Skocz do zawartości

Kawałek Herkulesa, M13 i retrospekcja


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Po dwóch latach wróciłem do tego obiektu. Chciałem zobaczyć jak (i czy w ogóle) poprawiłem swój warsztat, jak (i czy w ogóle) użyty sprzęt miał wpływ na wynik oraz porównać warunki między niebem podmiejskim a miejscówkowym (bez filtra CLS). To też jedna z ostatnich okazji kiedy wytaszczyłem ten setup i zaprzągłem do roboty. Niedługo będę wymieniał sprzęt i planuję ostatecznie pożegnać się z newtonem.

Poprzednie moje zmagania z M13 zamieściłem tu:

http://astropolis.pl/topic/38644-m13-nieco-dluzej/

Stary sprzęt to "klasyk" czyli SkyWatcher N6 (wersja niebieska), canon 550, montaż LXD75. Miejscówka to Ruda Tarnawska. Obecna fotografia powstała tą samą tubą (SW N6 150/750), kamera atik 383, filtr Astronomik CLS CCD. Miejscówka zaś to mój balkon w bloku.

Ten sam czas, czyli 400s.

Obróbka bez wodotrysków: czyli krzywe, poziomy, podciągniecie koloru i lekkie podostrzenie. Obyło się bez potrzeby podmiany środka. Starałem się nie przesadzić z ingerencją.

Zamieszczam trzy fotki. Pierwsza to crop, druga to "full frame". Rozmiar obu zmniejszony do forum. Jest też (dla odważnych i tych ze zmniejszonym poczuciem estetyki) wersja zoom 1:1, czyli pixel kamery odpowiada pixelowi obrazka.

 

2014.03.28, 25x400s

SW N6 150/750, atik 383OSC @-20oC, CLS, HEQ5

 

 

 

 

M13_crop_resize.jpg

M13_fullframe_resize.jpg

M13_zoom11.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

O ile powyższa fotografia z newtona "otwierała" sezon na M13 w 2014 roku, o tyle fotografia z refraktora którą zamieszam teraz go "zamyka".

Jestem ciekawy Waszej opinii, jak zmiana sprzętu wpłynęła na odbiór tego obiektu.

Z uwag technicznych, zwykle na refraktor zakładam TV 0.8x lecz tym razem aby nie skracać ogniskowej wyjątkowo założyłem sam spłaszczacz TSFLAT2.

No i oczywiście pytanie, czy nie przesadziłem z obróbką ??

 

Ruda Tarnowska, 2014.07.30, 20x360s

TS 90/600+TSFLAT2, atik 383OSC, HEQ5

 

 

M13_final1_crop_resize1000.jpg

Edytowane przez poldip
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. To teraz wersja która ma zero wyostrzania, zero odszumiania, żadnych konwolucji i zero wszelkich innych "akcji" (nawet bez "increase star color")).

Wyłącznie krzywe, poziomy i matchcolor. Kolory bardzo, ale to bardzo delikatnie. Gwiazdki i tło nietknięte, pełna "natura". :sunsmiley:

Aby pozbyć się tego pomarańczowatego nalotu na gwiazdach w kulce zignorowałem podpowiedzi eXcalibratora i zwiększyłem udział kanału B ze 105 na 125. Więc kulka wyszła niebieskawo, jak zwykle do tej pory mi wychodziła....

 

M13_final3_crop_resize1000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że dla tej kulki 20x360s przy światłosile 6.6 to trochę krótko. Przynajmniej dla OSC. Cóż, krótkie noce w lipcu w Polsce...

Efekt jest taki że kolor w materiale jest, ale siedzi "bardzo głęboko", gdzieś tam niewiele wyżej od poziomu szumu. Aby go wyciągnąć od zera do takiej delikatnej postaci zastosowałem 2.5x matchcolor + 1x medium HLVG. Przy czym tło nie było niczym tknięte ani zamaskowane. Celowo zostało dziewicze. Stąd mogą się pojawiać plamy, bo to naturalne przy tak mocnym wyciąganiu koloru.

Jeżeli w obecnej postaci balans kolorów jest OK, to zabieram się za dalsze kroki obróbki (w tym "color blotch removal"). Oczywiście delikatnie :) i z mniejszym rozmachem.

 

Nie wiem jak inni, ale mi to nie przeszkadza gdy ktoś pracuje na moim materiale. To jest zawsze element edukacyjny a wiedzy nigdy dosyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.