Skocz do zawartości

Mocowanie obiektywu Canona z możliwością sterowania autofocusem?


jcbo

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem w sieci coś takiego:

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=&sku=909813&is=REG&A=details&Q

 

Zastanawia mnie czy nie można by tego wykorzystać do mocowania obiektywu do kamery astro

z możliwością sterowania autofocusem obiektywu.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu, były próby zhakowania protokołu komunikacji obiektywów EF z aparatem.

W końcu w obiektywach Canona jest wszystko co potrzeba, by móc sterować ostrością, są bardzo precyzyjne silniki USM i przekładnie.

 

Niestety komunikacja jest cyfrowa, a na domiar, w zależności od typu obiektywu, jest np. inna ilość kroków wysyłana do obiektywu przez body. I choć częściowo udało się rozkodować system, wymagana jest baza parametrów obiektywów, a sama elektronika to całkiem nie bylejaki scalak:

 

canon-ef-s-follow-focus-hack-setup2.jpg

 

całość tu: http://pickandplace.wordpress.com/2011/10/05/canon-ef-s-protocol-and-electronic-follow-focus/

 

Więc nawet jeśli kiedyś pojawią się komercyjne rozwiązania cyfrowym sterowaniem ostrością obiektywów Canona, to raczej niestety nie będą one tanie.

Dlatego też, chyba jednak ciągle najlepszym patentem jest podpięcie robofocusa i paska zębatego na pierścieniu ostrości.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sieci coś takiego:

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=&sku=909813&is=REG&A=details&Q

 

Zastanawia mnie czy nie można by tego wykorzystać do mocowania obiektywu do kamery astro

z możliwością sterowania autofocusem obiektywu.

Co o tym sądzicie?

Raczej wybrałbym follow focus elektroniczny. Ale to raczej rozwiązanie do fotografujących lustrzankami :/

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
(..)

Dlatego też, chyba jednak ciągle najlepszym patentem jest podpięcie robofocusa i paska zębatego na pierścieniu ostrości.

 

Jacek, czy mógłbyś przybliżyć w szczegółach to rozwiązanie, które używasz, i skąd ew. dostać do niego komponenty (pasek, zębatka itp.),

chyba, że był już wątek, a ja nie mogę go znaleźć to podaj link proszę.

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wygląda to tak:

 

20131023_203200res.jpg

 

obejma obiektywu to jakiś chiński zamiennik stopki Canona, pasek zębaty razem z zębatką kupiłem chyba na Volumenie,

oczywiście moduł paska nie zgadza się z "ząbkami" pierścienia ostrości obiektywu, ale całość działa już od wielu lat

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

 

Nie zgodzee komunikacja z obiektywem to jakaś czarna magia. Sam zlutowałem prosty układzik do krecenia obiektywem i działał. Na potrzeby autofocusa potrzeba tak na prawdę 4 poleceń: przewin na początek, przewiń na koniec, krok do przodu, krok do tyłu. W tym zakresie protokół jest znany i nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Każdy obiektyw obsługuje starszą (wolniejszą) wersję protokołu, więc nawet słabowity mikrokontroler sobie poradzi.

 

Problemy pojawiają sie w 'logistyce'. Żeby połączyć obiektyw z kamerą i jeszcze nim sterować trzeba wydziergać jakiś pierścien, podpiąć do niego przewody i podłaczyć całość do mikrokontrolera a mikrokontroler do laptopa. Żeby to zrobić dobrze, cena dla jednej sztuki wyjdzie całkiem spora. Żeby zrobić rozwiązanie komercyjne, też nie będzie tanio. Z drugiej strony Twoje rozwiązanie z silniczkiem i paskiem jest dużo tańsze i działa od kopa. Myślę, że to jest główny problem braku rozwiązań 'astro' do kręcenia obiektywami.

 

Rozwiązanie dla bardziej profesjonalnych filmowców istnieje: http://www.birger.com/. Cena niestety nie jest przystępna :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

 

Nie zgodzee komunikacja z obiektywem to jakaś czarna magia. Sam zlutowałem prosty układzik do krecenia obiektywem i działał. Na potrzeby autofocusa potrzeba tak na prawdę 4 poleceń: przewin na początek, przewiń na koniec, krok do przodu, krok do tyłu.

milosz

 

Podasz jakieś szczegóły lub linki ? Jestem zainteresowany.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podasz jakieś szczegóły lub linki ? Jestem zainteresowany.

 

Andrzej

 

W linku, który podał Jacek jest wszystko opisane: http://pickandplace.wordpress.com/2011/10/05/canon-ef-s-protocol-and-electronic-follow-focus/. Zerknij też na komentarze, jest tam sporo wiedzy.

W domu mam jeszcze kilka innych. Jak wrócę w poniedziałek (i nie zapomnę), to tutaj dorzucę.

 

Ja obiektywem sterowałem z arduino. Zasilanie wziąłem z baterii, bo 5V to o ile pamiętam za mało dla obiektywu.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wygląda to tak:

 

attachicon.gif20131023_203200res.jpg

 

obejma obiektywu to jakiś chiński zamiennik stopki Canona, pasek zębaty razem z zębatką kupiłem chyba na Volumenie,

oczywiście moduł paska nie zgadza się z "ząbkami" pierścienia ostrości obiektywu, ale całość działa już od wielu lat

 

 

I ja poszedłem tym tropem.

Pasek i zębatkę dostałem tu: http://www.centrum-cnc.pl/index.php/pasy-i-kola-metryczne-t-i-at

 

RoboCanon.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja poszedłem tym tropem.

Pasek i zębatkę dostałem tu: http://www.centrum-cnc.pl/index.php/pasy-i-kola-metryczne-t-i-at

Widzę, że złączka do obiektywu już naprawiona :) ? Możesz pokazać, jak to teraz wygląda i jak się sprawuje?

 

Trochę masz krzywo ten silnik. Pasek się nie zsuwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że złączka do obiektywu już naprawiona :) ? Możesz pokazać, jak to teraz wygląda i jak się sprawuje?

 

Trochę masz krzywo ten silnik. Pasek się nie zsuwa?

 

Właśnie zauważyłem jak robiłem zdjęcie :) Już poprawione.

Złączka niestety nie dała się nagwintować jest na razie sklejona lepszym i wytrzymalszym specyfikiem.

TS ten pierścień, który był zakończony gwintem obciął aby uzyskać grubość 12mm i dokleił do tego złączkę na T2.

Wykorzystując oryginalny gwint i dorabiając to tego złączkę M60/T2 nie uzyska się tej grubości, ale jeżeli ktoś ma

więcej miejsca w backfocusie to to rozwiązanie jest chyba jedno z tańszych.

IMG_0707.JPG

Edytowane przez jcbo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w oryginalnym adapterze był gwint M60? Mam rozumieć, że na zdjęciu z lewej jest ta złączka przerobiona przez TS, a z prawej jest oryginalna, nieruszana z tym gwintem M60?

 

Może zamiast klejenia dałoby się te 2 elementy ze sobą zespawać?

 

A jaki zapas backfocusa daje ta złączka z TS? Wejdzie płaskie koło filtrowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki zapas backfocusa daje ta złączka z TS? Wejdzie płaskie koło filtrowe?

 

Dla obiektywów EF Canona backfocus wynosi 44mm.

U mnie jest podobnie jak w tym Atiku: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5030_TSEOS-T2s---kurzbauender-EOS-Adapter-fuer-Schmalband-und-LRGB-Fil.html

BF kamery+szuflada na filtry zostaje 12 mm na złączkę zakończoną gwintem T2.

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. W moim wypadku byłoby ciut lepiej, bo Nikon ma BF 46,5 mm. No ale to i tak daje tylko 17 mm na coś z filtrami, czyli żadne koło tam nie wejdzie :( A szkoda, bo tą złączkę bym kupił za 30 zł, a tak to jeszcze trzeba by szufladkę mieć do tego za nie wiadomo ile euro. No ale koniec z tym off top :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.