Skocz do zawartości

Katowickie wyprawy obserw.


Rekomendowane odpowiedzi

ZAPROSZENIE

 

Jeżeli interesujesz się astronomią, mieszkasz w okolicy Katowic, chcesz prowadzić obserwacje z grupą miłośników astronomii, zapraszamy na nasze wspólne wyjazdy obserwacyjne za miasto, w poszukiwaniu piękna nocnego nieba. Na naszych spotkaniach obserwujemy głównie to, co jesteśmy w stanie dostrzec na nieco zanieczyszczonym niebie. Księżyc, planety, komety, gwiazdy podwójne, gromady otwarte i kuliste, mgławice, galaktyki, meteory i sztuczne satelity - to tylko fragment tego co możemy podziwiać. Na kilku teleskopach i przy użyciu kilku lornetek, każdy ma możliwość zaznajomienia się z nocnym niebem. Żadne pytania nie pozostawiamy bez odpowiedzi, a fachowa ekipa ułatwi początkującym miłośnikom astronomii wejście w główne tematy astronomii obserwacyjnej.

Naszym miejscem obserwacyjnym jest naturalne wzniesienie w Strzyżowicach koło Wojkowic przy drodze numer 913. Góra wznosi się prawie 100 metrów powyżej poziomu okręgu katowickiego, a jej najwyższy punkt jest położony na wysokości 377 metrów nad poziomem morza. Widok z najwyższego miejsca jest bardzo dobry i w zasadzie z żadnej strony nie ma jakichkolwiek przeszkód terenowych. Widoczność w pogodny dzień sięga 100 km - widać Beskid Śląski!

Dla osób posiadających GPS przydatne będą współrzędne geograficzne góry, które w systemie WSG-84 wynoszą: 50°23’38” N oraz 19°04’15” E.

 

Jak dojechać?

dojazd od strony Sosnowca lub Katowic

- drogą na Warszawę [1], za centrum handlowym M1 w Czeladzi po dokładnie 4,0 km skręca się w lewo (jest lewy pas) na drogę [913] na Pyrzowice (lotnisko). Drogą tą jedzie się cały czas prosto (jest prawie idealnie prosta) do samych Strzyżowic.

Na końcu Strzyżowic droga skręca w lewo i objeżdża górę w lewej strony. W połowie drogi po prawej stronie jest cmentarz, a przed cmentarzem wjazd polną już drogą pod górę. Na górę można wjechać całkiem do końca! (to jest ważne dla osób ze sprzętem!)

dojazd od strony Chorzowa

- Chorzów, Siemianowice, Dąbrówka Wlk., Wojkowice, Strzyżowice

dojazd od strony Bytomia

- Piekary Śląskie, Bobrowniki, Wojkowice, ew. Rogoźnik, Strzyżowice

 

Wyprawa 1: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4024

 

Wyprawa 2: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4265

 

Wyprawa 3: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4315

 

Pamiętaj aby czytać cały post. W forum nie można poprawiać wiadomości, i zawarte na początku informacje mogą byc już nieaktuane!

Informujemy w tym miejscu o wszystkich naszych wyprawach

 

[ Add: Nie 20 Cze, 2004 ]

Aktualne informacje o wyprawach na stronie http://www.astrocd.pl/obserwacje.htm

zdjecie_04.jpg

 

zdjecie_03.jpg

 

zdjecie_02.jpg

 

zdjecie_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie,cieszę się ,że w Katowicach organizuje się taka grupa .

Z pewnością załapię się na obserwacje.Pozdrawiam wszystkich

 

Zapraszamy serdecznie. Trzecia już nasza wyprawa w nocy z poniedziałku na wtorek (21/22 czerwca 2004) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Owszem, owszem, potwierdzam słowa Marka. Znalazłem z pomocą mojego taty, który kiedyś mieszkał w Sarnowie tak niesamowite miejsce, że nasz Silos w porównaniu do tego wygląda jak małe wzgórze !!! To jest po prostu nieprawdopodobne, a co najciekawsze, że znajduje się kilka minut drogi od Silosa ! Mimo, że interesuje się astronomią ładne parę lat, pierwszy raz widzę tak doskonałe miejsce w tym regionie !!!

Nie będę na razie opisywał szczegółów aby była większa niespodzianka :wink:

Dla wzmocnienia "apetytu" załączam zdjęcie. Mnie po prostu zamurowało jak zobaczyłem widok z szczytu tego wzgórza.

Więcej szczegółów w temacie http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4315

 

Pozdrawiam

Admiral

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie miejsce obserwacyjne grupy Katowice znajduje się niedaleko pierwszego niedaleko Równej Góry. W lini prostej jest to 920 metów na północny-wschód.

Współrzędne punktu: 50°23'44"N i 19°05'00", wysokość nad poziomem morza 384 m, czyli tylko o 7 metrów wyżej od punktu z silosa oraz 6 metrów ponizej poziomu najwyższego zniesienia "Równa Góra", 390 m n.p.m.

 

Nowy punkt

 

Zalety

1. Duża powierzchnia

2. Niczym nie osłonięty horyzont, za wyjątkiem Góry Siewierskiej która wznosi się jednak tylko nie znacznie

 

Wady

1. Niestey wiatr, wiatr i wiatr. Nawet w przypadku kiedy nie jest on odczuwalny w noralnym terenie, tam chyba jest zawsze. Nic dziwnego, że paralotniarze znaleźli tam swoje miejsce

2. Goście, gapie, którzy oślepiają swoimi samochodami (każdy jeździ na długich)

3. Ze względu na dużą chyba popularność tego miejsca, może czasami być niebezpiecznie dla nas jak i sprzęt. Wyprawy w grupach 5 osób, to absolutne minimum

 

Logiczne jest więc, że jak na razie w takich grupach jak nasze, wystarcza nam silos. W przypadku więc mniejszych spotkań proponuje jako główne miejsce silos, a w przypadku kiedy będziemy gromadzić się w bardzo dużych grupach (powyżej 20 osóB) proponuje nowe miejsce

 

[ Add: Sro 23 Cze, 2004 ]

Jest kolejna propozycja wyprawy obserwacyjnej

 

4 wyprawa: 25/26 czerwca. Ale na razie brak jakichkolwiek szczegółów i prognoz pogody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc coraz większy niestety i w okresie od 25 czerwca do 9 lipca nie będziemy organizować wypraw.

 

Co gorsza od 12 do 23-go lipca mnie nie będzie :?

 

[ Add: Pią 25 Cze, 2004 ]

4 wyprawa: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p?p=80754#80754

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wyzerkaj z Silosa, wynika z tego że to raczej zupełnie niedaleko :wink:

 

[ Add: 25 Cze 2004 23:57 ]

Wyzerkaj z Silosa, wynika z tego że to raczej zupełnie niedaleko :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro tam pojadę. Zobaczymy co to za miejsce obserwacyjne

 

Mamy już

 

M0 - Planeatrium i Obserwatorium Astronomiczne w Chorzowie

M1 - "Silos"

M2 - "Równa Góra"

M3 - coś za Sosnowcem ok. wsi Niegowonice

 

[ Add: Sob 26 Cze, 2004 ]

Wyzerkaj z Silosa, wynika z tego że to raczej zupełnie niedaleko

 

Nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitrek, bardzo ładne ! Nie widzę na zdjęciach tak dużej ilości sztucznych świateł i zabudowań jak to ma miejsce na dotychczasowych naszych stanowiskach !

Również z chęcią chciałbym to sprawdzić. Mam nadzieję, że się trafi okazja.

 

 

Tymczasem chciałem tak tylko przy okazji powiadomić, iż na mój wniosek, Zarząd POLARISu przyjął uchwałą nasz "Silos" na ewidencję miejsc obserwacyjnych Polarisu nadając mu ogólnokrajowy numer M/O-29. Co to daje ? Ano m.in. to, że gdyby ktoś się czepiał (władze, policja itp. mamy na to pozwolenie prawne użytkować to miejsce czasowo z przeznaczeniem na działalność naukową i popularyzatorską astronomii), oraz w przyszłości starać się np. u lokalnych władz o różną pomoc w celu jego przystosowania, zachowania ect.

 

Szczegóły na następny raz.

Pozdrawiam

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wrażenia aż wstałem.

 

Dzięki Piotrze, za przypisanie tego miejsca na punkt obserwacyjny Polarisu - M/O-29

 

Jak tak dalej pójdzie wszyscy wstąpimy w szeregi Twojego klubu :D

 

[ Add: Sob 26 Cze, 2004 ]

Piotrze, tak jak i wcześniej wspominałem deklaruję się dokonac pomarów GPS dla pozostałych punktów obserwacyjnych Polarisu w Sopotni Wielkiej

 

Wstępnie nasz punkt M3 - znajduje się na przy drodze numer 790 (Dąbrowa Górnicza - Pilica), za miejscowością Niegowonice.

Z dokładniej mapy topograficznej wynika, że jest to punkt o wysokości 435 m n.p.m. położony w miejscu o współrzędnych 19°25,7'E i 50°23,8"N.

Rzeczywiście dalej znajduje się też góra o wysokości 444 metrów (Chełm), a nawet 488 metrów (obok miejscowości Żelazko) i 500 metrów koło Ryczowa

Dziś tam może pojadę z rodzinką sprawdzić, co i jak

 

Na pewno będzie ładny widok wieczorem na połnoc, wschód, południe. Na zachodzie jednak nasze rodzime miasta

 

[ Add: Sob 26 Cze, 2004 ]

No i byłem tam zobaczyć.

 

Miejsce jest rzeczywiście ładne. Znajduje się przy drodze numer 790 (Dąbrowa Górnicza - Pilica), za miejscowością Niegowonice

 

Współrzedne: 50°23'57"N i 19°26'11"E, wysokość: 423 m.n.p.m.

 

Jest gdzie ustawić teleskopy, ale trzeba je wnieść ok. 50 metrów pod górkę.

 

Zalety:

- łady horyzont (patrz film)

- daleko od janych miast

Wady:

- daleko od Katowic, 39 km!

- nierówny teren

- wieje, wieje i wieje

 

[ Add: Sob 26 Cze, 2004 ]

Panorama jako filmw DivX (ok. 1MB)

 

http://www.astrocd.pl/forum/panorama.avi

 

[ Add: Sob 26 Cze, 2004 ]

Sorry za słaba jakośc, ale robiłem to aparatem a nie kamerą. Poza tym musiałem skompresowac do rozsądnej wielkości dla www

HPIM1394a.jpg

 

HPIM1393a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.