Skocz do zawartości

SW 12", czy na pewno?


Teo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W najbliższym czasie planuję zakup teleskopu. W temacie nie jestem kompletnie zielony, posiadam w tej chwili Skyluxa 70/700 i trochę nim poobserwowałem, przyjemnie uczyło się nim nawigacji po niebie, jednak uzyskiwane obrazy były zadowalające tylko na początku ;)

 

Mam w tej chwili 2 typy:

- astrofoto - http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/zestaw-tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bkp150750-otaw-newton-montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq5,d3201.html - w domu leży kamerka, więc jej w kosztach nie muszę uwzględniać. Dokupiłbym jedynie napęd, tylko czy eq5 będzie wystarczające żeby sensownie zacząć robić zdjęcia?

 

- visual - SW 12" na dobsonie - po wielu przemyśleniach skłaniam się raczej ku tej opcji, tylko mam wątpliwość, jak bardzo ciemnego nieba potrzebuję?

 

Obserwację będę prowadził na wsi, do najbliższego miasta (małego ok. 15 tys) mam 10km, kolejne trochę większe to 20 km. Pierwsze naprawdę duże to Poznań 50 km ode mnie. Po za tym mam możliwość transportowania sprzętu autem, więc mogę poszperać za jakimś dobrym miejscem. Niebo w ładne noce zdaje mi się mocno ciemne, wystarczy? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałbym przewozić, wolałbym składanego.

Na tym poziomie, powinieneś móc określić do ilu magnitudo masz niebo ?! Bo mocno ciemne, jest dosyć nieprecyzyjne.

Ale z tego co opisujesz będziesz obserwował z wiejskiego nieba, nie ma się czego bać. Poza tym na każdym niebie będziesz miał wzrost zasięgu.

 

pozdrawiam

pogodnego nieba

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś też napisać co już obserwowałeś przez tego Skyluxa, i jakim samochodem byś przewoził teleskop. Nie wiem czy na żywo oglądałeś ale 12" to już spory "bojler":)

 

Z twego opisu odległości od miast stwierdzam że masz niebo podobne do mojego, więc śmiało mogę Ci powiedzieć: nie masz czego się bać, że za jasno będzie jak na ten sprzęt.

Możesz też pomyśleć o zakupie teleskopu na giełdzie a za zaoszczędzone środki kupić np. dobry okular.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 mm lustra ciężko będzie czymkolwiek przebić, chyba, że większym lustrem:)

Jeżeli widzisz zarys drogi mlecznej lub/i możesz dostrzec gołym okiem majaczącą Andromedę, to własnie marnujesz czas zastanawiając się nad 12".

Przejście z 70mm Sky Lux'a na 300mm Newtona ... może mocno zaboleć ;) ... zaleca się podwiązanie szalikiem szczęki, co by sobie nie przydepnąć w ciemnościach.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew :) odpowiadając po kolei:

 

Jak miałbym przewozić, wolałbym składanego.

Na tym poziomie, powinieneś móc określić do ilu magnitudo masz niebo ?! Bo mocno ciemne, jest dosyć nieprecyzyjne.

[...]

 

Właśnie o wersji składanej myślę, a właściwie jestem już do niej przekonany. Zdaje sobie sprawę, że powinienem podać "ciemność nieba" w magnutido, ale nie sprawdzałem tego, a na co dzień mieszkam gdzieś indziej i nie mogę tego zrobić od zaraz.

 

Mógłbyś też napisać co już obserwowałeś przez tego Skyluxa, i jakim samochodem byś przewoził teleskop. Nie wiem czy na żywo oglądałeś ale 12" to już spory "bojler" :)

[...]

 

Skyluxem złapałem jak na razie M31, M34, Jowisza, Plejady i jeszcze jakieś 2 czy 3 eMki, których symboli nie pamiętam :P Auto to spore kombi (Pug 307SW), więc 12" się zmieści, tym bardziej składane :)

 

300 mm lustra ciężko będzie czymkolwiek przebić, chyba, że większym lustrem:) Jeżeli widzisz zarys drogi mlecznej lub/i możesz dostrzec gołym okiem majaczącą Andromedę, to własnie marnujesz czas zastanawiając się nad 12". Przejście z 70mm Sky Lux'a na 300mm Newtona ... może mocno zaboleć ;) ... zaleca się podwiązanie szalikiem szczęki, co by sobie nie przydepnąć w ciemnościach.

 

Zarys Drogi się zdarza! Andromeda jest! Cóż, chyba nie pozostaje nic innego jak się skusić na 12" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.