Skocz do zawartości

NGC 6888 w HST


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Oto owoc kilku ostatnich pogodnych choć nie najlepszych nocy...

 

Znana i obfotografowana Mgławica Półkisiężyc, NGC 6888, C 27, Sh 105 w modyfikowanej palecie HST, oddalona od nas o około 5000 lat świetlnych. Bardzo jasna w Ha, w OIII w sumie też. W SII udało się złapać bardzo niewiele materiału. Warunki pogodowe były w sumie nieciekawe - silny wiatr, seeing kiepski, przy zbieraniu Ha guiding szalał, więc w przyszłości będzie co zbierać ponownie.

 

Sprzęt: TS Apo 65Q, Atik 314 L+, HEQ5, OAG + SX Lodestar, Filtry Baader Planetarium

Software: Maxim DL, Astrotortilla, Photoshop, Fitswork, AstroPlanner

 

Ha: 25x600 s

OIII: 22x600 s

SII: 10x600 s

 

6888-jpg.jpg

 

http://www.astrobin.com/98430/0/

 

Krytyka mile widziana

 

Tomek

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrazistość genialna!

Ale zachęcony do krytyki, choć nie czuję się ekspertem, to jednak okiem jako-takiego oglądacza astrofoto, stwierdzam,

że mam wrażenie, jakby został tu użyty filtr typu "akwarela", lub szereg procesów, który doprowadził do podobnego efektu, co mocno zniekształciło na pewno piękną fotkę!

Podkreślam jednak, że jestem całkowitym ignorantem jeśli chodzi o tą niezwykłą paletę.

 

Pozdrawiam,

Marcin.

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne wrażenia. Czy to akurat był filtr akwarela to mocno wątpię, ale na pewno zbyt intensywne odszumianie zaszkodziło. Obraz jest " plamisty" a Crescent oprócz kształtu nie przypomina oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Macie racje, nie wyszło to dobrze. Próbowałem okiełznać technikę obróbki Tone Mapping (http://cedic.at/arc/c11/sess/CEDIC11_JukkaMetsavainio.pdf), ale poległem.

Wróciłem więc do bardziej klasycznych metod i prezentuję to, co udało mi się osiagnąć:

 

Modyfikowana HST:

jpgRGB_new_51h_6.jpg

http://www.astrobin.com/full/98430/D/

 

Bicolor HOO:

small6888_jpg2_5 bi_2.jpg

http://www.astrobin.com/full/98595/B/

 

Dzięki za obejrzenie i pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skriabinlover fociłeś w Warszawie czy uciekasz gdzieś z dala od miejskiego światła? pytam bo coprawda raczkuje dopiero ale zastanawiam się gdzie w okolicy można "poćwiczyć" w miare przyzwoitych warunkach by uzyskać podobne efekty.

pozdrawiam i świetna fotka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że się wam podoba. :)

 

@Maetrik

Tak, fociłem w Warszawie (Międzylesie) z 2 piętra w bloku. W Warszawie nie ma przyzwoitych warunków do prób, testów i robienia zdjęć obiektów głębokiego nieba w RGB (próby prowadzą do frustracji) - tutaj pozostaje tylko narrow band. Im dalej od świateł miejskich, tym oczywiście lepiej i na forum ludzie wspominali o jakichś miejscówkach pod miastem, z których już da się uzyskać względnie przyzwoity materiał do obróbki, ale szczegółów nie znam. Doskonałe niebo jest natomiast w Broku, który jest oddalony jakieś 80 km na wschód od Warszawy - plusem jest bardzo dobry dojazd, bo większość drogi można przejechać nową drogą szybkiego ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że się wam podoba. :)

 

@Maetrik

Tak, fociłem w Warszawie (Międzylesie) z 2 piętra w bloku. W Warszawie nie ma przyzwoitych warunków do prób, testów i robienia zdjęć obiektów głębokiego nieba w RGB (próby prowadzą do frustracji) - tutaj pozostaje tylko narrow band. Im dalej od świateł miejskich, tym oczywiście lepiej i na forum ludzie wspominali o jakichś miejscówkach pod miastem, z których już da się uzyskać względnie przyzwoity materiał do obróbki, ale szczegółów nie znam. Doskonałe niebo jest natomiast w Broku, który jest oddalony jakieś 80 km na wschód od Warszawy - plusem jest bardzo dobry dojazd, bo większość drogi można przejechać nową drogą szybkiego ruchu.

Masz miejscówkę w Broku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.