Skocz do zawartości

Synta 6, Mak 102, mobilność vs. obraz, złożony problem.


KapitanNorma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

W związku z nadchodzącymi świętami, postanowiłem zrobić mojemu tacie, osobie zainteresowanej astronomią, prezent w postaci pierwszego teleskopu. Przyznam szczerze, że w sprawach teleskopów jestem dyletantem, wiem tyle ile przeczytam z internetu. Proszę więc o wyrozumiałość :)

 

Budżet, którym dysponuje to 900 zł i jest on nieprzekraczalny. Kupno teleskopu używanego w ogóle nie wchodzi w grę, ponieważ ma to być prezent :(

 

Po lekturze kilku forów, stało się jasne że w tym przedziale cenowym, z teleskopów nieużywanych najlepsza będzie synta 6'' z uwagi na wielkość lustra i inne atuty.

 

Wszystko byłoby ok, gdyby nie pewien mankament. Otóż mieszkamy w małej miejscowości około 17 km od miasta, co w teorii powinno dawać dobre warunki jeżeli chodzi o LP. Niestety umiejscowienie tej miejscowości jest specyficzne - leży ona 3 km od elektrowni węglowej, co w dość znaczący sposób zwiększa ilość światła.

 

Drugim problemem jest to, że mieszkamy w bloku co koliduje z gabarytami synty 6''.

 

Trzecim problemem jest usposobienie prezentobiorcy :D otóż jest to osoba podchodząca pod 50 lat. Najchętniej prowadziłaby obserwacje z balkonu, co w przypadku synty 6'' nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Konieczny będzie wyjazd w teren, dlatego też mam pytanie do użytkowników synty 6'' czy zniesienie jej z 2 piętra bloku mieszkalnego jest problematyczne ? Czy ten teleskop jest ciężki ?

 

A może biorąc pod uwagę wszystkie powyższe przeciwności powinienem zdecydować się na zakup tego maka:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1473

 

słyszałem że teleskopy tego typu są dobre na balkony, jednakże podejrzewam że autorowi tego twierdzenia chodziło o wersję 127. Czy różnica w odbiorze na maku 102 jest drastyczna w porównaniu z syntą 6 ?

 

 

Dodam, że teleskop będzie używany do wszystkiego, US i DS. Astrofotografia raczej nie wchodzi w rachubę.

 

Przepraszam za grafomaństwo i z góry dziękuje za odpowiedzi :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Odpowiem przewrotnie - oba te teleskopy są dobre do czego innego :)

4 calowy mak to troszkę mało - światłosiła f13 i maksymalne powiększenie w granicach 180x (200 w idealnych warunkach) móią nam że jest to teleskop typowo planetarny... Na DS'y bym tu nie liczył - za ciemny i za małe lustro by komfortowo oglądać obiekty DS.

6 calowy neton, to z kolei minimum jeśli chodzi o DS, ale pokaże w tym względzie znacznie więcej niż mak.

 

Co do wielkości i ciężaru... W opisach na stronach masz podane te dane... Dobsona się rozkłada 'na dwie części' i w drogę... W przypadku tego maka, masz tubkę, wagi, głowicę statyw...

 

Moim zdaniem w tym przypadku wygodniej z tym dobsonem...

 

Napisz jaki masz ten balkon :) - może się okazać że wystarczy na czymś tego dobsa postawić i działać (choć nie będzieto ideał)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)

 

Wymiary balkonu to :

Szerokość : 232

Głębokość 209

Barierka : 103

 

dodam, że jest to balkon typu wnęka ;/

 

Co do wagi i ciężaru to niestety nie potrafię sobie wyobrazić ile to jest 13 kg. ;D Dlatego też, proszę o subiektywne odczucia użytkowników synty 6''. :)

Edytowane przez KapitanNorma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !

 

Za 1250zł ustrzelisz juz naprawdę dobry teleskop a mianowicie ten : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1434 używany kosztuje ok 800-1000zł , a nawet przy odrobinie szczęścia za 700.Lecz z tego co widzę używany nie wchodzi w grę .

 

W tym budżecie kupisz refraktor na fajnym montażu pod tą tubkę, a mianowicie ten http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1651

 

PS : Balkon jest dosyć spory , ja akurat posiadam prawie 2 razy mniejszy ;)

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Freku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę miejsce obserwacji ("Balkon" oraz "Niestety umiejscowienie tej miejscowości jest specyficzne - leży ona 3 km od elektrowni węglowej, co w dość znaczący sposób zwiększa ilość światła.") synta 6" raczej nie pokaże maksimum możliwości i wyłowienie delikatnych mgiełek obiektów głębokiego nieba może okazać się w praktyce bardzo trudne. W tej sytuacji obserwacje obiektów układu słonecznego mogą dać o wiele więcej satysfakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwocie i w Twoim przypadku nie znajdziesz nic lepszego od 6" dobsona. Priorytetem jest zawsze apertura gdyż to od niej w głównej mierze zależy rozdzielczość, czyli jakość obrazu. Kolejnym plusem jest banalność obsługi dobsona.

Łatwo go przenieść tuba to 6 kg, a mont 8 kg.

Spisze się na planetach- ogniskowa 1200mm

użyteczne powiększenie 306x (180x to minimum moim zdaniem do planet)

Refraktory na montażach typu EQ raczej bym omijał, bo w tej kwocie to można kupić albo "jakiś montaż albo tubę OTA, a nie komplet.

 

I na koniec: większe lustro lub soczewka- większa frajda z obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. :) Po rozważeniu wszystkich za i przeciw zgadzam się , że większe lustro powinno dawać więcej frajdy na początku - wybór padł na Syntę 6. Mógłby mi ktoś jeszcze podać średnicę podstawki tej Synty? Chciałbym jakoś zniwelować ten problem barierki i zastanawiam się co pod nią podłożyć.

Edytowane przez KapitanNorma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link nie działa. Aby podwyższyć teleskop możesz podłożyć pod montaż np. deski. Ważne żeby wszystko było stabilne.

 

Polecam również zakup pokrowca na tubę, gdyż o wiele łatwiej będzie się ją przenosić. Montaż posiada rączkę. 6 kg + 8 kg można dość łatwo przenieść.

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa ma podejrzę 53 cm. Myślę że przy 209 cm szerokości balkonu to nie problem.

Dla mnie osobiście jako niezbyt wyćwiczonego człowieka synta nie jest ciężka (zależnie czy mam chęć :szczerbaty: ) w całości ale odradzam zniesie jej w całości. Co prawda oddzielnie jest uciążliwe ale warto pojechać z nią gdzieś dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.