Skocz do zawartości

celownik optyczny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś czas temu zainteresowało mnie również strzelectwo oprocz fotografii. Myśle ,że na początek odpowiednim karabinkiem bedzie crossman 1077 o ile jeszcze mi się nie zmieni podczas rozmowy w sklepie. Zastanawiam sie nad wyborem celownika optycznego do powyzszej broni.

Co myślicie???

 

http://www.militaria.pl/hawke/luneta_celownicza_hawke_sport_hd_3-9x50_mil-dot_(hk3009)_p5567.xml

 

http://www.militaria.pl/hawke/luneta_celownicza_hawke_sport_hd_3-9x50_mil-dot_(hk3009)_p5567.xml

 

http://www.militaria.pl/hawke/luneta_celownicza_hawke_sport_hd_3-9x50_ao_mil-dot_(hk3024)_p6402.xml

 

Dzieki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślimy: bron.iweb.pl

Byłem tam kiedyś moderatorem. Największe forum strzeleckie, w tym (a może przede wszystkim) wiatrówki.

Crosmann, którego chcesz kupić to pieniądze wyrzucone w błoto. Zabawka bez pojęcia o celności. Wejdź na iweb, poczytaj, popytaj, koledzy pomogą Ci zrobić rozsądne wydatki.

 

Co do celowników optycznych - wiatrówka sprężynowa zarżnie większość. Ma specyficzny odrzut oraz drgania i nawet taktyczny IOR Valdada 10x42 - mój ukochany celownik z niezrównaną optyką Zeissa - musiał pójść do serwisu, bo poluzowały się soczewki. Warto pamiętać o zasadzie: ile wydałeś na wiatrówkę, tyle wydaj na celownik, ale tutaj akurat nikogo nie trzeba uczyć, że dobra optyka kosztuje. Miałem wiele celowników, ostatnim był wspomniany IOR. Różnica przede wszystkiem w rozdzielczość obrazu. Kupiłem go, gdy doświadczyłem na własnej skórze. Strzelaliśmy wieczorem, na strzelnicy w lesie. Dystans 50 m. Za tarczę robiła czysta karta A4. Robiło sie pierwszą dziurkę byle gdzie, a potem celowało się w przestrzelinę, starając się upakować strzały jak najbliżej. Przez mojego Bushnella serii Elite 3200 10x40 przestrzelina na kartce była ledwo widoczna. Przez IOR-a widziałem nie tylko wyraźnie, że dziura jest, ale też postrzępiony papier na krawędziach. Z takim celownikiem, to jak z dobrą lornetką czy refraktorem - sama przyjemność - micha uśmiechnięta i aż się chce obcować :)

 

Z wiatrówek sprężynowych, IMHO najpiękniejszy jest Air Arms Pro Sport. Klasyczny, angielski wygląd.

 

Osobiście poleciłbym sportową używkę Feinwerkbau lub Anshutz PCA. Nie są już produkowane, ale z drugiej ręki bywają dostępne. PCA - czyli na sprężynę powietrzną (jeśli można tak to nazwać). Zero odrzutu, daje się wyciszyć tłumikiem tak, że strzał jest praktycznie niesłyszalny, sportowy spust, grip i baka. Super celna maszynka do dziurkowania tarcz. Odrzutu nie uświadczysz też w karabinkach PCP - najwyższa pólka - ale tam trzeba się tarmosić z butlą na sprężone powietrze, którą zasilasz kartridż karabinka. Jak dla mnie, za dużo kombinacji. IMHO PCA rulez :) szkoda, że jest ich tak mało na rynku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOKI dzięki za podrzucenie stronki i komentarz,dający do myślenia. Komentarzy pełno na temat wiatrowek. Na stronce polecają ogólnie Hatsana -myślałem o 85 TR. Z kolei w militaria.pl w porównaniu z ta wybraliby gamo delta fox GT.

Co do optyki to okaże sie jak zdecyduje o wiatrowce.

Ze sprezyn gazowych w podobnych granicach mówili o

 

http://www.militaria.pl/crosman/wiatrowka_crosman_vantage_nitro_piston_4,5_mm_z_luneta_center_point_4x32_p6998.xml?cat=1238

 

Ale to optyka w cenie pewnie nie wiele warta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiatrówkach sprężynowych, szczególnie tych tanich, trudno liczyć na dobry spust. Jeśli strzelać, to celnie, a żeby celnie strzelać nie wystarczy prosta, gwintowana lufa. Reszta też się liczy i z tej reszty najważniejszy jest spust. Absolutnie najważniejszy. Jeśli jest twardy jak kamień i nieprzewidywalny, będziesz zrywać strzały. Dlatego jeśli sprężyna to jakaś porządniejsza. Nie znam się na Crossmanach. Nie jestem na bieżąco z nowościami. W ciemno mogę polecić (z tańszych karabinków) np. HW-50S. Dobry, niemiecki, prosty sprzęt ze spustem Rekord, który daje się porządnie ustawić. Poczytaj iweb.pl tam znajdziesz wszystko co potrzebujesz. Jest też tam dział "sprzedam." Możesz trafić sprzęt po tuningu, a to w karabinkach sprężynowych podstawa. Nawet sprężynówki powyżej 3 tys. złotych warto tuningować. Dobry fachowiec dopieści karabinek lepiej niż linia montażowa w fabryce. W drogich karabinkach tuning sprowadza się do wymiany smarów, prowadnicy spreżyny i regulacji spustu. W tanich roboty jest więcej.

 

Musisz wybrać jedną z dwóch dróg: zaczynasz od entry-level, kupujesz niedrogi acz porządny karabinek (np. HW-30S - też ma dobry mechanizm spustowy). Na początek strzelania wystarczy muszka i szczerbinka, albo tani celownik optyczny, ale wtedy musisz wyjść z założenia, że to pieniądze w błoto, bo raczej na pewno go załatwisz.

 

Albo

 

Kupujesz porządny sprzęt od razu. Wtedy licz się z wydatkiem od 4 tys. w górę za karabinek z optyką.

 

Pierwsza droga jest tańsza, jeśli Ci się ta zabawa nie spodoba, ale droższa jeśli złapiesz bakcyla, bo będziesz chciał większy, lepszy, mocniejszy, z lepszą optyką.

Druga jest dokładnie odwrotna. Tańsza jeśli się wciągniesz i droższa, jeśli karabinek pójdzie w kąt.

Ot i prosty wybór :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż im wiecej czytam tym na głębsze wody wyplywam. Może znajdę coś pomiędzy total amator a początkiem strzelania na wyzszym poziomie. Kilka crossmanow ze sprezyna gazową jest godne uwagi ale pewnie i tak okaże sie jak wrócę do kraju i na własną rękę przetestuje każda. Tak czy owak dzięki :)

 

Ps. Jak wybiorę to na pewno sie pochwałę ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś też trochę strzelałem i całkiem dobrze się strzelało ze Slavii. Z Anschutza celność była o wiele lepsza, no ale też cena inna. Ze swojej strony odradzam kupowania lunety. Lepiej się uczyć na standardowych przyrządach, ewentualnie z czasem wymienić na coś z zamkniętymi przyrządami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slavia 631 to mój drugi karabinek. Pierwszy to IZ-38P. Potem maiłem jeszcze Gamo CF-30, Haenela, Dianę 54-AirKing, sportowego FWB-601, a potem jeszcze jakieś średnio drogie PCP - zapomniałem nazwy. A potem wszystko sprzedałem i kupiłem Canona 30D :)

 

A co do optyki - to zależy co, kogo kręci. Mnie radość strzelania przyniósł dopiero celownik optyczny i reaktywne cele. Strzelanie do tarczy jest pieruńsko nudne na dłuższą metę, ale jeśli strzelasz na różne dystanse, w terenie, musisz brać poprawkę na wiatr i odległość, a do tego po trafieniu w cel coś się dzieje (świetnie się strzela do kulek paintballowych), to radocha jest pełną gębą. Wiatrówki są niskoenergetyczne, co oznacza, że byle podmuch wiatru ma spory wpływ, a opad po pierwszych 25 metrach jest znaczny. Trzeba być tak wyczulonym na warunki jak snajper strzelający na 1000 metrów. Miałem kiedyś przyjemność obserwować strzelca (nawiasem mówiąc gość walczył gdzieś w Azji, nie znam szczegółów bo nie chciał o tym zbytnio gadać). Tak jak on czytał wiatr, to było szokujące. Nikt mu nie podskoczył. Wygrywał wszystkie zawody. Zrobił kiedyś instruktaż jak czytać teren i jakie poprawki brać. Magia. W mojej ocenie ledwo czuć było ruch powietrza a on kazał celować poza tarczę, przewidując, że śrucinę zniesie w bok, no i tak celowaliśmy i śrut trafiał w cel. Magia. To świetne czasy były i miło je wspominam.

Teraz, gdybym miał kupić karabinek, to coś w rodzaju FWB-601. Sportowy karabinek do strzelania tarczowego. Klasyczne PCA, czyli dźwignią sprężasz powietrze w zbiorniku. Żadnych sprężyn, żadnych dużych mas przemieszczających się wewnątrz, które powodują drgania i rozwalają celowniki ale i energia malutka raptem 7,5J, łatwo ją całkiem wyciszyć byle tłumikiem. Są też podobne modele Walthera i Anshutza. Szkoda, że już ich nie produkują.

 

A co do wytłumiania, to dosyć szokujące jak cicha potrafi być wiatrówka. Strzelałem kiedyś z karabinka 100J, kaliber 9mm. Na 50 metrów kula przechodziła na wylot przez calową rurkę zawieszoną na sznurku. Była tak wytłumiona (sporym tłumikiem, przy takiej energii), że strzał był jak strzelenie palcami. Szokująco cichy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, dałoby rade podrzucić ten filmik o ile jeszcze go gdzieś masz?

 

Zależy mi na sprężynie gazowej ,ale też na dzień dzisiejszy nie wydam ponad 1000zł na taki sprzęt. Wzorujac sie na ofercie militaria.pl ( wiem ,że to trochę przyziemne podejście ,ale inne fora i sklepy też przegładałem) chciałem dołożyć do crossmana venom ---> na broń.iweb.pl odradzili wydawanie na to pieniedzy, wiec moze lepiej wydać mniej a wziać vantage. Myslałem nad Hatsanem 125. Chyba ,że jeszcze coś ciekawego ze Slavi.

 

Czytałem już wiele for i nie gońcie mnie za to ,jeśli treść pytania się powtórzy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł. To nie był filmik. To było życie :)

Znam tego gościa, spotykaliśmy się na zawodach strzeleckich i byłem świadkiem i uczestnikiem gdy zechciał podzielić się wiedzą i doświadczeniem. Inna sprawa, że tego się nie da przekazać. Pomogło uświadomić jak duże poprawki trzeba brać, ale czytania wiatru po trawach i liściach trzeba się nauczyć, a wielkość poprawek zależy od karabinka, śrutu i celownika. Trzeba się tego wyuczyć.

A co do sprzętu: do Crossmana nie mam zaufania. Za moich czasów to były kiepskie zabawki na CO2. Sprężyna gazowa fajna rzecz, ale w angielskim Theobenie, a nie chińskim Crossmanie. Hatsan to Turek i synonim taniego badziewia. Na Twoim miejscu celowałbym w używaną porządną, niemiecką HW-30S. Będzie lepsza od Słavii.

 

Ilu,

Z FWB też strzelałem z diopterem. Nie założyłem tam nigdy lunety. Strzelałem też z pistoletu do klasycznej tarczy i nawet miałem przyzwoite wyniki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.