Skocz do zawartości

Parowanie filtrów w kole filtrowym.


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem z zaparowywaniem filtrów w kole filtrowym. Mam koło filtrowe na 5 filtrów zmiana filtrów jest ręczna na zdjęciu zaznaczyłem strzałka w którym miejscu dostaje się wilgoć. Nie bardzo wiem co zrobić aby wewnątrz nie zaparowały filtry, może grzałka po obwodzie ? Problem ten nie występuje jak mam założoną kamerkę do wyciągu za pomocą noska 1.25" i wkręcony filtr.

 

IMG_6628.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo naciągnij cienką gumową rękawiczkę :D

 

Nie będzie dostępu do wilgoci, i zabezpieczysz matrycę i filtry przed pyleniem.

 

Mało estetyczne, ale skuteczne rozwiązanie

 

Tak czy inaczej, koniecznie zabezpiecz przestrzeń wewnątrz koła filtrowego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dodatkowa grzałka? Ja mam takową założoną na tubus od kamery do teleskopu i załatwia mi dwie rzeczy - osuszanie komory kamery ( z filtrami) oraz odraszanie przedniej szybki komory chipa. Zamykanie tej przestrzeni bez wentylacji nie poprawi nic. Ostatnio- koledzy z Bonsai RODOS mogą potwierdzić - zapakowałem setup po sesji do pudła zamiast pozwolić mu wyschnąć w temperaturze pokojowej. Efekt- kropelki rosy na szybce - suszenie farelką.

 

To może być mniejsza grzałka np. do okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel a mógłbyś wskazać w którym miejscu, poniżej kamerka podłączona do teleskopu i obiektywu ?

Co do grzałki w kole filtrowym to można ją zamontować tylko na płytce koła filtrowego w środku od strony teleskopu, tylko tam jest wystarczająco miejsca.

Więc i tak pozostaje nam kwestia przestrzeni pomiędzy szybką kamery a filtrem ?

A może to umieścić w kole ? http://teleskopy.pl/Silikażel-150-g-z-barwnym-wskaźnikiem-stanu-(osuszacz-silica-gel)-teleskopy-2156.html

 

IMG_6625.JPG

IMG_6641.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zainstalowaną grzałkę tutaj:

 

grzalka.JPG

 

Ponieważ koło filtrowe jest otwarte z dwóch stron powinno tez działać na atmosferę wewnątrz koła i usunąć roszenie na filtrze.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca jest chłodzona peltierem?

No wiesz, grzałki 100W to nie polecam :) Ja mam trzy grzałki po 1 W umieszczone na bocznych ściankach komory z matrycą i 3 W opaskę zainstalowaną tak jak narysowałem i matryca dalej chłodzi się do -40 poniżej otoczenia. A to nie jest maluszek bo to 11 Mpix FF :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Potrzebny jest odpowiedni drut oporowy, taśma silikonowa samoprzylepna i dwie ręce :)

 

To mnie brakuje do szczęścia dwóch rąk :wassat: - czy ktoś z Szanownych Kolegów podjął by się wykonania takiej grzałeczki - za wynagrodzeniem oczywiście ? :icon_smile:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.