Jump to content

Latarki


Szymek_O
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie gdzie można dostać latareczki które daja słabe czerwone światło, oczywiście wiecie po co mi takie coś tylko nie wiem gdzie coś takiego kupić a bawić mi sie nie chce samemu.

Link to comment
Share on other sites

Samodzielne wykonanie jest niezmiernie proste i małokosztowne.

Wystarczy "starsza" latarka z przepaloną żarówką i robimy wg schematu.

UWAGA!!! Na schemacie są 2 rozwiązania "czerwonego podświetlenia".

Pozdrawiam

led.jpg

Link to comment
Share on other sites

Do zrobienia takiej latarki najlepiej nadaje się sprzęt z dwiema bateriami 1.5V. Latarka z jedną baterią 1.5V nie zaświeci typowej diody LED. Warto też przed skróceniem nóżek diody zapamiętać, która to katoda( dołączana do minusa zasilania czyli do obudowy żarówki) i anoda (dołączana do plusa zasilania - czyli do środkowego wyprowadzenia żarówki). Anoda jest z zasady dłuższym wyprowadzeniem diody a katoda jest zwykle oznakowana ścięciem obudowy w diodach o kształcie walca. Omyłkowe dołączenie diody nie jest groźne, trzeba jednak używać zawsze rezystora szeregowego o oporności 50-150 omów aby ograniczyć płynący przez diodę prąd. Przeciętnie dioda LED potrzebuje do działania 1.7-2V z prądem 5-20mA. Mając więc do dyspozycji z dwóch baterii napięcie 3V można zatem wyznaczyć rezystor np. jako (3V-2V)/10mA=1V/10mA=1000mV/10mA=100 omów.

Warto też przed zniszczeniem zarówki zapamiętać na jakiej wysokości znajduje się jej żarnik bo prawdopodobnie na tej wysokości będzie najwłaściwsze miejsce na umieszczenie części świecącej diody. Zwykle te najtańsze latarki nie mają możliwości regulacji położenia ogniska i żarówka jest w nich umieszczana w stałym położeniu. Pozwoli to na maksymalne skupienie światła z diody. Po ustaleniu położenia diody i wlutowaniu jej z rezystorem w obudowę żarówki można wypełnić wnętrze obudowy żarówki klejem np. poxipolem ustalając ostatecznie położenie diody w obudowie i uzyskując coś w kształcie żarówki ale odpornej na urazy mechaniczne.

ej_jot

Link to comment
Share on other sites

Warto też przed zniszczeniem zarówki zapamiętać na jakiej wysokości znajduje się jej żarnik bo prawdopodobnie na tej wysokości będzie najwłaściwsze miejsce na umieszczenie części świecącej diody.

Nie ma to znaczenia. W przeciwieństwie do włókna żarówki, które wysyła promienie świetlne praktycznie we wszystkie strony, światło diody LED jest ukierunkowane. Strumień światła wychodzacego z diody (jeśli będzie osadzona w cokole żarówki osiowo) nie trafi na odbłyśnik. Dioda w obudowie rozpraszającej ma wprawdzie większy kąt rozsyłu światła i część światła skieruje na boki, ale to w tym wypadku nie będzie miało większego znaczenia.

 

[ Add: Czw Lip 08, 2004 2:39 ]

Jeszcze jedna, dość istotna uwaga. Lutując skrócone wyprowadzenia diody do rezystora i do cokołu należy uważać aby nie przegrzać diody (inaczej ulegnie zniszczeniu). Trzeba lutowac szybko i dobrze jest odcinek wyprowadzenia między miejscem lutowania i diodą przytrzymać metalową pęsetą (odprowdzamy w ten sposób sporo ciepła). Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.