Skocz do zawartości

Co wybrać...?


wojak772

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo sprzętu nie brakuje w obecnych czasach, aby jednak wybrać optymalny chcę się posłyżyć Waszą wiedza i doświadczeniem.

Szukając i czytają opinie na temat refraktorów i teleskopów, jako że jestem poczatkującym obserwatorem, wydał mi się interesujący i nieźle oceniany Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2.

 

Proszę o wskazówki czy na amatorską inicjację jest to sprzęt wystarczający, ewentualnie co proponujecie w tej klasie oraz co dodatkowo należy uzupełnić, dokupić aby sprzęt pracował optymalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Łatwiej było by Ci pomóc gdybyś podał: gdzie mieszkasz (miasto, miasteczko, wieś), skąd będziesz obserwować (balkon, taras, podwórze) , co chcesz obserwować (planety, DS'y), czy zależy Ci na mobilności, do czego ma służyć teleskop wizual czy astrofoto, czy oriętujesz się w położeniu obiektów i gwiazdozbiorów na niebie no i najważniejsze jaki jest twój budżet. Odpowiedz na te pytania to zadanie będziemy mieli ułatwione.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Kraków - bywa smogowo ale i gwiezdnie (ale nie wykluczam od czasu do czasu przemieszczania się ze sprzętem);

2) obserwacja ze strychu domu przez okno dachowe;

3) obserwacja głównie palnet i satelitów ale chciałbym się zapuścić dalej... mgławice;

4) chcę głównie obserwować, jak nabędę wprawy mam nadzieję obserwacje dokumentować fotograficznie;

5) moja wiedza jest oólna - podstawowe gwiazdozbiory Wielki Wóz, Mały Wóz, Gwiazda Polarna itd.;

6) do 1200 PLN byłbym w stanie zainwestować, nie chcę natomiast myśleć o chłamie z supermarketów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne warunki... praktycznie nie do spełnienia ;)

 

Przede wszystkim okno dachowe to problem. Sam mieszkam na poddaszu, więc mam pewne doświadczenie w tej materii i mogę ci powiedzieć, że obserwacja z okna dachowego jest trudna. Nie jest to wygodne. Najprościej jest po prostu otworzyć okno na maksa, wejść na krzesło i obserwować lornetką z ręki. Masz wtedy największa swobodę, ponieważ nie ogranicza cię rama okienna. Tyle tylko, że lornetką nie za bardzo dasz rade z planetami. Z ręki maksymalnie użyjesz lornetki z przybliżeniem 10x, a to zupełnie nie wystarczy na planety. To nie ten typ obserwacji.

 

Używanie teleskopu jest natomiast mocno utrudnione. Najważniejszy parametr w takim wypadku to krótki tubus :P Im krótszy, tym łatwiej przy takim oknie manewrować teleskopem :) Można też zdjąć głowicę z montażu i zrobić sobie specjalne mocowanie na ramie okiennej tak, żeby wystawić nieco tubę nad okno zapewniając sobie jak największe pole manewru. To w połączeniu z krótkim tubusem da ci jako takie możliwości obserwacyjne. Stawianie statywu w pokoju i obserwacja przez otwarte okno zupełnie się nie sprawdza. Okna dachowe są mniejsze niż normalne. Widzisz tak mały wycinek nieba, że nawet nie ma po co sobie takimi obserwacjami głowy zawracać. Tylko się będziesz irytował. No i montaż tylko i wyłącznie azymutalny. Montaże EQ + okno to według mnie wyjątkowo nieudane połączenie ;) Innymi słowy nie pofocisz sobie :P Przykro mi. Radził bym się skoncentrować póki co na obserwacjach wizualnych.

 

Do tego przy takim budżecie nie pogodzisz wszystkich wymagań... dlatego musisz iść na kompromisy. Moje propozycje...

 

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/teleskop-sky-watcher-102-500-az3.html

 

OK. Refraktor achro daje aberrację... ale ja mam 120/600 i jestem z niego bardzo zadowolony. Da się poobserwować wszystko, nawet planety. Apertura 102mm da ci pewną swobodę w obserwacjach. Gromady otwarte i kuliste zobaczysz (kuliste nie będą idealne, ale wystarczająco dobre, żeby cieszyć oko), planety poobserwujesz (tarczę Jowisza i jego księżyce zobaczysz, tak samo Saturna i jego pierścienie), księżyc będzie piękny, masz szansę nawet na jasne mgławice. Ten teleskop ma wyciąg 2" i możesz używać lepszych akcesoriów 2". Jest krótki i lekki, a więc możesz trochę pomanewrować przy oknie. Możesz go schować do plecaka i wyjść na dwór. AZ3 nie jest idealny, ale wystarczy. Do tego po zdjęciu głowicy ze statywu możesz ją łatwo przykręcić przy oknie (przy odrobinie zdolności inżynierskich).

Minusy? Astrofoto raczej odpada ze względu na aberrację. To nie jest sprzęt do tego...

 

Inna opcja?

http://astromarket.pl/teleskopy/maksutow-cassegrain/teleskop-sky-watcher-mak-102-mm-ota.html

Do tego dokupić sobie montaż AZ3.

 

Bardzo dobry do planet i księżyca. Powinien też dać radę przy jasnych gromadach kulistych. Zapewni ci klarowne obrazy bez aberracji chromatycznej. Natomiast będzie za ciemny na mgławice, a przy gromadach otwartych sprawę będzie nieco utrudniała spora ogniskowa. Jest natomiast bardzo lekki i krótki. Bez problemu zmieścisz go w oknie, czy zabierzesz w plecaku na jakiś wypad.

 

Przy takich funduszach i wymaganiach to innego wyjścia nie widzę :P Żeby oszczędzić fundusze poszukaj tego sprzętu na giełdach. Na pewno znajdziesz jakieś używane sztuki w dobrym stanie :)

 

Możesz też zainwestować w jakąś lornetkę 15x70 czy 20x80 nieco lepszej jakości + statyw.

http://astromarket.pl/lornetki-1/lornetka-delta-optical-skyguide-15x70.html

http://astromarket.pl/lornetki-1/lornetka-astronomiczna-ts-20x80-triplet-semi-apo.html

 

Tutaj jednak licz się z tym, że powiększenia są małe, a obserwacje nieco innego typu niż w wypadku teleskopów. Szerokie pola i małe powiększenia mają swój urok, ale chyba nie o to ci chodzi...

 

Może ktoś inny będzie miał jakiś lepszy pomysł.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja natomiast chciałbym powiedzieć że nie warto kupować nowych rzeczy prosto ze sklepu. Na giełdach cały czas pojawiają się rozmaite rzeczy w cenach o 100-200zł mniejszych od tych sklepowych.

Na twoim miejscu poszukałbym używanego maka 127 a do niego dokupił również używany AZ4.

W mieście nie masz nawet co marzyć o DS'ach, tylko i wyłącznie planety a szczególnie przy twoich ograniczeniach. Maki są wymiataczami planetarnymi i jeżeli zachciało by Ci się astrofoto to możesz dokupić montaż EQ i pofocić planety, ale na pewno nie z okna :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na giełdach cały czas pojawiają się rozmaite rzeczy w cenach o 100-200zł mniejszych od tych sklepowych.

 

Nawet lepiej, bo względnie. Ceny są nawet o 30%-50% niższe od sklepowych. Ja sam wszystkie moje teleskopy główne pozyskałem z giełdy. Warto je śledzić, tutaj i na innych forach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za liczne sufestie.

 

Szczerze mówiąc okno dachowe to jedna z opcji ale ze względu na istotnie małą manewrowość w małym otworze okiennym nie jest to dobre i jedyne rozwiązanie.

Zawsze mam jeszcze balkon.

Statyw jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że eliminowałby drgania i wpływał na komfort użytkowania.

 

Jako laik mam obawy przed zakupem używanego sprzętu ze względu Wam wiadomych... można mi wcisnąć wszystko, bez gwarancji a nawet uszkodzony sprzęt.

 

A czy zestawTeleskop Sky-Watcher 102 /500 AZ3 można uzupełniać czy rozbudowywać?

Jakie filtry zakupić na początek?

Czy okular jest wystarczający?

 

Pamiętajcie, że zawsze mogę się spakować i pojechać w na obserwacje za miasto.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tematu SW150/750 na EQ3-2 - mocno nad tym myślałem .

Zastanawiam się jednak nad Sky-Watcher N-130/650 (BKP130/650) OTAW Dual Speed ( z mikrofokusem) z parabolicznym lustrem - ta tuba jest wyłącznie nowa bo produkują ją od niedawna. Cena 819 zł . Wiele mniej się nie zobaczy przez 5,2 " niż przez 6 " - tak mi się wydaje ....

Przyczyna zainteresowania - to głównie mobilność . Tuba wazy około 3,7 kg i może spocząć nawet na AZ3 lub 4 (cena 200-300 zł za używke ) . W komplecie waga wyniesie około 7,5 kg więc łatwo z tym pojechać do pobliskiego lasu i rozłozyć . Nie kosztuje wiele więc w razie utraty bagażu na lotnisku portfel zaboli nieco mniej. Mozna z biegiem czasu zacząć robić tym sprzętem fotki czy filmiki w ognisku głównym bo tuba jest do tego przygotowana i ma mikrofokus !. Cenowo podobnie wychodzi SW150/750 na EQ3-2 ale tu już waga nie jest podróżna ( 18 kg ) i bez mikrofokusa .

Zdaje mi się że to dobra alternatywa dla achromatów 102/500 czy 120/600 . Oczywiście jeżeli załozymy względną uniwersalność sprzętu i mobilność.

 

Zdecydowanie przyznaję rację doświadczonym kolegom że walka o każdy cal większego lustra czy obiektywu to podstawa.

Ale noszenie 20 czy 25 kg bo tyle wazy porządny 8- 10" Newton nie brzmi zachęcająco. Aczkolwiek widoki zapewne są bardziej zachęcające przez 10" . Dla takiego sprzętu lepiej mieć dom w lesie lub innym ciemnym miejscu .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SW 120/600 i jestem z niego bardzo zadowolony. Lekki... prosty w obsłudze... jedyne co tak naprawdę warto poprawić to wyciąg. Kupujemy odpowiednie taśmy teflonowe, rozbieramy wyciąg, zdejmujemy ze środka stare ślizgi, naklejamy taśmę teflonową zamiast ślizgów oraz w odpowiednich miejscach na tulei wyciągu i gotowe. Wyciąg robi się sztywny (żadnego uginania się, czy luzów) a jednoczesne płynniej chodzi.

 

coś jak tu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=26736

 

Poza tym to nie ma za bardzo czego poprawiać. Niektórzy skracają tuleję wyciągu, inni tubę do nasadki bino itp. Można ten sprzęt modyfikować :)

Ja polecam bo dobrze mi służy i daje ładne obrazy :).

 

PS. Chyba nawet gdzieś u nas na giełdzie był w dobrej cenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SW 120/600 i jestem z niego bardzo zadowolony. Lekki... prosty w obsłudze... jedyne co tak naprawdę warto poprawić to wyciąg. Kupujemy odpowiednie taśmy teflonowe, rozbieramy wyciąg, zdejmujemy ze środka stare ślizgi, naklejamy taśmę teflonową zamiast ślizgów oraz w odpowiednich miejscach na tulei wyciągu i gotowe. Wyciąg robi się sztywny (żadnego uginania się, czy luzów) a jednoczesne płynniej chodzi.

 

coś jak tu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=26736

 

Poza tym to nie ma za bardzo czego poprawiać. Niektórzy skracają tuleję wyciągu, inni tubę do nasadki bino itp. Można ten sprzęt modyfikować :)

Ja polecam bo dobrze mi służy i daje ładne obrazy :).

 

PS. Chyba nawet gdzieś u nas na giełdzie był w dobrej cenie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy zapomnieli o najważniejszym: zapomnij o obserwacjach teleskopem przez okno. Tu to najwyżej lornetka. Otwarte okno zmasakruje obraz przy powiększeniach o połowę za małych do obserwacji planet, nawet latem. Z początków swego astro-hobby pamiętam otwarte nocą w sezonie grzewczym kuchenne okno i Jowisza/Saturna wywijającego oberki w polu widzenia "ziemskiej" lunety obserwacyjnej 20-60x60. Totalna masakra, ale sam efekt poniekąd ucieszny. Małym teleskopem da się od biedy coś tam zobaczyć przez szybę, ale to też kiepskie rozwiązanie, bo zniekształcenia w szybie, odblaski pobliskich latarni itp. To ostatnie tyczy też lornetki...

Balkon jest w miarę O.K., choć przy obserwacjach planetarnych seeing będzie na ogół b. kiepski

Pozdrawiam

-J.

P.S. Koledzy radzą mobilne rozwiązania i na mój gust radzą dobrze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.