Skocz do zawartości

okular


krystian_koza

Rekomendowane odpowiedzi

Bielack to ja zniżam się do dyskusji z Tobą i żal mi Cię ale widocznie inaczej nie umiesz nawet w święto... współczuję. Ale inni to widzą i opinię na Twój temat sobie wyrobią bo sam się takim wszem i wobec okazujesz ...

 

A okulary NPZ i Celestrona mają swoje zalety i wady każdy. Jedną z zalet NPZ akurat do Księżyca powyżej podałem.

 

 

Podsumowując na miejscu naszego miłego Krystiana jak już posiada z kompletu okular 25mm:

 

I. Warto za wszelką cenę załatwić sobie wyciąg 2''

 

II. Warto dokupić następujące okulary:

1. jeden niedrogi ok. 300-400 zł duży 2'' 40mm o AFOV>= 50* np. Antares lub Celestron

2. drugi niedrogi ok. 150zł np. 10mm NPZ lub Celestron o podobnym polu.

 

I mamy wszystko skompletowane na długo za ok. 450-550 zł.

 

Powodzenia Krystianie, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

McArti napisał:Janusz faktycznie odbiło coś ale może przez to gość szybciej wyfrunie stąd

 

Owszem ale zapewne z całym topikiem wyląduje w śmietniku i to po części dzięki Tobie Bielackowi i mnie :?

Dlatego proszę jeszcze raz o opamiętanie i stonowanie wypowiedzi :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem ale zapewne z całym topikiem wyląduje w śmietniku i to po części dzieki Tobie Bielackowi i mnie :?  

Dlatego proszę jeszcze raz o opamiętanie i stonowanie wypowiedzi  :Beer:

 

Januszu na pewno nie przez Ciebie tylko niestety przez Bielacka i McArtiego... Ja w każdym razie jak mogłem starałem się Krystianowi pomóc- vide powyżej. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A okulary NPZ i Celestrona mają swoje zalety i wady każdy. Jedną z zalet NPZ akurat do Księżyca powyżej podałem.

To wszystko na co stać pana doktora? Niewiele. Bardzo niewiele.

 

1. jeden niedrogi ok. 300 zł duży 2'' 40mm o AFOV> 50*

 

Poproszę link do okularu 40mm 2" FOV 50° za 300 zł.

 

2. drugi niedrogi ok. 150zł np. 10mm NPZ lub Celestron o podobnym polu.

 

Poproszę link do przykładu.

 

I mamy wszystko skompletowane na długo za ok. 450 zł.

 

A koszt przerobienia wyciągu doliczyłeś? Namieszałeś chłopakowi w głowie, tak samo jak w watku z aparatem.

 

[ Add: Czw Cze 10, 2004 23:01 ]

Ja w każdym razie jak mogłem starałem się Krystianowi pomóc- vide powyżej. Marcin

 

ktoś Ci powinien kiedyś podziekować za Twoją pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A okulary NPZ i Celestrona mają swoje zalety i wady każdy. Jedną z zalet NPZ akurat do Księżyca powyżej podałem.

To wszystko na co stać pana doktora? Niewiele. Bardzo niewiele.

 

1. jeden niedrogi ok. 300 zł duży 2'' 40mm o AFOV> 50*

 

Poproszę link do okularu 40mm 2" FOV 50° za 300 zł.

 

Choćby:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...fb807c3dc09

2. drugi niedrogi ok. 150zł np. 10mm NPZ lub Celestron o podobnym polu.

 

Poproszę link do przykładu.

Choćby:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6f34fb807c3dc09

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...fb807c3dc09

I mamy wszystko skompletowane na długo za ok. 450 zł.

 

A koszt przerobienia wyciągu doliczyłeś? Namieszałeś chłopakowi w głowie, tak samo jak w watku z aparatem.

 

Koszt wyciągu 2'' to Janusz jest kompetentny- ale znając Go i jego misję w krzewieniu miłośniczej astronomii to wiele na pewno nie weźmie.

 

Mam nadzieję że teraz Krystian ma komplet danych. Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

1. jeden niedrogi ok. 300 zł duży 2'' 40mm o AFOV> 50*

 

 

Poproszę link do okularu 40mm 2" FOV 50° za 300 zł.

Za około 300zł jest 2" okular Erfla 40mm o polu 65 stopni (365zł) - Astrokrak

drugi niedrogi ok. 150zł np. 10mm NPZ lub Celestron o podobnym polu.  

 

 

Poproszę link do przykładu.

Okular Celestron E-Lux 10 mm (145zł) - D.O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku OK zgadzam się jak najbardziej - radzisz podobnie jak ja sam jak widzę.

 

PS. Januszu teleskop to teleskop i Kastor to nie unikat a okulary mozna uniwersalnie do niego dobrać jak powyżej próbowaliśmy Kszysiek i ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie !!!! Błagam :notworthy: jak nabędziesz Kastora i choć z rok nim poobserwujesz to dam Ci prawo do radzenia w jakie okualry go zaopatrzyć i umotywowania dlaczego te a nie inne i do czego a teraz grzecznie ale zdecydowanie proszę po raz ostatni wreszcie przestań się wypowiadać, to dla twojego osobistego dobra jako kolega z Forum :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Januszu, Krzyśku i Krystianie, wydawało mi się że teleskop to teleskop i Kastor to nie jakiś unikat, a okulary mozna uniwersalnie do niego dobrać, jak próbowałem poradzić naszemu początkującemu, ale widać się myliłem.

 

A jak Ty Januszu wobec tego byś sam "autorsko" poradził w tym konketnym przypadku jako fachowiec - twórca tego rzeczonego Kastora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

1. jeden niedrogi ok. 300 zł duży 2'' 40mm o AFOV> 50*

 

 

Poproszę link do okularu 40mm 2" FOV 50° za 300 zł.

Za około 300zł jest 2" okular Erfla 40mm o polu 65 stopni (365zł) - Astrokrak

drugi niedrogi ok. 150zł np. 10mm NPZ lub Celestron o podobnym polu.  

 

 

Poproszę link do przykładu.

Okular Celestron E-Lux 10 mm (145zł) - D.O

 

Czy ja wyrażam się niejasno? napisałem wyraźnie - proszę link do okularu 40mm 2" FOV 50° za 300 zł. Nie za 360 czy 390!

To samo z 10 - za 150 a nie za 170.

 

Pisane w ten sposób, to koszt przeróbki wyniesie około 450 zł, czyli dokładnie 950. Tak nie można. Krzysztof, nie widzisz tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Drodzy Januszu, Krzyśku i Krystianie, wydawało mi się że teleskop to teleskop i Kastor to nie jakiś unikat, a okulary mozna uniwersalnie do niego dobrać, jak próbowałem poradzić naszemu początkującemu, ale widać się myliłem.

 

A jak Ty Januszu wobec tego byś sam "autorsko" poradził w tym konketnym przypadku jako fachowiec - twórca tego rzeczonego Kastora ?

 

Widzisz Marcinie, mnie jako sprzedającemu Kastora nie zawsze wypada doradzać zestaw okularów z wiadomych względów, powinieneś to jako naukowiec zrozumieć.

Zwykle wyręcza mnie jakiś użytkownik danego modelu teleskopu i najwyżej argumentuję jego wypowiedź i się do niej ustosunkowuję :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Januszu, Krzyśku i Krystianie, wydawało mi się że teleskop to teleskop i Kastor to nie jakiś unikat, a okulary mozna uniwersalnie do niego dobrać, jak próbowałem poradzić naszemu początkującemu, ale widać się myliłem.

 

A jak Ty Januszu wobec tego byś sam "autorsko" poradził w tym konketnym przypadku jako fachowiec - twórca tego rzeczonego Kastora ?

 

Widzisz Marcinie, mnie jako sprzedającemu Kastora nie zawsze wypada doradzać zestaw okularów z wiadomych względów, powinieneś to jako naukowiec zrozumieć.

Zwykle wyręcza mnie jakiś użytkownik danego modelu teleskopu i najwyżej argumentuję jego wypowiedź i się do niej ustosunkowuję :salu:

 

Oczywiście rozumiem, może wobec tego wyobraź sobie co patrząc "z boku" sądzisz o sugestiach Krzyśka i ew. moich ? Chodzi o to by jakoś konkretnie pomóc naszemu Krystianowi. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jako że nie jesteś użytkownikiem Kastora i nawet go zapewne nie widziałeś w boju nie skomentuję Twoich sugesti ani Krzyśka bo maja dla nas zupełnie marginalną wartość merytoryczną, wybacz ale taka jest brutalna prawda :shock:

Jedno nieśmiałe nawet i ciche zdanie użytkownika teleskpu o wiele więcej jest warte od 100 wydumanych wywodów osób teoretyzujących tylko na ten temat :salu:

 

Ps. Zrozum wreszcie że aby cokolwiek dobrze radzić i pomagać trzeba mieć empiryczne doswiadczenia w danej materii, choćby z roku użytkowania danego sprzętu, czy naprawdę tak wiele wymagam :roll: :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie jesteś użytkownikiem Kastora i nawet go zapewne nie widziałeś w boju nie skomentuję Twoich sugesti ani Krzyśka bo maja dla nas zupełnie marginalną wartość merytoryczną, wybacz ale taka jest brutalna prawda  :shock:  

Jedno nieśmiałe nawet i ciche zdanie użytkownika teleskpu o wiele więcej jest warte od 100 wydumanych wywodów osób teoretyzujących tylko na ten temat  :salu:

 

Januszu już się dawno z Tobą w pełni zgodziłem- pragnąłem po prostu pomóc początkującemu jak potrafię na podstawie moich pewnych doświadczeń z teleskopami, może wobec tego ujawniłby się autentyczny użytkownik Kastora i doradziłby na podstawie własnych doświadczeń czyli z autopsji: czy warto w tym konkretnie modelu dokładać do:

wyciągu 2'' i okularu np. 40mm 2'' oraz mniejszego np. 10mm jak wyżej z uzasadnieniem zaproponowałem, czy jednak postapić inaczej i dlaczego ?

 

Chodzi o to aby nasz początkujący zadając pytanie uzyskał odpowiedź na gnębiący Go problem, ja w każdym razie zrobiłem co mogłem.

 

 

PS. Jak Janusz zdecydowanie "konstrukcyjnie" odradza 2'' wyciąg do tego Kastora i trzymanie się jego standardowej konstrukcji, proponuję inny wariant: najprostsze wydaje się np. dokupienie okularów 32mm (niedrogie Celestron, NPZ) z AFOV> 50* do DS oraz drugiego 10 mm z sensownym LER.

 

Mielibyśmy wtedy przy ogniskowej zwierciadła=1000mm dostępne powery: 1) 31x z okularem 32mm do rozległych DS (M45 Plejady, M31 Andromeda, M33, M42 Orion etc.), 2) 40x z firmowym okularem 25mm do ogólnego użytku i 3) 100x z okularem 10mm (do np. rozdzielania gwiazdek w M13, mniejszych DS np.: M57, M81, M82 i do planet).

 

Gdybysmy jescze dokupili Barlowa 2x to odpowiednio dostępne powery wyniosą : 4) 62x z okularem 32mm, 5) 80x z firmowym okularem 25mm i 6) 200x z okularem 10mm - a to już całe spektrum wystarczające do wszystkiego, każdy z sensownym LER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie lepiej idź już spać bo sytuacja staje się napięta, dobranoc i daj mi zakonczyć tą sprawę definitywnie nie komentując dalej tego wątku. Wyciąg 2" czy 1,25" nie sprowadza się tylko do obsługi okularów 2" to jest także większe winietowanie na większym lustrze wtórnym i pogorszenie kontrastu do obserwacji planetarnych z zyskiem dla obserwacji DS i w tych kategoriach należy to rozpatrywać przede wszyskim.

Cięższy wyciąg 2" to też większa przeciwwaga z tyłu oprawy lustra i większa masa całkowita teleskopu a to już nię sa problemy typu okular x czy y :roll:

Należy to też rozpatrzyć pod kątem przydatności wyciągu 2" do przyszłego astrofoto po przesiadce na paralaktyk w przyszłości, jak widzisz problem jest na tyle złożony i wielopłaszczyznowy że bicie piany o markę okularu nie ma tu absolutnie żadnego sensu.

Myślę że po tym wyrywkowym tylko naświetleniu tematu pojmiesz jego złożoność i absurdalnośc porad udzielanych przez osobę nie mająca z tym teleskopem styczności.

 

Ps. Bez urazy Marcinie i dobranoc bo jutro zaspany w pracy zmarnujesz pieniądze podatników w tym i moje :salu: :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wyciąg 2 cale.

 

Też wolałbym z wyciągiem 2'' jak sam mam w Syncie, ale jak widać wygląda na to że Janusz "konstrukcyjnie" odradza 2'' wyciąg do tego Kastora i trzymanie się jego standardowej konstrukcji, co Wy na to, szczególnie posiadacze- użytkownicy Kastora ?

 

Zaproponowałem wobec tego idąc za "autorskimi" obiekcjami Janusza co do sensowności dorabiania wyciągu 2'' w Kastorze inny możliwy i dostępny wariant z okularami 1,25'': 32mm i 10mm i ew. Barlowem 2x - vide post powyzej, co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie Janusz nie podał przyczyny dla której Polluks możę mieć 2" a Kastor nie.

Ja widze tylko 2 powody takiej postawy

 

1 Janusz nie ma chwilowo wyciągów 2"

2 Janusz nie ma chwilowo zwierciadeł kątowych mogących obsłuzyć 2", to bardziej realne bo sam mówił że ma z nimi teraz problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack przynajmniej początkujacy widzą od razu Twój poziom kultury osobistej. Dla mnie to naprawdę pioniżej poziomu z tymi ordynarnymi wyzwiskami- tak Cię nauczono z domu ?

 

A może stwierdzisz że w ogóle NPZ to sie do niczego nie nadają ?

 

Nie Lipski. Czegoś takiego z domu nie wyniosłem. Musiałem się użerać czasami z podobnymi Tobie.

 

Czy okulary NPZ się do niczego nie nadają? Wręcz przeciwnie - można się sporo nauczyć. Np, tego, że za zółty obraz trzeba zapłacić więcej, niż za biały. Tego, że choć na stronach producenta i dystrybutora piszą Super Plosll, to są Ploslle. Tyle, że według producenta "są po prostu super". A ciemniaki łykną kit jak bocian żabę.

 

Osobiście przerabiałem przez rok czasu trzy sztuki NPZ ploslli: 6.3, 10 i 25 mm. Dlatego mam na ich temat zdanie wyrobione - fajne szkiełka, dopóki się nie zobaczy np: Celestrona, Meade czy Soligora (szczególnie lantanowego).

Nigdy nie kupię dla siebie okularów NPZ (mówię o modelach współczesnych - bo może za 3 lata zrobią Lantany Wide Field?), i gdybym miał wybór, to za tą sama cenę lub mniejszą polecam okulary Celestrona czy Soligora.

 

Teraz czekam na Twoją ripostę - napisz, dlaczego w/g Ciebie okulary NPZ są lepsze niż Celestrony. Wykaż się wiedzą i doświadczeniem. Bo to, żeś jest erudyta i lizodup, już wiem.

 

Zygac mi sie chce jak to czytam (sory).

Tak to napisales jakby wszystkie Taly i wszystko z NPZ to bylo ZOLTE SOWIECKIE SCIERWO.

Zmartwie Cie: 100RS jest lepszy od C4R. Pomimo jego dominaty zolci. (i miej pewnosc ze nie wyssalem sobie tego z palca)

Rozumiem ze moze chciales i znalezc mocne slowa ale nie musisz przy okazji gryzc innych - a tak to odebralem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zygac mi sie chce jak to czytam (sory).

Tak to napisales jakby wszystkie Taly i wszystko z NPZ to bylo ZOLTE SOWIECKIE SCIERWO.

Zmartwie Cie: 100RS jest lepszy od C4R.

 

Cdev, nie popełniaj błędu Lipskiego - przeczytaj dokładnie co piszą, i jeśli możesz wnieść do tematu coś istotnego, coś, co wiesz na pewno, a nie tylko sobie wydumasz - napisz. W przeciwnym razie, lepiej nic nie mówić.

 

Twierdzę, że okulary o których mówię wyżej, nie dość, że droższe, to pokazują bardzo wyraźny, żółty zafarb. Będziesz twierdził, że jest inaczej? Na jakiej podstawie? Widziałeś te okulary? Robiłeś testy? Czekam na ich wyniki.

Gdzieś wspominam o reszcie sprzętu NPZ? Jakoś nie widzę. Ty widzisz? To pokaż, co dokładnie w mojej wypowiedzi w/g Ciebie jest nieprawdziwe. Co to znaczy, że 100R jest lepszy niż C4R? Masz jakieś rzeczowe argumenty na poparcie swojej tezy? Czy tak jak Lipski - to napewno jest lepsze, bo ja to mam!

Na razie tylko się pożygałeś.

Normalny człowiek też się może porzygać, jak widzi hiphopa w spodniach z krokiem w kolanach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Normalny człowiek też się może porzygać, jak widzi hiphopa w spodniach z krokiem w kolanach.

Sugerujesz ze jestem nienormalny? Chcecie jeszcze tego aliena CDeva na forum?

 

> To pokaż, co dokładnie w mojej wypowiedzi w/g Ciebie jest nieprawdziwe.

Na cytat odpowiem cytatem

> a tak to odebralem

 

 

>Twierdzę, że okulary o których mówię wyżej, nie dość, że droższe, to pokazują bardzo wyraźny, żółty zafarb. Będziesz twierdził, że jest inaczej? Na jakiej podstawie? Widziałeś te okulary? Robiłeś testy? Czekam na ich wyniki.

>Gdzieś wspominam o reszcie sprzętu NPZ?

 

Musze to potwierdzic bo ja tez nie jestem slepy i tez to widze. Nie mowie tez ze okulary NPZ sa rewelacyjne bo tego po prostu nie wiem. Zrozumialem jednak to tak ze caly sprzet NPZ byl dobry jak nic innego nie bylo a tera mamy super Celestronki przy ktorych Taly staja sie beznadziejne. A moze o cos innego Ci chodzilo? (to pytanie bylo bez podtekstu)

 

> Co to znaczy, że 100R jest lepszy niż C4R? Masz jakieś rzeczowe argumenty na poparcie swojej tezy? Czy tak jak Lipski - to napewno jest lepsze, bo ja to mam!

 

Nie bede tutaj teraz wymyslac zadnych testow ani konfrontacji bo ich nie przeprowadzalem. Zawsze jak cos pisze odpowiedzialnego to staram sie to poprzec, tak stanie sie i teraz. Posluze sie testem innej osoby (to takie nienaukowe... ) ktora wybierala miedzy tym a tym. Tylko, juz nie dzisiaj.

 

PS. Caly czas dyskutujemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, dyskutujmy.

Przepraszam za ton - jak widzę post w stylu Lipskiego, to mnie ponosi.

Nie mowie tez ze okulary NPZ sa rewelacyjne bo tego po prostu nie wiem. Zrozumialem jednak to tak ze caly sprzet NPZ byl dobry jak nic innego nie bylo a tera mamy super Celestronki przy ktorych Taly staja sie beznadziejne.

Może nie dokońca i nie zawsze - ale ogólnie - tak. Tak właśnie uważam.

Wystarczy popatrzeć, co kupuja nasi Forumowi koledzy - mamy coraz większy wybór, i coraz rzadziej kupowane są teleskopy Tała. Nie dostrzegasz tego? A wyobraź siobie, że te Celestronki, Orionki, Synty i Konusy były by jeszcze trochę tańsze. Kupiłbyś 100RS, gdyby za tą sama cene był refraktorek 120mm taki, jak ma El_Capitano?

Powiedz, ile okularów innych niż NPZ widziałeś? Uważasz, że możesz się już o nich atorytatywnie wypowiadać?

 

 

Nie bede tutaj teraz wymyslac zadnych testow ani konfrontacji bo ich nie przeprowadzalem. Zawsze jak cos pisze odpowiedzialnego to staram sie to poprzec, tak stanie sie i teraz. Posluze sie testem innej osoby (to takie nienaukowe... ) ktora wybierala miedzy tym a tym.

 

Czekamy zatem na testy - choć nie bardzo widzę miejsce na testy refraktorów w wątku o okularach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack, jak Cie ponosi, łeb Ci odbija i źle się czujesz, to do odpowiedniego lekarza po pomoc medyczną a nie zaśmiecać Forum swoimi chorymi ordynarnymi wypocinami niedouczony awanturniku jeden !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.