Skocz do zawartości

Refraktorek SW 80/400 na AZ4


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Czy potrzebny jest dovetail ? Jeśli tak, to jakiej długości? Chyba jak najkrótszy, tego miejsca nie jest za wiele...

Refraktorek będzie OTA, tylko z szukaczem i obejmami i tą zagadkową dla mnie szyną, która pasuje do również zagadkowej dla mnie "kostki" .

 

sw_80400ach_ota_dod_1.jpg

Obejmy, szyna przymocowana do obejm, "kostka".

 

Moje obawy wynikają stąd, że jeśli ta "kostka" ( w dodatku podobno plastikowa) nie posiada profilu dovetaila, może być za wąska. Sruba blokująca w AZ4 po wkręceniu do oporu wystaje tylko 6 mm - i nie zablokuje. Poza tym współpraca metalowej śruby z plastikową "kostką" nie jest najlepszym rozwiązaniem - mimo ze refraktorek jest b.lekki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Trzeba odkręcić tą plastikową "kostke" od obejm i w jej miejsce przykręcić dovetaila. Ja u siebie mam 21 cm. Taki będzie potrzebny jeśli chciałbyś wymienić fokuser, bo znacznie przesunie on środek ciężkości tam zmodyfikowanego refraktorka.

 

Miejsca jest wystarczająco sporo na zwykły fokuser. Niestety w przypadku wyciągu GSO, pokrętło mikroruchów już sie nie mieści. Trzeba trochę obrócic tubę w obejmach.

 

post-776-0-25969300-1296853961.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ! Nie będę wymieniał fokusera, to prezent dla 10-letniego chłopaka z...Krakowa ;) Z perspektywą, że jeśli go to "nie puści", to na tym montażu może sobie potem zawiesić coś większego, ewent. inne upgrady... A gdyby gorączka bezpowrotnie opadła, zawsze może wykorzystać do digiscopingu czy obserwacji ptaszków. Howgh ! :) Piękna fotka i piękne 4,5 st. pole z tym naglerem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No więc założyłem dowetail 21 cm. Przy idealnym prawie wyważeniu ( okular w kątówce i zaostrzone, więc wyciąg odpowiednio wysunięty), za głowicę wystaje tylko 25mm dovetaila! Przy okazji zauważyłem, że jest zauważalna różnica w hamulcu wysokości w AZ4 na stalowych i aluminiowych nogach. W tym pierwszym hamulec jest efektywniejszy a to dzięki lepiej dobranym pierścieniom ciernym. W tym drugim jeden z pierścieni ciernych jest strasznie gładki, w innym kolorze i z innego materiału.

 

Jak rozwiązałeś sobie mocowanie dowetaila do obejmy, szczególnie tej bliższej wyciągu? Główka śruby wystaje poza głowicę, czy "schowałeś" ją? Ja obróciłem śrubę i nagwintowałem otwór w dowetailu...No a gdzie u Ciebie szukacz ? :)

 

Na marginesie: włożyłem okular delta optical planetary 6mm i barlow ultima 2x i byłem zaskoczony dobrą jakością obrazu przy pow. 133x - na antenach itp ostrych krawędziach. Na JUPKU jeszcze nie próbowałem :)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zauważyłem, że jest zauważalna różnica w hamulcu wysokości w AZ4 na stalowych i aluminiowych nogach. W tym pierwszym hamulec jest efektywniejszy a to dzięki lepiej dobranym pierścieniom ciernym. W tym drugim jeden z pierścieni ciernych jest strasznie gładki, w innym kolorze i z innego materiału.

 

Jak rozwiązałeś sobie mocowanie dowetaila do obejmy, szczególnie tej bliższej wyciągu? Główka śruby wystaje poza głowicę, czy "schowałeś" ją? Ja obróciłem śrubę i nagwintowałem otwór w dowetailu...No a gdzie u Ciebie szukacz ? :)

 

Rzeczywiście AZ-4 na alu ma nie za ciekawy ten hamulec. Zaciska się go i niewiele się zmienia aż nagle stop i prawie ruszyć nie można. Ale, żeby do stalowych dawali inne głowice (z innym hamulcem)? Dziwne bardzo.

 

Swoją 102/500 zawiesiłem na krótkim dowetailu z kompletu w ten sposób, że śruba z obejmy bliżej wyciągu wchodzi w otwór w środku hamulca. W gnieździe więc siedzi niecały dowetail, ale trzyma się świetnie i bez problemu można wyważyć tak żeby hamulec wysokości działał lekko skręcony.

post-36-0-24106700-1396593767.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty miałeś dovetail w komplecie, w 80/400 - niestety, jest tam mocowanie na AZ3. Wpadłem jeszcze na myśl, że może uda mi się wymienić w Supra Praha ten szukacz na kątowy. Inspiracją był mi wątek na Maniaku: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=30125

 

Rzeczywiście, po jakie licho w szukaczu ma być obraz do góry nogami i lustrzanie obrócony??? Ułatwi to chłopakowi i Jego rodzicom dzienne obserwacje, chociaż "lustrzany" obraz pozostanie

 

Oby się szef Supry, p. Janek, zgodził na taką wymianę :)http://www.supra-dalekohledy.cz/hledacek-skywatcher-6x30-pravouhly-vc.uchytu-3-5797.html

 

Tak to u mnie narazie wygląda:

060420144009.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespodziewanie się wyjaśniło, więc na szybko przetestowałem refraktorek na Księżycu i Jupiterze:

 

Okular delta optical planetary 14,5mm: Księżyc OK, Jowisz - o dziwo, szybka aberracja po zjechaniu z osi optycznej. Odniosłem też takie wrażenie,

że trudno się ostrzy, a tylko przy maksymalnym możliwym zaostrzeniu wyciągiem zębatkowym Jowisz nie jest "jajowaty" i bez aberracji w osi. Czyżby jakiś feler okularu??? Jeśli nawet, będzie do podglądania ptaszków...

 

Okular delta optical planetary 6mm: wyborny Księżyc i planeta. Minimalna aberracja po zjechaniu z osi!

 

I na koniec hardcor;) : 6mm + barlow ultima Celestrona 2,15x ( na tyle określił swego czasu Polaris), czyli power 143x !!!

Księżyc- rewelacja, Jowisz - niestety, za ciemny i aberracja

 

Więc zamówiony TS Planetary HR 4mm raczej powinien się sprawdzić!

 

Wielu Kolegom te sprawy są dobrze znane, ale czasem zabłądzi do wątku jakiś nowicjusz, więc nie zaszkodzi przekazać...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.