Skocz do zawartości

Sky Watcher Synta 8"


Raghnall

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jak myślicie, warto kupić teleskop z tematu? Jestem początkujący, mam póki co niezbyt ciekawy sprzęt, bo Sky-Watcher BK707AZ2. Zakup raczej nietrafiony, a wszystko przez to, że jestem w gorącej wodzie kąpany i nie mogłem doczekać się swojego pierwszego teleskopu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo jest zaświetlone od południowego wschodu, ale podobno kawałek ode mnie są dobre widoki. Mam trochę ograniczoną możliwość wyjazdów, bo nie jestem pełnoletni.

Wiem, że nie mogę oczekiwać na początek zbyt wiele. Na pewno chciałbym pooglądać planety i może złapać jakieś jaśniejsze mgławice. Księżyca nawet nie wymieniam, bo i przez lornetkę widać bardzo wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, nie pomyślałem o tym. Wenus tak pięknie widać na niebie, a ja nie mogę nic zobaczyć, bo przez swój teleskop widzę tylko świecący kryształek :(

 

A tak w ogóle, czy korzystając z Synty 8" zrobię jakieś ładne zdjęcia jasnych obiektów takich jak Księżyc albo Jowisz po prostu przykładając aparat do okularu i "pykając" bez długiego czasu naświetlania?
Z Księżycem jako tako to działa, ale jakość nie powala, poza tym niestety obramowanie okularu przycina mi obraz :/

Edytowane przez Raghnall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykladanie aparatu do okularu nazywa się projekcją afokalną. Można uzyskać nawet dobry efekt, tylko robienie tego z ręki jest bardzo trudne. Można też przerobić kamerkę internetową, wystarczy wymocować obiektyw i zrobić z czegoś nosek. Wtedy wkładasz kamerkę tak jak okular do wyciągu. Ja bawiłem się w takie focenie i efekty są nawet ok. Pokaże Ci przykładowe zdjęcia, jak to wygląda. Nie licz na arcydzieła. Uczę się dopiero. Później będę miał prawdopodobnie dostęp do PC i jak nie zapomnę to wkleję tu te fotki, i powiem mniej więcej co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych fotek mam niewiele, bodajże sześć. Tylko tyle udało mi się na razie zrobić.Te kiepskiej jakości zdjęcia, to chyba minimum jakie można osiągnąć. Na dodatek uczę się dopiero obróbki. Z tych sześciu wstawiam dwie: Księżyc i Jowisz. Kamerka to Creative Live! Cam Video IM (VF0220). Ma ona matrycę CMOS i nie jest dobrą kamerą do tego. Planet i Księżyc się nie naświetla tylko nagrywa filmik, a potem w darmowym programie Registax skleja klatki do jednego zdjęcia. Dzięki temu widać jak najwięcej szczegółów. Na dodatek nie potrzebujemy wtedy prowadzenia za obiektem. Można jeszcze dodać Barlowa itd. itp ale wtedy robi się strasznie trudno, żeby przy takim powiększeniu manewrować teleskopem na Dobsonie ;)

zdjęcie stackowanie.jpg

Jowisz stack 4_10.jpg

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj w sporą, bo trzęsą mi się ręce, denerwuję się, a nerwy tylko potęgują drgania.

 

A jak montuje się taki adapter? http://teleskopy.pl/Digital-camera-adapter-1,25--teleskopy-171.html

Trzeba odłączyć pryzmat? Nie mogę nigdzie tego znaleźć, a nie chcę kupować czegoś, czego nie będę umiał nawet użyć.

Edytowane przez Raghnall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuje się tak jak na zdjęciach w linku który przesłałeś - zakładając na okular. O jaki pryzmat Ci chodzi?

Ten adapter jest wygodniejszy w użyciu http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_103&products_id=2416&lunety=Adapter_afokalny_do_astrofotografii_i_digiscopingu_dla_aparat%F3w_kompaktowych,_hybryd_i_lustrzanek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o nasadce kątowej, w skrócie o kątówce :) Najlepiej jest ją wyjąć do robienia zdjęć, bo ona minimalnie pogarsza jakość. Nie jest to duża różnica, ale wyjęcie kątówki nic nie kosztuje, więc warto to zrobić. Tylko skoro mówimy o syncie, to tam się kątówek nie stosuje, więc nie ma tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli poruszone, to co za tym idzie nieostre :(

Nie wiem czy kupować ten adapter, bo do mojego nikona coolpix s3100 jest np. Księżyc za jasny, a nie ma możliwości regulacji czasu naświetlenia i otwarcia przysłony.

Mam hybrydę, ale strasznie ciężko jest i z jednego, i z drugiego tak trafić w okular, żeby w ogóle coś było widać.

 

Przed chwilą próbowałem zrobić zdjęcie makro jednej rzeczy i też jest rozmazane nawet jak nie ruszam ręką, bo np. położę i włączę samowyzwalacz. Może to jednak wina aparatu? Telefonem lepsze zdjęcia Księżyca zrobiłem niż tym...

Edytowane przez Raghnall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.