Jump to content

Winietowanie


Szymek_O
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

W Newtonie musi być odpowiedni rozmiar lusterka wtórnego i odpowiedni do zastosowań wyciąg aby nie obcinać wiązek światła z brzegoweych partii lustra szczególnie przy długoogniskowych, większych okularach :salu:

Link to comment
Share on other sites

W Newtonie musi być odpowiedni rozmiar lusterka wtórnego i odpowiedni do zastosowań wyciąg aby nie obcinać wiązek światła z brzegoweych partii lustra szczególnie przy długoogniskowych, większych okularach :salu:

 

Czyli Janusz (bo nie za bardzo rozumiem), przy takich samych rozmiarach lusterka wtórnego większe winietowanie występuje w wyciągu 1,25", czy 2" ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To nie całkiem tak jak myślisz, od lustra głównego odbija się pewien stożek światla powiększony o rozmiar pola widzenia i pada po kolei na lusterko wtórne które powinno go w pełni objąć i potem kierowany jest do wyciągu który powinien go też w pełni przepuścić.

Jeśli w teleskopie jest za małe lustro wtórne nic nie da dawanie 2" a nawet 4" wyciągu bo to lusterko będzie wtedy wąskim gardłem systemu i winowajcą winietowania :salu:

Link to comment
Share on other sites

od lustra głównego odbija się pewien stożek światla powiększony o rozmiar pola widzenia i pada po kolei na lusterko wtórne które powinno go w pełni objąć i potem kierowany jest do wyciągu który powinien go też w pełni przepuścić. [/quotA

 

A jeżeli lusterko wtórne nie jest poprawnie ustawione na przeciwko wyciągu i nie obejmuje w pełni wiązki światła od lustra głównego i dalej nie przesyła całości światła do wyciągu to nie powstaje wtedy efekt winietowania? Ma to tylko miejsce podczas za małego lusterka wtórnego?

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Guest cygnus

Ciekawe, że wszystko co dotyczy regulacji optyki telepów jest tu nazywane KOLIMOWANIEM. Wydaje mi się że kolimacja polega na ustawianiu rónoległym osi optycznych elementów zaś inne parametry - np. głębokość lustra wtórnego w teleskopie systemu Newtona to już raczej ogólniej - justowanie. Ale w końcu zła głębokość daje złą kolimację względem osi optycznej okularu/wyciągu :-)

W każdym razie w aparatach fotograficznych mówi się przeważnie o JUSTOWANIU a tutaj o KOLIMOWANIU ;-)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

A co by się działo jeżeli przy reflektorze 150mm użył powiększenia 23x czy nie występowały by jakieś błędy szczególnie że okular użyty miał by pole widzenia 70 stopni oprawa 2"??

Link to comment
Share on other sites

obraz widziany w wyciągu miałby ok 45mm więc zmieściłby się ale pewnie przy teleskopie f/5 zawinietowałby sam wyciąg. ale bez przesady naprawde całe pole naprawde nie musi być na 100% światła 8)

 

ps. no i lusterko wtórne przy takim układzie powinno posiadać te koło 5cm.

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś już zadawałem to pytanie ale w końcu dalej nie wiem. W moim newtonie (synta)1200/200 mam lusterko wtórne o średnicy 42mm jak dobrze mierzę. Czy nie jest to za mało żeby w pełni korzystać z okularów 2'' ?? Próbowałem to policzyć w programie NEWT ale nie znam wszystkich wymaganych tam danych więc myślę że łatwiej się po prostu zapytać...

Link to comment
Share on other sites

gdzieś trzeba by znależć dokładną odległość między lusterkiem a lustrem głównym lub odległość miedzy lusterkiem a obrazem zogniskowanym na nieskończoność. lub też przyszacować dla odległości ok. 20cm od lusterka.

 

ps. taki naprzykład Orion SkyQuest XT 8" pisze, że ma lusterko 50mm :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
...

 

 

Ps. Taki naprzykład Orion SkyQuest XT 8" pisze, że ma lusterko 50mm  :roll:

 

I ta wrtość wydaje się optymalniejsza do obsługi okularów 2" o dużej ogniskowej, sprawdzę to jutro w Firmie w newtwinie.exe :salu:

Link to comment
Share on other sites

No cośtam posymulowałem i wychodzi mi, że 42mm da pole 100% swiatła poniżej 0,5° a 50mm prawie 1°

 

ps.niestety nieznam dokładnych rozstawów luster.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.