Skocz do zawartości

Parowanie soczewek


mateusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wykorzystując pierwszy od długiego czasu dzień w Katowicach, w którym Słońce pojawiło się na nieboskłonie w całej okazałości, zdecydowałem się rzucić na nie okiem przez mój bin.

 

Trochę wcześniej zrobiłem dwie nakładki z tektury (klejone klejem do drewna) na obiektywy z folii Baader'a, które bardzo szczelnie dolegają do obudowy obiektywów, zamykając w ten sposób obieg powietrza na soczewkach.

 

Obserwacje postanowiłem prowadzić z okna mojego domu, przy czym temperatury wewnątrz i na zewnątrz mieszkania są podobne (Słońce grzeje niemiłosiernie... :) ).

 

Nie minęło 5 minut, a na środku pola widzenia w okularach dostrzegłem dziwny pasek, który przyciemniał śliczny obraz Słońca, jaki daje folia Baader'a. Jasny obraz otrzymywałem tylko w górnej i dolnej części pola widzenia okularów (tutaj dodam, że jestem mile zaskoczony jakością okularów zastosowanych w Celestronie, które dają całkiem niezły obraz do ok. 3/4 długości promienia, licząc od środka).

 

Ponieważ zaniepokoił mnie ten stan rzeczy, postanowiłem zakończyć sesję obserwacyjną. Po ściągnięciu pokrywek z folią na obiektywach odkryłem dwie ogromne smugi pary, które pokrywały w dużej części powierzcznie 10 cm soczewek.

 

Może wykażę się teraz niewiedzą z teorii fizyki, ale mimo wszystko zapytam, co mogło być powodem powstania owych smug na obiektywach (tutaj mam pewne domysły) i jak im zaradzić w przyszłości?

 

 

 

Pozdrawiam gorąco i z góry dziękuje za odpowiedzi,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chyba chodzi o to że obiektywy lornetki były całkowicie zasłoniete i to pewnie spowodowało zaparowanie soczewek myślę żeby zrobić otworki na brzegach i podczas nakładania filtru właśnie tymi otworkami uchodziło by powietrzę dzieki czemu będzie możliwy niewielki przepływ powietrza co uniemozliwi zaparowanie obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w przestrzeni miedzy folią i soczewkami spadła na tyle w porównaniu z otoczeniem, że nastąpiła kondensacja. Po prostu na zewnątrz grzało słoneczko, a w "środku" zapanował miły chłodek, co przy dużej wilgotności powietrza tak się skończyło. Chyba tylko tak to można wytłumaczyć.

Tak jak napisał Szymek, małe dziurki po bokach powinny rozwiązać problem.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Klej do drewna jest na wodzie i nakładki tekturowe z filtrami trzeba najpierw dobrze wysuszyć na Słońcu a nie będa parować wilgocią na obiektywy, to jasne jak Słońce :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.