Skocz do zawartości

Teleskop dla początkującego


Astromaniak1234

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem kompletnie zielony w astronomii i obserwacjach nieba. Cała moja aparatura to aparat na statywie, chciałbym coś więcej zobaczyć. Budżet jest mocno ograniczony do koło 400 zł. Mam zamiar kupić refraktor na montażu klasy AZ 2 lub 3. Od razu mówię, montaż paralaktyczny i teleskop zwierciadlany ze względu na gabaryty nie wchodzą na razie w grę. Obserwację chce zacząć od księżyca i planet. Czasem też spojrzę na DS-y. Teleskop ma być przenośny, mało miejsca na balkonie i częste przemieszczanie się w teren. Co przez taki sprzęt zobaczę i jakie modele polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta na dobsonie 6" lub lepiej 8" na Dobsonie - ale ta druga jest nieco cięższa. Rozkładana jest lepsza w transporcie. Rewelacyjny teleskop dla kazdego początkującego i bardzo wygodny w obserwacjach. Poza tym w miarę łatwo go sprzedać w przyszłości bo nowicjuszy przybywa, gdzybyś chciał go wymienić na coś innego ... SCT czy refrkator zalęzy do rozwoju zaintersowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie o teleskop mały i mobilny teleskop za 400zł .Lepszym rozwiązaniem było by kupić lornetkę Celestron Sky Master 15x70 do której trzeba dokupić statyw,a ze statywem zenit będzie praktycznie nie dostępny . Chyba ,że byś się wstrzymał i dozbierał np na używanego maka 127 i az4 chociaż to już jest koszt ok 1400zł . Przemieszczanie się w teren samochodem czy teleskop w plecak i z buta ?

Edytowane przez Freku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka nie wchodzi w grę. Raczej refraktor jako pierwszy teleskop jak się trochę obeznam to może pomyślę o czymś lepszym. Na racie jednak achromat. Rozmiar musi być mały, niestety z buta i często jako bagaż w podróży. Synty z Dobstonem odpadają. Teleskop chyba lepszy do księżyca i do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie któryś z tych , ten zestaw w jakąś większą torbę wędkarską myślę,że się zmieści .

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1310&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-70/700_AZ-2

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1424&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_AZ-3

Edytowane przez Freku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecę ten 90/900 na AZ. Różnica w obrazach w stosunku do 70mm będzie drastyczna. To są małe sprzęty, dlatego każdy centymetr czy dwa więcej apertury to spora różnica. Sprzęt będzie nadal mobilny, warto pomyśleć o jakiejś torbie/pokrowcu na tubę z pasem na ramię. Najprościej zszyć prosty rękaw z materiału i doszyć kawał nylonowej taśmy. Można też z karimatki zrobić wkładkę do wewnątrz takiego pokrowca.

Co do podróży gdzieś dalej (typu wakacje gdzieś w górach) z plecakiem bez auta, to raczej polecałbym lornetkę. Jeśli natomiast chodzi o jakieś wyjazdy na stacjonarną miejscówkę, to ten teleskop da się przewieźć bez problemu każdym środkiem transportu poza rowerem czy motocyklem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.