Skocz do zawartości

Trzy lata temu


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę z nudów, z braku pogody ale też trochę i z chęci sprawdzenia czego się nauczyłem wróciłem do obróbki Veila sprzed trzech lat. Poniżej dwie wersja - Stara i nowa. Która lepsza?

 

Stara wersja - w owym czasie spotkała się entuzjastycznym przyjęciem :)

 

Veil old.jpg

 

 

Nowa wersja

 

 

Veil new.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kładąc ten materiał obok siebie ...tak się lepiej ogląda ...

moim skromnym zdaniem ...

wziąłbym tło ze starej , a nasycenie, kolor obiektu, gwiazd z nowej obróbki . W tej nowej za bardzo wycięte jest tło ?

attachicon.gifpor.jpg

Łeee nieee. jest na poziomie 94-96 % i ma pełny histogram. Po prostu jest ciemniejsze i całość ma większy kontrast. Jakby było wycięte to widziałbyś to na mgławicy :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okiem laika: nowa wersja bardziej mi się podoba. Większy kontrast bardziej przyciąga oko i eksponuje detale mgławicy. Ponadto odnoszę wrażenie, że gwiazdy w nowej wersji są bardziej zróżnicowane kolorystycznie, a w starej wersji wszystkie wyglądają podobnie (purpurowe lub czerwonawe punkciki). Z drugiej strony w starej wersji podobają mi się purpurowe pasemka w mgławicy, które w nowej wersji już tak bardzo się nie wyróżniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to szkoda, że nie zrobiłeś tego porównania 1,5 roku temu,

tak w międzyczasie,

bo tak to patrzę, jak ten osiołek :

 

...Uchem strzyże, głową kręci.
I to pachnie, i to nęci.
Od któregoż teraz zacznie,
Aby sobie podjeść smacznie?
Trudny wybór, trudna zgoda -
Chwyci siano, owsa szkoda.
Chwyci owies, żal mu siana.
I tak stoi aż do rana...

 

:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako laikowi nr 2 bardziej podoba mi się wersja "old" z "delikatniejszą" mgławicą, jedynie większy kontrast w nowej trochę bardziej do mnie przemawia.

Niesamowite zdjęcie, dobrze że je odświeżyłeś, bo bym się do niego nie dokopał, a to byłaby spora strata ;)

Edytowane przez Teo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypada napisać chyba co autor miał na celu poprawiając poprzednią obróbkę, no nie ? Mam nadzieję ze pozwoli to spojrzeć inaczej na te dwie fotki.

Po pierwsze w starej wersji kolorystyka gwiazd pozostawia dużo do życzenia. Algorytm obrobki ktorego wtedy używałem powodował czerwony zafab na mniejszych iajmniejszych gwiazdach w obrebie mgławicy. Wersja nowa jest pozbawiona tego błędu.

Po drugie całe zdjęcie miało niczym nie uzasadnioną dominantę czerwonego i miało fatalnie zbalansowane tło.

Po trzecie wyciąganie na siłę kłaków z tła spowodowało wzrost szumu ponad akceptowalny dla mnie poziom. One nadal tam są, ale nieco mniej agresywna obróbka w okolicach czerni spowodowała ich mniejszą widoczność. Ten manewr spowodował zwiększony kontrast całości.

Przy okazji - dziękuję za przychylne spojrzenie.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazywałem tą fotkę już jakiś czas temu na forum :) Temat " Dwa Światy" polecam :)

Dwa setupy, dwa różne punkty na osi czasu i wiedzy - jeden obiekt.

Pierwsze zdjęcie powstało w roku 2007 - Optyka Meade 127 ED , kamera DSI Pro z suwakiem filtrów, montaż HEQ5 Pro SynScan.

Czasy bez guidingu nie przekraczały 60 sekund.

Drugie zdjęcie powstało w końcu 2012 roku - Takahashi FSQ 106N, STL 11000, EM-200. Czasy z guidingiem po 600 sekund na ujęcie.

 

Dwawjednym.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniając przychylniej starsze zdjęcie nie chciałem sugerować braku postępu, po prostu bardziej podoba mi się taka wersja najważniejszej części zdjęcia, czyli mgławicy. Z racji tego, że poważniejszą przygodę z astronomią dopiero zaczynam (i to wizualną a nie astrofoto) część szczegółów o których wspomniałeś była dla mnie nie zauważalna, co nie zmienia faktu, że różnica w warstwie technicznej zdjęcia jest niezaprzeczalna.

Takie zdjęcia jak to M42 powodują że chętniej będę klikał w tematy z działu "Galeria", gratulacje i powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.