonych - tu mam na myśli osoby mieszkające w dużych miastach, gdzie raczej słabo zzzz.... "niebo jak smoła" ;).

W podpunkcie o okularach warto może też wspomnieć o filtrach anty-LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga logistyczna - ten temat powinien być widoczny na stronie głównej- może jakiś baner? po prostu powinien walić po oczach wchodzącego na stronę. Wtedy to wg mnie ma sens :)

No i dodałbym trochę o sofcie- dla DSLR, dla kamer może w przyszłości podstawowe tutoriale obróbki? ( lub co najmniej linki?)

Taki rodzaj kompendium wiedzy dla greenhorna w pigułce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wessel, może małymi krokami będzie lepiej. Jak uda się stworzyć coś o obserwacjach dla początkujących można pomyśleć o podobnym zestawieniu dla astrofoto, z czasem się połączy oba tematy i powstanie jeden przewodnik.

 

Co do głównej to oczywiście masz rację ale chciałem najpierw sprawdzić czy będzie zainteresowanie nim zablokuje miejsce na głównej.

 

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się podpisuję obiema rękami pod słowami wessela,

tutoriale do obróbki astro fotek wszelkiej maści, a najlepiej te w naszym języku, zaczynając od składania zdjęć z DSLR, kamerek kolorowych i kończąc na mono.

 

Oczywiście rozumiem, że potrzeba na to czasu, dlatego też zaczekam i mam nadzieję, że pomysł nie trafi do kosza.

 

Amper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł - chętnie napiszę parę słów od siebie.

 

Może uda nam się jakoś ułatwić wszystkim którzy planują zakup pierwszego teleskopu lub planują zmianę obecnego jeśli zrobimy zestawienie tego co widać przez nasze teleskopy.

 

Myślę, że można też do tego dołączyć lornetki.

 

 

Żeby było to miarodajne pomyślałem, że moglibyśmy wybrać z 5 obiektów DS, księżyc, Jowisza i Marsa (fajnie byłoby dołożyć Saturna ale wiemy jak jest - może coś z pamięci) i krótko ale plastycznie (dosłownie 2 zdania) opisać jakie obrazy tych obiektów daje nasz teleskop.

 

Myślę, że jeśli to by wypaliło, to można by pomyśleć o dalszym rozszerzaniu - np. o dodawaniu kolejnych obiektów.

 

Do tego każdy określi niebo jakie ma na zasadzie punktacji gdzie:

1- obserwacje z dużych miast - widać główne gwiazdozbiory i tyle,

2- obserwacje z przedmieść dużego miasta,

3- obserwacje z małych miast, jest LP ale bez dramatu,

4- tereny wiejskie ale z małym LP lub latarniami,

5- pełen wypas, niebo jak smoła, mleczna po horyzont.

 

Tu mogą wbrew pozorom pojawić się pewne nieścisłości. Być może rozsądne byłoby, gdyby pojawiały się też dokładniejsze opisy miejsca obserwacji (oczywiście gdzieś dalej - w dodatkowych komentarzach).

 

Jak zepniemy to z forumową mapą naszych lokalizacjami i obserwacji to każdy zainteresowany zakupem będzie mógł sprawdzić jak jego lokalizacja pasuje do punktacji i przeczytać odpowiedni opis obserwacji.

 

Spięcie tego z mapą to wspaniały pomysł. Dobrze byłoby tylko, gdyby można było wprowadzać więcej niż jedną lokalizację (ja np. obserwuję z wielu różnych miejsc, a nigdy z miejsca gdzie mieszkam, a które jest właśnie zaznaczone na mapie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Opis obserwacji dla konkretnej okolicy OK, ale może tak dodać osobne warstwy mapy ze szkicami wykonanymi w podobnych warunkach LP?

 

2/ Opisy użytkowników na mapie mogą być uzupełnione o dodatkowe informacje i odesłania:

 

opis usera.JPG

 

3/ Trochę na inny wątek, ale co mi tam: może warto też zastanowić się nad zagospodarowaniem funkcji "Galeria" w profilach użytkowników. Aktualnie zazwyczaj pozostaje bezużyteczna. Potencjały:

  • automatyczne wrzucanie do galerii wszystkich zdjęć i szkiców załączanych do własnych wątków;
  • jeśli nie automatycznie jw., to przy załączaniu plików do wątku można stworzyć możliwość (konieczność?) dokonania wyboru "umieść obraz w mojej galerii: tak / nie";
  • dynamiczne linki do własnych zewnętrznych galerii i blogów.

 

Udanej niedzieli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.