Skocz do zawartości

Okolice M 78 w Orionie LRGB


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy i bardzo kolorowy kawałek nieba. Orion jest pełen takich widoków, ale M 78 jakos nie cieszy się wielką popularnością.

Podstawowym problemem podczas tej sesji była o dziwo nie obróbka, a zrobienie poprawnej i czystej klatki. Mnogość refleksów od Alnitaka które generował mój astrograf ( Veloce RH 200 f3) na początku lekko mnie zniechęciła. Po małym przesunięciu kadru było już znacznie lepiej, aczkolwiek obróbka wymagała duuuużo pracy.

Zdjęcie to pozwolę sobie zamieścić ponownie w wersji HaLRGB, bo ten czerwony kolor Pętli Barnarda wydaje sie lekko wyprany :)

 

Uwaga !

Ciekawym obiektem jest zaznaczona na rysunku mgławica McNeil'a. Odkryta w 2004 roku przez amatora astrofotografa podczas obróbki zdjęcia Oriona - okazała się zmienną, nowopowstałą, mgławicą typu refleksyjnego. McNeil fotografował ją refraktorem o aperturze 3 cale!

Mgławica zniknęła w 2004 roku i ponownie pojawiła się w 2008.

Bardzo ciekawy obiekt dla dłuższych ogniskowych no i dla wizualowców. Tak przy okazji kamyczek do ogródka tych, co twierdzą że praca amatorów nie ma najmniejszego znaczenia naukowego :)

 

Setup: Veloce RH 200, STL 11000, EM-200

Czasy: L-120 minut, RGB 3x60 minut. Subs-10 minut temp. chipa -40C.

Brok n/Bugiem. 27.11.2013.

 

Opis w wersji komiksowej, bo któż dziś czyta poezję?? :) :) :)

 

PS.No i dwa nowe obiekty do mojego katalogu zdjęć obiektów Van den Berga !

 

M78 b.jpg

 

opis.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ten obszar nieba jest bardzo ciekawy pod astrofoto rewelacyjnie się prezentuje widziałem wiele zdjęć tego rejonu i muszę powiedzieć że to Twoje zdjęcie w kolorze jest bardzo anemiczne jaki i wiele innych.

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest HaLRGB Antoni, czyli poprzednia fotka z dodanym Ha . Dlatego taka róźnica. Pisałem o tym w pierwszym poście....ale dzięki za miłe słowo, wreszcie się doczekałem :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.