Skocz do zawartości

Winietowanie


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

W Newtonie musi być odpowiedni rozmiar lusterka wtórnego i odpowiedni do zastosowań wyciąg aby nie obcinać wiązek światła z brzegoweych partii lustra szczególnie przy długoogniskowych, większych okularach :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Newtonie musi być odpowiedni rozmiar lusterka wtórnego i odpowiedni do zastosowań wyciąg aby nie obcinać wiązek światła z brzegoweych partii lustra szczególnie przy długoogniskowych, większych okularach :salu:

 

Czyli Janusz (bo nie za bardzo rozumiem), przy takich samych rozmiarach lusterka wtórnego większe winietowanie występuje w wyciągu 1,25", czy 2" ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To nie całkiem tak jak myślisz, od lustra głównego odbija się pewien stożek światla powiększony o rozmiar pola widzenia i pada po kolei na lusterko wtórne które powinno go w pełni objąć i potem kierowany jest do wyciągu który powinien go też w pełni przepuścić.

Jeśli w teleskopie jest za małe lustro wtórne nic nie da dawanie 2" a nawet 4" wyciągu bo to lusterko będzie wtedy wąskim gardłem systemu i winowajcą winietowania :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od lustra głównego odbija się pewien stożek światla powiększony o rozmiar pola widzenia i pada po kolei na lusterko wtórne które powinno go w pełni objąć i potem kierowany jest do wyciągu który powinien go też w pełni przepuścić. [/quotA

 

A jeżeli lusterko wtórne nie jest poprawnie ustawione na przeciwko wyciągu i nie obejmuje w pełni wiązki światła od lustra głównego i dalej nie przesyła całości światła do wyciągu to nie powstaje wtedy efekt winietowania? Ma to tylko miejsce podczas za małego lusterka wtórnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ciekawe, że wszystko co dotyczy regulacji optyki telepów jest tu nazywane KOLIMOWANIEM. Wydaje mi się że kolimacja polega na ustawianiu rónoległym osi optycznych elementów zaś inne parametry - np. głębokość lustra wtórnego w teleskopie systemu Newtona to już raczej ogólniej - justowanie. Ale w końcu zła głębokość daje złą kolimację względem osi optycznej okularu/wyciągu :-)

W każdym razie w aparatach fotograficznych mówi się przeważnie o JUSTOWANIU a tutaj o KOLIMOWANIU ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

obraz widziany w wyciągu miałby ok 45mm więc zmieściłby się ale pewnie przy teleskopie f/5 zawinietowałby sam wyciąg. ale bez przesady naprawde całe pole naprawde nie musi być na 100% światła 8)

 

ps. no i lusterko wtórne przy takim układzie powinno posiadać te koło 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już zadawałem to pytanie ale w końcu dalej nie wiem. W moim newtonie (synta)1200/200 mam lusterko wtórne o średnicy 42mm jak dobrze mierzę. Czy nie jest to za mało żeby w pełni korzystać z okularów 2'' ?? Próbowałem to policzyć w programie NEWT ale nie znam wszystkich wymaganych tam danych więc myślę że łatwiej się po prostu zapytać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś trzeba by znależć dokładną odległość między lusterkiem a lustrem głównym lub odległość miedzy lusterkiem a obrazem zogniskowanym na nieskończoność. lub też przyszacować dla odległości ok. 20cm od lusterka.

 

ps. taki naprzykład Orion SkyQuest XT 8" pisze, że ma lusterko 50mm :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
...

 

 

Ps. Taki naprzykład Orion SkyQuest XT 8" pisze, że ma lusterko 50mm  :roll:

 

I ta wrtość wydaje się optymalniejsza do obsługi okularów 2" o dużej ogniskowej, sprawdzę to jutro w Firmie w newtwinie.exe :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.