Skocz do zawartości

Mgławica Rozeta-NGC 2237


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej F. a ja bym tak nie wygladzal tego Ha ... bo zatraca sie w ten sposob detal ... poza tym fotka swietna !

Czyzby dojechal juz nowy (nowy-poprawiony) teleskop ?

 

Dzięki wszystkim za ocenę. Jeśli chodzi o wymianę lustra głównego w ASA 10N, to na razie czekam cierpliwie. Same rysy na lustrze głównym nie mają specjalnego wpływy na obraz ponieważ ten końcowy powstaje w lusterku wtórnym. Jedynie w przyszłości mogą one wpłynąć na destrukcję powłoki aluminiowej. Jeśli chodzi o detal to mógłbym wcześniej go wyostrzyć funkcją Dekonvolution, ale mam problem z kamerą Sbig stl 11000 M, która kupiłem od jednego z forumowiczów. Obraz z kamery daje zniekształcone gwiazdki i jak na razie od biedy mogę robić zdjęcia jedynie w filtrach narrowband.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej współczuje i rozumiem , ja też znalazłem się w podobnej sytuacji i walczę tak sobie już rok .... najgorsze ,że jesteś zależny od tak wielu czynników .(firm)..

A o wadzie kamery wiedziałeś przed kupnem ? ... czy tak wo wyszło w praniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej współczuje i rozumiem , ja też znalazłem się w podobnej sytuacji i walczę tak sobie już rok .... najgorsze ,że jesteś zależny od tak wielu czynników .(firm)..

A o wadzie kamery wiedziałeś przed kupnem ? ... czy tak wo wyszło w praniu?

 

Kamera miała być nie używana od nowości. Kolega który ją sprzedawał przywiózł ja z USA w 2010r i nie miał czasu jej używać. Ja nie mogłem jej dokładnie sprawdzić ponieważ nie miałem wszystkich złączek. Same darki czy flaty nie budziły wątpliwości. Być może problem leży w kablach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie na tym nie znam , ale jak kupowałem kamera Adam tak doradzał - jak ją sprawdzić >

 

Przeczytaj choćby to: http://www.qsimaging...w-QSI-532ws.pdf

 

A więcej:

Chłodzenie, możesz zmierzyć przede wszystkim delta (do temp otoczenia) i czas, do tego możesz spróbować zrobić to w najbardziej wilgotnym otoczeniu, żeby sprawdzić, czy nie rosi szybka. Możesz także zajrzeć do mocno schłodzonej kamery, czy nie wytwarza się objaw szronu na cover slip matrycy (pod światło będzie widać). Musi być totalnie czysto.

 

2. Dark frame - wystarczy, że zrobić 10 min., na nich wszystko się ujawni. Pierwszy dark zrób w miejscu jasnym, kolejne przy całkowitym zasłonięciu kamery (nawet kocem, albo w łazience, gdzie nie ma światła). W ten sposób będziesz wiedział, czy shutter nie puszcza światła. Jeżeli coś przepuści, to będziesz wiedział, że darki masz robić tylko w nocy ;)

 

Dark KAF16803 powinien być równomierny z losowymi hotpikselami (przy -40 stopniach będzie ich bardzo niewiele). Nie powinno być widać żadnych zaświetleń dodatkowych w narożnikach, czy gradientów w tle (np. od wzmacniacza, czy innego grzejącego elementu). W tej klasie kamer nie darowałbym żadnej niespójności w darkach. Przy nowej kamerze nie powinno być żadnych widocznych kolumn (jaśniejszych). Z czasem zaczną się pojawiać na skutek uszkadzania ich przez energię kosmiczną (cosmic ray).

 

Biasy oceniaj w dużych ilościach, czyli zestackuj np. 40 sztuk. Jeżeli elektronika jest top, to taki bias powinien wyglądać jak typowy szum gaussowski - żadnych patternów, czy innych regularnych struktur.

 

Koło filtrowe - tu najważniejsza jest powtarzalność pozycjonowania. Najłatwiej sprawdza się to flatem. Robisz flat dla danego filtra, potem kręcisz kołem w różne strony, robisz zdjęcie tym samym filtrem i dzielisz go przez tego flata, którego zrobiłeś kilka okrążeń temu. Dobrze, jak będziesz miał parę drobinek kurzu na filtrach, to jakąkolwiek niedokładność wykryjesz od razu.

 

To są najważniejsze sprawy. Reszta jest bez znaczenia, jeżeli wszystko będzie działać, jak należy.

 

A z drugiej strony , na pewno w kamerze można odczytać gdzieś jej przebieg ... jak w normalnych canonach się da to w tak zaawansowanym astrografie powinno być to standardem ...

To by chociaż zweryfikowało ....

 

Kamera miała być nie używana od nowości. Kolega który ją sprzedawał przywiózł ja z USA w 2010r i nie miał czasu jej używać

 

Może ktoś pomoże ustalić przebieg kamerki ?!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.