Skocz do zawartości

teleskop do DS-ów małe APO czy Newton 150/750


Szymoff

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu zbieram się z zamiarem zakupu tuby i montażu pod kątem astrofotografii DS-ów. Już myślałem że mam podjętą decyzję i że będzie to montaż NEQ-6 i tuba Sky-Watcher N-150/750 (BKP150/750) OTAW Dual Speed. Im bliżej zakupu tym bardziej zaczynam mieć wątpliwości czy nie lepszym wyborem byłby mniejszy montaż HEQ-5 i APO 80/600 zamiast Newtona. Zdjęcia planuję głównie robić na miejscu ale czasem chciałbym też wyskoczyć w teren pod ciemniejsze niebo. Na początku zdjęcia będę robił niemodyfikowanym Nikonem d5100.

Trochę rozmów na temat wad i zalet obu konstrukcji tub już było ale ciężko podjąć samodzielną decyzję. Może coś poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia: dobrze przygotowany HEQ5 (bez luzów etc) z guidingiem (ja swój na szukaczoguiderze prowadzę) spokojnie pociągnie ogniskowe rzędu 600-750mm, do czasów 10-20 min. Jak dla mnie szkoda kasy na EQ6, chyba że to inwestycja w dłuższe ogniskowe albo w przyszłości mniejszą skalę (większe wymogi co do setupu).

 

Co do tuby, to newton raz na kilka miesięcy będzie wymagał pewnie kontroli kolimacji, ale za to jest sporo jaśniejszy niż APO. Wymaga korektora komy.

APO/ED - nie kolimujesz, ale wpuści mniej światła, no i wymaga większego budżetu :) oraz flattenera.

 

Subiektywnie brałbym HEQ5 i Newtona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do światła, to przecież niektóre (jak nie więcej niż mniej) apo z flatterem też mają f/5

 

Z flattenerem - reduktorem, sam flattener tylko usuwa krzywiznę, wypłaszacza pole natomiast z reduktoreduktorem ,,robi jasność: :)

Np. http://www.astrokrak.pl/korektory-pola/807-fieldflattener-reduktor-085x-80ed.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero stawiam pierwsze kroki w astrofotografii, posiadam Sky-Watcher N-150/750 (BKP150/750) OTAW Dual Speed na eq-5 (na razie bez flattenera --> bardzo potrzebna rzecz). Jak chcesz zobaczyć jakie zdjęcia + - można nim zrobić to zapraszam na stronę - adres www w stopce.

Edytowane przez BlackAdder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia: dobrze przygotowany HEQ5 (bez luzów etc) z guidingiem (ja swój na szukaczoguiderze prowadzę) spokojnie pociągnie ogniskowe rzędu 600-750mm, do czasów 10-20 min. Jak dla mnie szkoda kasy na EQ6, chyba że to inwestycja w dłuższe ogniskowe albo w przyszłości mniejszą skalę (większe wymogi co do setupu).

 

Właśnie kusi mnie ten NEQ-6 bo być może będę chciał w przyszłości na nim powiesić coś cięższego.

 

APO 80/600 faktycznie jest sporo droższe z flattenerem to już ponad 2x więcej niż ten Newton 150/750 ale z drugiej strony nie wymaga takiej obsługi (kolimacja, wyczernienie, bafle waga itp.). Może jednak warto zapłacić więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tego co napisałem na szybko powyżej. Apertura ma znaczenie dla fotografii DSów.

Proste pytanko - co wymaga krótszych czasów naświetlania - APO 80 mm f/5 czy Newton 150 mm f/5? Jasność optyki to parametr pozwalający porównać astrograf przy tej samej ogniskowej - też nie do końca bo trzeba jeszcze uwzględnić np. obstrukcję LW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.