Skocz do zawartości

ZRT 457 na celownik do Newtona


Bobi

Rekomendowane odpowiedzi

:lol::lol::lol: Mam pytanko ?? :?: :?: :!: :!: Buduje newtona 234/1400 i mam zamiar dać na celownik do niego moją lunetke ZRT 457. Co o tym sądzicie i jak wam się podoba ona po mojej przeróbce :lol: i dodaniu uchwytu ( uchwyt sam wykonałem ) :lol::lol::lol:

ZRT 457 (1).jpg

 

ZRT 457 (2).jpg

 

ZRT 457 (3).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:  :lol:  :lol:  Mam pytanko ?? :?:  :?:  :!:  :!:  Buduje newtona 234/1400 i mam zamiar dać na celownik do niego moją lunetke ZRT 457. Co o tym sądzicie i jak wam się podoba ona po mojej przeróbce  :lol:  i dodaniu uchwytu ( uchwyt sam wykonałem )  :lol:  :lol:  :lol:

 

Ile ona ma? Jeden stopień przy 30x? Musiałbyś do niej zrobić celownik ;-)

 

Kup lepiej lunetkę 8x50 z krzyżem abo zrób sobie - starczy obiektyw z lornetki ...x50, okular z krzyżem (albo zwykły Ramsden czy Kellner, jedwabisty włos z głowy ukochanej/ukochanego (zależnie od preferencji, odrzucam myśl że może być łysy/łysa, a włosy łonowe są za grube), parę kropli lakieru do paznokci (każdy mężczyzna powinien mieć trochę).. i śrut ołowiany. Włos obciążamy śrutem, kładziemy w poprzek przysłony okularu, kapiemy kroplę lakieru, czekamy aż wyschnie .. itd. Z rury kanalizacyjnej PCV tubus, szczegółów konstrukcyjnych komuś, kto tak dopieścił obejmy nie muszę mówić ;)

 

Miłej pracy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Paweł to jest właśnie okleina ( meblowa :lol: ) ale prawie nie widac ze jest to okleina :lol: a biała dlatego ze mam zamiar kupic tubus od kogo to chyba wiadomo po kolorze. A ma może ktoś do sprzedania kątówke 90 lub 45 stopni. :lol::lol:

 

Do r.ziomber: no pewnie ze jest to wersja limitowana drugiej białej jeszcze nie widziałem :shock: :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po przeróbce zastosuj w niej okular Antaresa W70 25mm. Z nim uzyskasz maksmalne dostępne pole widzenia - około 3.5 stopnia. Do większego pola musiałbyś zmienić wyciąg na 2 calowy. Stosowanie okularu 31 mm nie ma tu sensu skoro nie zwiększa pola widzenia.

 

Kątówka 45 stopni ogranicza pole widzenia do około 3 stopni.

 

Wiem, bo mam taki zestaw i są to wyniki moich poszukiwań w temacie "największe pole widzenia w ZRT"

 

Też chciałem zrobić szukacz z mojej ZRT ale okazała się zbyt ciężka (do newtona 270/1200) i skończyła jako podręczny trawellerek.

 

Gratuluję wykończenia. Wygląda super. Chyba swoją też okleję bo czarny kolor trochę mi się już znudził.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek jak bys obklejał to pamiętaj najpierw obklej ją gazetą ( zrób matryce ) a potem odrysuj i wytnij taki krztałto foli bo ja z 4 razy obklejałem i straciłem z 20 zł na byle co :lol::lol: . A i jeszcze odkreć uchwyt statywowy . POWODZENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetki celownicze nie powinny miec żadnych kątówek. Powinno się celować na wprost. Krzyż w okularze powinien być widoczny na tle nieba. Celowanie krzyżem polega na tym aby jednym okiem (gołym) obserwować niebo, a drugim patrzeć przez lunetkę celowniczą. Wtedy można wycelować w żądany obszar nieba podobnie jak telradem.

Dobrze jak krzyż jest podświetlany. Jeśli nie ma takiego to można na środek nitek przykleić okruszynkę świecącego fosforu ze starych wskazówek zegarka. Jeśli poświeci się przez chwilę latarką do okularu to ta okruszynka fosforu będzie świeciła przez kilka minut. Obraz w lunetce po wycelowaniu w żądany punkt nieba może pomóc w identyfikacji obiektu, ale nie musi jeśli obiekt jest za słaby. Wtedy należy po prostu szukać obiektu teleskopem. Ciekawe jak by znależć takim kątowym szukaczem mgławicę planetarną 10 magnitudo o wymiarach 1' na tle gwiazd ? Dobrze jest jak lunetka celownicza ma układ odwracajacy, ale jeśli znacznie zawęża to pole widzenia to lepiej zrezygnować z tego. Krzyż zamiast z włosa ludzkiego lepiej jest zrobić z pojedynczego włókienka przędzy dziewiarskiej. Takie włókienko jest o wiele cieńsze od włosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.