Skocz do zawartości

Klevzow 250 i achromat 125 z NPZ


Chojrak

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj znalazłem stronkę na której NPZ (producent Tali) przedstawił podstawowe parametry swoich dwóch nowych produktów. Są to achromat 125 mm f/8,9 oraz Klevzow 250 mm f/8,5. Oba mają już wyciągi okularowe 2". Klevzow ma też soldniejszy statyw niż jego poprzednicy i elektryczne mikroruchy. Rozdzielczość 0,5" kątowej i zasięg 14 mag.

 

Ciekawe jaka będzie cena Tala 250k? Z tego co znalazłem na astroforum.ru można się spodziewać nieco ponad 10 tys. PLN ale jak Delta Optical doliczy koszty transportu, cło, marżę, ubezpieczenie i nie wiem co jeszcze, to mogą wszystkich zaskoczyć.

 

Chyba czas pomyśleć o nowej armacie a mój stary Tal 200k idzie pod młotek.

Tal  250k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hę hę Chojraka chyba dopadła znana przypadłość Astronomów Amatorów jaką jest potwornie zaraźliwa drogą forumowską np dwucalica złośliwa, objawy:

Obserwatorowi wydaje się że teleskopem o 2" większym od dotychczasowego (dotyczy obserwatorów z conajmniej 6" teleskopem) zobaczy wszystko to czego do tej pory nie mógł oglądać, i niestety nic bardziej mylnego bo widoczny wzrost zasięgu i podwojenie ogólnych doznań daje dopiero teleskop o średnicy 2x większej od poprzedniego :lol::lol::lol:

 

Ps. Jednostka chorobowa opisana została w którymś z archiwalnych, kwietniowych Sky&Telescope, ale się wtedy uśmiałem bo wziąłem ją początkowo całkiem na serio :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi być coś innego, bo mnie cieszyć będzie już sama świadomość posiadania 250 mm zwierciadała o odpowiedniej rozdzielczości i zasięgu. Sądzę jednak, że da się przez niego zobaczyć troszkę więcej.

 

Dodam jeszcze, że tubus Tal 250k waży 15,7 kg a cały teleskop z montażem i zakrywką tubusa 48 kg.

No to chyba muszę zapisać się na siłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba mają już wyciągi okularowe 2".

 

2" Wyciągi w przypadku refraktorów to już standard u nich.

 

Klevzow ma też soldniejszy statyw niż jego poprzednicy i elektryczne mikroruchy.

 

Statyw - dobrze to ująłeś. Szkoda, że na tym mocarniejszym słupku wisi ten sam montaż.

By ktoś nie wziął zbyt dosłownie "elektryczne mikroruchy" - montaż ten ma pilota do sterowania osią rektascensji. Do dyspozycji mamy trzy prędkości: "gwiazdową", "lunarną" i "solarną". Do tego dwa guziczki regulowania prędkości 0.5 i 1.5 standardowej. Jest to wygodne do utrzymywania obiektu w polu widzenia czy krzyża nitek, ale żadne tam mikroruchy. Niestety.

tubus Tal 250k waży 15,7 kg

Po dodaniu do tego szukacza, kątówki 2" z redukcjąna 1,1/4" i okularem będzie to 17kg.

Chyba czas pomyśleć o nowej armacie a mój stary Tal 200k idzie pod młotek

Ale zanim to zrobisz, podumaj, jaki montaż poprowadzi komfortowo 17 kg tubę, bo firmowy to na pewno nie. Mi włosy stają dęba...

No to chyba muszę zapisać się na siłownię.

A to zawsze warto - mój 200K jakis się lżejszy zrobił ostatnio.

:wink:

 

Gdyby do jego konstrukcji wykorzystano jakieś lżejsze materiały, to mogło by być coś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że najpierw wzmocnili statyw a nie montaż bo ta 250 z nowym montażem na starym statywie musiałaby się w którąś stronę zgiąć. Ale na nowy montaż też pewnie przyjdzie czas. Obecny montaż wg producenta wystarczy do tuby 20 kg.

Sprawdzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Sądząc po proporcjach na fotce to teleskop o przeznaczeniu stacjonarnym do miłośniczego obserwatorium przydomowego a nie ekspedycyjne narzędzie, zastanawiam się tylko po jakie licho dali tak długą oś delta do tuby teleskopu :shock: cierpi na tym sztywność całej konstrukcji :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
zastanawiam się tylko po jakie licho dali tak długą oś delta do tuby teleskopu

 

Janusz, ja w pismie nieuczony - która to jest ta os delta? Tak, że bym też widział w czym rzecz?

 

To ta z mocowaniem tuby teleskopu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do dyspozycji mamy trzy prędkości: "gwiazdową", "lunarną" i "solarną".

No właśnie, zastanawialem się: czym one się różnią?

 

Chwilke podumać i sprawa jasna:

- gwiazdowa - porusza teleskopem dokładnie za gwiazdami, czyli równo z obrotem kuli ziemskiej, tyle, że z przeciwnym zwrotem (ale namniszałem :wink: )

- lunarna - porusza teleskop tak, by Księżyc był stale w centrum pola widzenia (bo przeciez Ksiezyc przesuwa się po nieboskłonie o swoją średnicę co ok. 30 mnut - ta własnie poprawkę uwzględnia ta prędkość).

- solarna - tak samo jak z Księżycem. Mechanizm bierze poprawkę na ruch Słońca na nieboskłonie.

 

Jasno się wyraziłem? Bo jak to czytam, to sam nie jestem pewien :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jaką 250-kę wybrać zakładając, że mam na ten cel około 10 kPLN?

 

Może Synta 250 na montażu paralaktycznym? Ale ja obsewyję wyłącznie planety z centrum Warszawy. Czy Synta ma wyatarczjąco dobrą parapolę (min. 1/10 lambda) p-p?

 

A może Meade 10" LXD 75? ale ten sam problem jw.

 

No i oczywiście w zasięgu cenowym prawdopodobnie znajdzie się jeszcze właśnie Klewzow 250. Co do optyki to nie mam wątpliwości tylko ten montaż...

 

A może jest jeszcze jakiś produkt spełniający moje kryteria?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysk na rozdzielczości między fi 200 a 250 tylko jakieś 0.2", a na zasięgu 0.5 mag. to za mało żeby wybulić tyle kasy. Wolałbym newtona 16" na dobsie. Słuszna uwaga Janusza, ale znam tę przypadłość.

 

[ Add: Thu 24 Jun, 2004 ]

Zastanawiam się jaką 250-kę wybrać zakładając, że mam na ten cel około 10 kPLN?

 

Może Synta 250 na montażu paralaktycznym? Ale ja obsewyję wyłącznie planety z centrum Warszawy. Czy Synta ma wyatarczjąco dobrą parapolę (min. 1/10 lambda) p-p?  

 

A może Meade 10" LXD 75? ale ten sam problem jw.

 

No i oczywiście w zasięgu cenowym prawdopodobnie znajdzie się jeszcze właśnie Klewzow 250. Co do optyki to nie mam wątpliwości tylko ten montaż...

 

A może jest jeszcze jakiś produkt spełniający moje kryteria?.

Z dwojga złego lepszy SC niż KLEVCOW, bo zamknietą ma tubę korektorem, który łatwiej czyścić. Lustro gł. w moim SC10" jest nie skażone dotykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko, że nowy SC 10" to ponad 30 tys. PLN a Tal 250k 10 tys. PLN. To duża różnica przy tej samej aperturze. No a co do doba 16" to owszem zmieœci się na balkonie ale wycelowany będzie w balkon piętro wyżej.

Różnica 0,2" to nie tak mało bo około 25% liniowo.

Czy ktoœ w Polsce ma 10" LXD 55 lub 75? Ciekaw jestem czy majš wystarczajšco dobrš optykę do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Problemem SCT 10" na tych montażach nie jest optyka która bywa przyzwoita jak na ten popularny sprzęt tylko za delikatny do tego montaż i wychodzi z tego Kolos na glinianych nogach czyli absolutnie nie to co Tygrysy lubią najbardziej :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim faworytem wśród sprzętów w okolicach 10'' jest Celestron 9,25'', ma on opinie najlepszego optycznie SC produkowanego Stanach, do tego jak na tą średnice jest bardzo lekki - ok 8kg (mniej niz tal 200K) przez co dobór montazu w przeciwieństwie do tała 250 nie bedzie stanowić problemu. Cena to ok. 1200$.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Problem z montazem będzie i to spory bo uprowadzenie ogniskowej ponad 2 metry do astrofoto to zadanie do spełnienia dla naprawdę solidnych i niestety drogich montaży paralaktycznych, chyba że rozważasz pracę astrofoto w systemie FASTAR w ognisku głównym :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ja będę filmował tylko planety a do tego nie trzeba dobrego prowadzenia.

Dlatego tak się dopytuję czy ten 10" Newton-Cassegrain ma optykę dobrš do planet?

 

Gdzie za 1200 USD w Polsce mogę kupić SC 9,25 bo np. SC 8 kosztuje ponad 20 000 PLN?

 

[ Add: Pią Cze 25, 2004 14:44 ]

Oczywiście nie Newton-Cassegrain tylko Schmidt-Newton. Niestety upynęło już 5 min. i nie mogę zmienić postu. A konkretnie to ten model:

LXD 75 10 cali SN Meade.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC 8 20000zł ?? To chyba na jakims super montażu a ja mówiłem o cenie samej tuby .

W Polsce SC 9,12 nigdzie nie kupisz (może w himpolu by sprowadzili na zamówienie ale to bezsens bo zapłacisz 200% ceny z USA) ale jaki to problem zamówić gdzieś w Unii ? Przyślą Ci bez problemu.

Do mnie do domu 2 dni temu przyjechał FS102 choć wcale nie ruszałem sie z miejsca, jedynie wymieniłem kilka maili i wykonałem dwa telefony i mam :D Acha, tylko jeszcze do banku musiałem sie pofatygować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś pytałem deltaoptical o cene tuby optyczne celestrona sc 8'' i odpowiedzieli mi 7500zł, uznałem to za cene absurdalną i chorą bo w USA on kosztuje 900$ a C9,25 z najlepszymi powłokami dokładnie 1370$ a z normalnymi 1200. Przed momentem sprawdziłem na buytelescopes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.