Skocz do zawartości

MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

W poniedziałek pogoda bardzo dopisała.

 

Szukając obiektu przeglądałem Stellarium, patrząc głównie po okolicach zenitu. Uwagę przykuła mi gromada M34, a zwłaszcza jej otoczenie, więc ruszyłem w bój:) - mimo bliskości Drogi Mlecznej, jest tam sporo słabych galaktyk. (np. ciekawy jest wianuszek galaktyk NGC: 995, 996, 999, 1005 i 1001 (na prawo od M34), albo bliskie siebie galaktyki NGC 980 i 982 (na prawo od wianuszka).

Najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu to 12 Per (na dole po prawej z towarzyszem).

Obok 12 Per, z lewej, jest dość jasna galaktyka, która chyba nie jest w katalogu NGC. Fotometria z Astrobinu mi tego nie wykryła, a przecież jest dużo lepiej widoczna niż wiele innych galaktyczek ngc. Czy ktoś wie co to za galaktyka?

 

26x120s., ISO 3200, Nikon D3100

WO Zenithstar 70, TV 0,8x., F=344mm, SW EQ 3-2, DSS, Fitswork, Gimp.

 

Pozdrawiam!

M34.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm.... nie chciałbym być źle odebrany (tylko marudzący człek)... ale oprócz M34 to na tym zdjęciu za dużo nie widać... wnioskuję, że to nie ta gromada była celem zdjęcia (kadr) tylko głównie jej otoczenie.

Sądzę, że to nie ten setup do takich kłaczków...

 

Chociaż wiem, że niektórym się taka mnogość podoba :-)

 

Technicznie to podoba mi się tło :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi,

ale słowa sprostowania:

 

W Stellarium przeglądałem coś, co by mogło być godne do sfotografowania w tak czystą noc, żeby choć przez foto zobaczyć obiekty lekko niedostępne dla wizuala, np. galaktyki powyżej 14mag. Celowo M34 wylądowała w lewym górnym rogu, właśnie po to, by zobaczyć te galaktyki, nie tracąc M34.

Być może powinienem to zdjęcie zamieścić w wątku "obserwacje", a nie "galeria", ale jakoś to zdjęcie polubiłem.

Fakt, że galaktyki nie biją po gałach, no bo są słabe, a sprzęt nie wydalał. Zamieszczam więc wersję z opisem:)

 

P.S. Dzięki Łukasz za zidentyfikowanie galaktyki UGC2185 :)

M34_opis.jpg

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.