Skocz do zawartości

Most świetlny czyli light pollution w Toruniu


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio w Toruniu ktoś wpadł na genialny pomysł uruchomienia czegoś co miało być mostem świetlnym upamiętniającym historyczny most łączący oba brzego Wisły. To jak cała akcja się zakonczyła można zobaczyć na piniższych zdjęciach. Takiej fuszerki dawno nie widziałem. Normalnie dramat.

 

7689484.jpg

 

7689129.jpg

 

most-swietlny-w-toruniu-2014.jpg

 

zielony-pomost-w-toruniu.jpg

 

most-swietlny-widziany-z-wrzosow.jpg

 

To wyżej to widok na "most świetlny" z drugiego końca miasta, z odleglości 6 km...

Dużo więcej zdjęć i opis tego cudu zwanego mostem świetlnym TUTAJ.

Nie wiem czy można coś z tym jeszcze zrobić. Ja osobiście jestem załamany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co raz częściej i co raz więcej mamy takich nowatorskich przypadków. Sam wybieram się na posiedzenie rady miejskiej żeby przedstawić problem oświetlenia (chociaż są marne szanse na poprawę działań).

Tak sobie myślę, że dobrze byłoby się dowiedzieć Kto konkretnie wpada na takie genialne pomysły i najzwyklej w świecie z nim porozmawiać. Na pewno coś musimy zacząć robić, bo LP doszczętnie zniszczy nasze nocne niebo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Toruniu problem light polution dla władz miasta w ogóle nie istnieje. Ostatnio słyszałem coś o wymianie świateł, ale nie na przyjazne środowisku, tylko oszczędne ledowe. Prawdopodobnie nadal będą oświetlać chmury. Rozumiem mądre doświetlanie zabytków, ale w Toruniu panuje wśród władz moda na oświetlanie wszystkiego co ma odpowiednio duży wymiar i odpowiednio dużo kosztowało. Przykładem są mosty - stary (kupa złomu nie mająca jakieś spektakularnej formy) i nowy - oświetlony ostro w górę. Już widzę, jak źle będzie oświetlony nowy skwer przy Jordankach (stoją już latarnie). A za chwilę będzie tam kolejny obiekt do pokazania marsjanom (sala koncertowa). Z drugiej strony miasta budowany właśnie kościół o. Rydzyka na pewno też nie będzie stał skromnie w półmroku. Fatalnie świecą latarnie przy większych marketach (OBI - koszmar, Makro - tragedia). Jeszcze do tego "mosty świetlne". :( Niedługo Toruń będzie najjaśniejszym punktem na mapie zaświetlenia.

Tu są potrzebne rozwiązania legislacyjne, a nie apele do rozsądku władz.

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na bulwarze, nad Wisłą to już nawet przez lornetkę nie mogę dobrze Księżyca, Jowisza obejrzeć bo mi światło wlatuje do obiektywów, o Ds-ach nie mówię bo wiadomo jak to jest ze środka miasta... Z tym mostem świetlnym to się ostro zdziwiłem jak zobaczyłem to ustrojstwo. Zastanawiam się nad sensem takiego czegoś, ile to kosztowało i kto na tym zarobił, poroniony pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie delikatnie strollowałem oficjalny fanpage miasta na Facebooku :) Przed chwilą pojawiło się tam jedno z moich zdjęć tego cudu wraz z linkiem do strony. Komentarze raczej średnio optymistyczne https://www.facebook.com/MiastoTorun?ref=ts&fref=ts

Właśnie tego się obawiałem.

Twoje zdjęcie jest za dobre i następne miasta pójdą za przykładem Torunia :(

Chcąc nie chcąc zrobiłeś reklamę takim działaniom :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.