Skocz do zawartości

Jaki teleskop dla zaawansowanego, pod wizuala, ok. 5000 zł (bez akcesoriów)


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ostatnimi czasy dość bardzo zaniedbałem astronomie na rzecz kariery, teraz zaś owa kariera zaczeła się zwracać. A ponieważ astronomia ciągle nie chce mi z głowy wylecieć czas zaspokoić swe duszone przez długi czas pragnienia. Sprawa jest prosta, czas zakupić sprzęt. Na marginesie mogę powiedzieć że nie będzie to mój pierwszy teleskop więc chyba ten dział forum jest najlepszy do zadania tego pytania :uhm:

Słowem wstępu, miałem jako młodziak przez długi czas klasyczna Synte 8", którą bardzo dobrze wspominam udało mi się zobaczyć mnóstwo fajnych rzeczy nawet z obrzeży miasta na jakich mieszkałem. Z czasem miasto się rozrosło, wszędzie bloki i oświetlenie do okoła, czasu nie miałem na astronomia i Synty wymieniłem na Lornetkę Celestron 20x80. Lornetka zwiedziła ze mną pół europy i była ciemnych wspaniałych miejscach i na wielkich wysokościach, mnóstwo mgiełek zobaczyłem lecz zawsze miałem poczucię smutku bo gdyby tu była Syncia.

 

Kryteria:

  1. Mobilność - Sprzęt będzie głównie wożony autem, ale nie przeraża (parę takich wycieczek miałem) mnie fakt brania do plecaka 20 kilo i włażenia na góry
  2. Możliwości takie jak Synta 8 i lepsze - nie chciałbym znowu mieć poczucia że jest gorzej
  3. Obiekty układu słonecznego ale też DS - okolice f/10, choć co prawda preferuje obiekty z naszego układu słonecznego, ale nie chcę kupować sprzętu tylko pod nie jak SC i MC itp.
  4. Sprzęt pod obserwacje wizualne - oczywiście nie pogniewam się z możliwości zrobienia sobie ładnych zdjęć ale głównym celem są obserwacje wizualne
  5. Raczej paralaktyk niż azymut - mimo wszystko irytowało mnie ciągłe ganianie na skos dobsonem

Czytałem forum i aktualnie nie działającą Celestie parę razy ale jak to bywa z sporymi wydatkami pienieżnymi zawsze należy skonsulotwać się z lekarzem bardziej doświadczonymi od siebie. Z moich przemyśleń wynika iż:

  • Najlepiej celować w refraktor achromatyczny w okolicach 120/150 mm średnicy + do tego EQ5

Ale gnębią mnie pytania:

  • Czy taki refraktor będzie dawał podobny lub lepszy obraz niż Synta 8"?
  • Zawsze miałem wrażenie że apochromaty nadają się głównie na astrografy, a nie do wizuala, i nie warto na nie patrzeć czy to złe wrażenie?
  • Skoro tak mi zależy na jakości to może lepiej poświęcić mobilności na rzecz składanego gigantycznego newtona (ale jeszcze ktoś pomyśli że sobie coś rekompensuje) ?

Aby jakoś określić przedział cenowy to dajmy na to okolice 5000 zł za samą tubę, jak będzie montaż w cenie to się nie pogniewam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 10'' jak pisze Robson 78 tak, jest jeszcze mobilna, większe to już ciężary.. 12tka to 40 kilo! Polecam ATMowe konstrukcje od kolegów z forum, Taurus, Columbus, Pablitus, łączące lekkość z mobilnością ażurowych konstrukcji Newtona, gdzie nawet 16 cali jest jeszcze mobilne. Czasami trafiają się na giełdzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizuala dobry jest porządny dobrze skorygowany refraktor i jeszcze lepsze okulary (TeleVue). W 5000zł ciężko się zmieścić by dostrzec jakość No chyba że pooglądasz czasami księżyc. Ja ten temat kiedyś przerabiałem i budżet musiał być inny.

 

Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wydaje się niezły i w twoim budżecie http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1924&lunety=Teleskop_Messier_AR-152S_152/760_na_monta%BFu_SynScan_HEQ5_PRO .

​Lub ten z 4" wyciągiem (z redukcjami oczywiście) http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1378&lunety=Teleskop_Messier_AR-152S_152/760_EXOS-2_GOTO

Jeżeli nie chcesz przekraczać znacząco budżetu to kierowałbym się w stronę tych tub.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jest achromatem.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/78-refraktor-bresser-messier-r152s-wspomienia-o-sprzecie/

 

W tej kwocie musisz się zdecydować obserwacje wizualne, czy astrofotografia. Jeśli kupisz montaż pod astrofotografię, choćby HEQ5, bo aparat i obiektywy masz. Nie wiem jak z oprogramowaniem ....

Zostaje Ci dużo mniejsza kwota na teleskop.

Nie wiem dlaczego Maki i SC nie nadają się do obiektów DS ?! Nadają się tylko trzeba brać pod uwagę f10 kwestie uzyskiwanego pola.

Jeśli chodzi o mobilność (krótki tubus), albo newton kratownica, albo owe SC i MC.

Możesz kupić montaż do astrofotografii i oddzielnie coś na dobsonie do obserwacji wizualnych ...

A naprawdę mobilna jest lornetka :), też opcja zamiast apochromatu, kupić świetną lornetkę ...

 

Jak czytam Twój post Kuraku odnoszę wrażenie, że nie możesz się zdecydować.

Jak chcesz mieć lepsze obrazy od synty w obiektach DS zasięg, wyglądanie kłaczków, kupuj 16" kratownicową - używaną.

Chcesz mieć mobilność, duża lornetka, lub trochę mniejsza o bardzo dobrej jakości.

Astrofoto, synta 10" albo używana 12" na dobsonie i montaż hq5 pod aparat i rosyjskie obiektywy. Ale razem wzięte, trochę trzeba się nanosić.

Apochromaty to większe pola i inna jakość obrazów od newtonów, niektórzy lubią ... szpileczki itd, ale trzeba kupić z montażem, zasięgiem 120 mm apo nie przeskoczy 10" newtona ( o średniej jakości lustrze). Jakością obrazu tak, chyba że newton ma bardzo dobrą optykę ... Z mojego doświadczenia obserwacyjnego 150mm achromatu (nie apo) było bardzo blisko 8" newtona celestrona, jeśli chodzi o zasięg.

Jeśli chodzi o planety, raczej apo. Choć świetny newton da radę ...

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 5 tysięcy biorę ... chociaż nie ...

Ddlaczego dajesz taki rabat, zapewne słaba jakość ;)

 

teleskop wystawiłem dziale "Giełda" . Cena ~`18.000zł. Nic lepszego w tej cenie nie kupisz. Każdy inny taki refraktor - teleskop ma wady korekcyjne. Ten jest pozbawiony wad prawie w 100%. Jakość obrazu idealna. Cena idzie za jakością a jakość to inna technologia jaka niestety kosztuje. Też kiedyś myślałem że kilka tysięcy starczy na teleskop. Niestety by coś zobaczyć w jakości trzeba sporo wydać mamony.

Kupiłem astrofotografa ASA i ten leży w skrzyni. Dlatego sprzedaje.

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.